FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | LHQ |
| Lat/Long: | 39-45-20.2990N 082-39-25.5470W 39-45.338317N 082-39.425783W 39.7556386,-82.6570964 (estimated) |
| Elevation: | 868.4 ft. / 264.7 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (1990) |
| From city: | 3 miles NW of LANCASTER, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 43130 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LHQ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS, & NEW YEARS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. PAPI RWY 10 & 28 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX ASOS: | 118.375 (740-681-1097) |
| COLUMBUS APPROACH: | 134.0 132.3 ;100-279 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 134.0 132.3 ;100-279 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.65 |
| CLASS C/S: | 132.3 ;100-279 |
| IC: | 134.0 |
| WX AWOS-3 at LCK (13 nm W): | PHONE 614-492-2441 |
| WX ASOS at CMH (18 nm NW): | 124.6 (614-333-9354) |
| WX ASOS at VTA (18 nm NE): | 121.125 (740-522-1066) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| XUBr052/(20.2) | | YELLOW BUD VOR | | 112.50 | | 05W |
| APEr194/23.9 | | APPLETON VORTAC | | 116.70 | | 06W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| PICKL | | 139/11.2 | | 376 | | 07W | | LC | .-.. -.-. |
| COURT HOUSE | | 081/35.2 | | 414 | | 06W | | CSS | -.-. ... ... |
| UNIVERSITY | | 327/38.7 | | 250 | | 06W | | UGS | ..- --. ... |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 25.5 | | Double wheel: | 38.5 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 39-45.367325N | | 39-45.309275N |
| Longitude: | 082-39.958283W | | 082-38.893282W |
| Elevation: | 857.3 ft. | | 868.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 100 magnetic, 094 true | | 280 magnetic, 274 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 590 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear +5 FT BERM, 160 FT DIST, 110 FT R. | | 5 ft. gnd, 266 ft. from runway, 182 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | FAIRFIELD CO COMMISSIONERS 210 E MAIN ST RM 301 LANCASTER, OH 43130-3854 Phone 740-654-7001 |
| Manager: | PAT ROONEY 3430 OLD COLUMBUS RD NW CARROLL, OH 43112-9674 Phone 740-654-7001 OR 740-475-8188. |
Additional Remarks
| A30A-28 | CALM WIND RWY. |
| - | OCNL DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | EXTSV FLT TRNG. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (231KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (262KB) |
| VOR-A | |
download (188KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (167KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KLCK - Rickenbacker International Airport (13 nm W)
KCMH - John Glenn Columbus International Airport (18 nm NW)
KVTA - Licking County Regional Airport (18 nm NE)
KCYO - Pickaway County Memorial Airport (21 nm SW)
I86 - Ed Newlon Field Airport (22 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 15-Dec-2017
from 4,500' MSL looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Fairfield County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:39 | | 09:39 |
| Sunrise | | 06:10 | | 10:10 |
| Sunset | | 20:45 | | 00:45 |
| Evening civil twilight | | 21:16 | | 01:16 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 18:01:38 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 14:01:38 |
|
| METAR |
| KLHQ | 241738Z AUTO 18005KT 4SM RA BR SCT023 BKN048 OVC095 22/20 A3006 RMK AO2 RAB04 P0003 T02170200 TSNO
|
KLCK 13nm W | 241755Z AUTO 20003KT 5SM RA BKN006 BKN019 OVC035 22/21 A3005 RMK AO2 P0002 60002 T02160205 10218 20180
|
KVTA 18nm NE | 241754Z AUTO 26003KT 6SM -RA BR SCT016 BKN048 OVC110 22/20 A3005 RMK AO2 RAB41 SLP171 P0000 60034 T02220200 10222 20178 56007
|
KCMH 18nm NW | 241751Z 21003KT 6SM -RA BR BKN010 OVC100 21/20 A3004 RMK AO2 RAB1658 SLP170 P0002 60049 T02110200 10217 20172 58006 $
|
|
| TAF |
KLCK 13nm W | 241753Z 2418/2518 23007KT P6SM -SHRA SCT006 OVC012 TEMPO 2419/2422 5SM -SHRA BKN006 FM242200 24005KT P6SM BKN025 FM250300 33004KT 5SM BR FEW012 SCT150 PROB30 2507/2508 -SHRA FM250900 35005KT 2SM BR OVC006 FM251300 02007KT P6SM BKN012 FM251600 03007KT P6SM SCT025 BKN035
|
KCMH 18nm NW | 241753Z 2418/2518 23007KT P6SM -SHRA SCT006 OVC012 TEMPO 2419/2422 5SM -SHRA BKN006 FM242200 24005KT P6SM BKN025 FM250300 33004KT 5SM BR FEW012 SCT150 PROB30 2507/2508 -SHRA FM250900 35005KT 2SM BR OVC006 FM251300 02007KT P6SM BKN012 FM251600 03007KT P6SM SCT025 BKN035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|