FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SCA |
| Lat/Long: | 40-14-28.6000N 084-08-52.3000W 40-14.476667N 084-08.871667W 40.2412778,-84.1478611 (estimated) |
| Elevation: | 1044 ft. / 318.2 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1995) |
| From city: | 3 miles S of SIDNEY, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45365 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1956 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DAY (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0800-1800 |
| Pattern altitude: | 1844 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. PAPI RWY 10 & 28 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3: | 120.425 (937-492-3683) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.45 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.45 |
| WX AWOS-3PT at AXV (17 nm NW): | 128.325 (419-753-2821) |
| WX AWOS-3 at EDJ (17 nm NE): | 118.075 (937-599-4654) |
| WX AWOS-3PT at VES (18 nm W): | 125.9 (937-526-3154) |
| WX AWOS-3 at I74 (19 nm E): | 118.325 (937-484-5863) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RODr245/5.5 | | ROSEWOOD VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| DQNr041/17.7 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:100LL & JET A AVBL H24 VIA CREDIT CARD. A:ANTI-ICING ADDITIVE AVBL AT NOZZLE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5013 x 75 ft. / 1528 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | FADED EXC RWY NR. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 40-14.562002N | | 40-14.501402N |
| Longitude: | 084-09.268428W | | 084-08.193928W |
| Elevation: | 1039.9 ft. | | 1041.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 099 magnetic, 094 true | | 279 magnetic, 274 true |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 7 ft. crops, 201 ft. from runway, 215 ft. left of centerline 7 FT CROPS, 0-200 FT DIST, 215 FT L. | | 15 ft. crops, 201 ft. from runway, 110 ft. left and right of centerline 15 FT CROPS ON SLP, 0-200 FT DIST, 110 FT L/R. |
Runway 5/23
| Dimensions: | 2981 x 50 ft. / 909 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 40-14.196817N | | 40-14.573717N |
| Longitude: | 084-09.310567W | | 084-08.900017W |
| Elevation: | 1034.8 ft. | | 1040.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 040 true | | 225 magnetic, 220 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 8 ft. crops, 201 ft. from runway, 125 ft. both sides of centerline 8 FT CROPS AT PAVEMENT END. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SIDNEY 201 W POPLAR ST SIDNEY, OH 45365-2720 Phone 937-498-2335 |
| Manager: | MIKE CHAPPIE 14833 SIDNEY-PLATTSVILLE RD SIDNEY, OH 45365-8772 Phone 937-492-9794 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 **CHANGED** | |
download (254KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 **CHANGED** | |
download (242KB) |
| VOR-A **CHANGED** | |
download (188KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (187KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
I17 - Piqua Airport/Hartzell Field (9 nm SW)
KAXV - Neil Armstrong Airport (17 nm NW)
KEDJ - Bellefontaine Regional Airport (17 nm NE)
KVES - Darke County Airport (18 nm W)
I74 - Grimes Field Airport (19 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken late September 2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Sidney Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunrise | | 06:18 | | 10:18 |
| Sunset | | 20:48 | | 00:48 |
| Evening civil twilight | | 21:19 | | 01:19 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 11:59:43 |
| Local (UTC-4) | 19-May-2026 07:59:43 |
|
| METAR |
KAXV 17nm NW | 191135Z AUTO 18008KT 10SM BKN070 OVC090 20/17 A3007 RMK AO2
|
KEDJ 17nm NE | 191146Z AUTO 19005KT 10SM FEW060 OVC070 20/19 A3011 RMK AO1
|
KVES 18nm W | 191135Z AUTO VRB04KT 10SM FEW034 BKN090 BKN110 21/21 A3008 RMK AO2
|
KI74 19nm E | 191135Z AUTO 21006KT 10SM BKN090 OVC120 19/18 A3010 RMK AO2
|
KDAY 21nm S | 191056Z 20010KT 10SM BKN100 OVC120 19/18 A3009 RMK AO2 RAE29 SLP183 P0000 T01940178
|
KFFO 26nm S | 191055Z 18005KT 10SM SCTEW025 BKN090 OVC110 20/18 A3007 RMK AO2A SLP181 P0001 T02040180
|
KAOH 28nm N | 191153Z AUTO 19008KT 10SM SCT090 OVC110 21/18 A3006 RMK AO2 RAB37E49 SLP174 P0001 60001 70067 T02060178 10206 20189 53006 $
|
|
| TAF |
KDAY 21nm S | 190535Z 1906/2006 20011KT P6SM BKN150 FM191600 21017G25KT P6SM SCT045 BKN200 PROB30 1922/1924 4SM -TSRA BKN040CB FM200000 23013G20KT P6SM -SHRA OVC040 PROB30 2000/2004 4SM -TSRA OVC025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|