FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | I74 |
| Lat/Long: | 40-07-56.5387N 083-45-14.6258W 40-07.942312N 083-45.243763W 40.1323719,-83.7540627 (estimated) |
| Elevation: | 1067.9 ft. / 325.5 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 1 mile N of URBANA, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43078 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | I74 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600 UNATNDD MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 02 & 20; MIRL RWY 02/20 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes, LDG FEE FOR ACFT WITH MAX LDG WT 6000 LB OR GTR - WAIVED WITH MNM FUEL PURCHASE. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.325 (937-484-5863) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.45 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.45 |
| WX AWOS-3 at EDJ (15 nm N): | 118.075 (937-599-4654) |
| WX AWOS-3PT at SGH (18 nm S): | 134.975 (937-324-4532) |
| WX AWOS-3PT at UYF (18 nm SE): | 120.85 (740-852-2844) |
| WX AWOS-3 at SCA (19 nm W): | 120.425 (937-492-3683) |
| WX AWOS-3PT at MRT (19 nm E): | 126.5 (937-553-0033) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RODr130/16.2 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| DQNr078/30.3 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| COURT HOUSE | | 338/36.0 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:100LL & JET A+ AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 4400 x 100 ft. / 1341 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 40-07.609412N | | 40-08.299047N |
| Longitude: | 083-45.357170W | | 083-45.067192W |
| Elevation: | 1057.8 ft. | | 1067.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 022 magnetic, 018 true | | 202 magnetic, 198 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 1/19
| Dimensions: | 3000 x 100 ft. / 914 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | YELLOW CONES. |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 40-07.680167N | | 40-08.169500N |
| Longitude: | 083-45.334333W | | 083-45.245833W |
| Elevation: | 1060.0 ft. | | 1060.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 012 magnetic, 008 true | | 192 magnetic, 188 true |
| Markings: | , in good condition | | , in good condition |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF URBANA 205 S MAIN ST URBANA, OH 43078-2113 Phone 937-652-4304 |
| Manager: | DRAKE HUFFMAN 1636 N MAIN ST URBANA, OH 43078-5001 Phone 937-652-4319 CELL 740-995-9919. |
Additional Remarks
| A30A-20 | CALM WIND RWY. |
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | 125 FT WATER TWR, 1 NM SOUTH. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (239KB) |
| RNAV (GPS) RWY 20 | |
download (257KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (151KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (474KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEDJ - Bellefontaine Regional Airport (15 nm N)
KSGH - Springfield/Beckley Municipal Airport (18 nm S)
KUYF - Madison County Airport (18 nm SE)
KSCA - Sidney Municipal Airport (19 nm W)
KMRT - Union County Airport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Michael Armstrong
Photo taken 11-Oct-2013
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Grimes Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:54 | | 09:54 |
| Sunrise | | 06:24 | | 10:24 |
| Sunset | | 20:39 | | 00:39 |
| Evening civil twilight | | 21:09 | | 01:09 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 15:51:15 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 11:51:15 |
|
| METAR |
| KI74 | 111535Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/00 A3019 RMK AO2
|
KEDJ 15nm N | 111055Z AUTO 00000KT 10SM CLR 04/03 A3017 RMK AO1
|
KUYF 18nm SE | 111535Z AUTO 31003KT 10SM CLR 17/00 A3020 RMK AO2
|
KMRT 19nm E | 111535Z AUTO 17005KT 10SM CLR 17/M01 A3019 RMK AO2
|
|
| TAF |
KFFO 23nm SW | 111100Z 1111/1217 VRB06KT 9999 FEW250 QNH3013INS BECMG 1115/1116 27012KT 9999 SCT070 510105 QNH3009INS TEMPO 1117/1124 29012G18KT BKN070 BECMG 1123/1124 VRB06KT 9999 FEW250 QNH3010INS WND 20009KT AFT 1215 TX19/1121Z TN07/1211Z
|
KDAY 25nm SW | 111133Z 1112/1212 01004KT P6SM SKC FM111400 35007KT P6SM FEW060 FM111600 33010KT P6SM BKN060 FM120000 06005KT P6SM SKC FM120900 09006KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|