FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SAC |
| Lat/Long: | 38-30-46.3010N 121-29-35.8840W 38-30.771683N 121-29.598067W 38.5128614,-121.4933011 (estimated) |
| Elevation: | 23.4 ft. / 7.1 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2010) |
| From city: | 3 miles S of SACRAMENTO, CA |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 95822 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | OAKLAND CENTER |
| FSS: | RANCHO MURIETA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SAC (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 |
| Pattern altitude: | TPA 1000' EXCP 1500' FOR TURBINE & LARGE ACFT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK-DAWN. WHEN ATCT CLSD ACTVT ALL AIRFIELD LGTS - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) DUSK-DAWN. WHEN ATCT CLSD ACTVT APT BCN - CTAF |
Airport Communications
| CTAF: | 119.5 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 118.075 |
| WX ASOS: | PHONE 916-421-0923 |
| EXEC GROUND: | 125.0 [0600-2100] |
| EXEC TOWER: | 119.5 278.8 [0600-2100] |
| NORCAL APPROACH: | 125.25 127.4 ;NORTH-EAST |
| NORCAL DEPARTURE: | 125.25 127.4 ;NORTH-EAST |
| IC: | 125.25 |
| WX AWOS-3PT at MHR (10 nm E): | 118.325 (916-366-3371) |
| WX AWOS-3 at MCC (10 nm NE): | 125.975 (916-641-1272) |
| WX ASOS at SMF (12 nm NW): | PHONE 916-649-3996 |
| WX AWOS-3 at EDU (14 nm W): | 119.025 (530-754-6839) |
| WX AWOS-3P at DWA (18 nm W): | 125.775 (530-750-2759) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| SACr016/5.0 | | SACRAMENTO VORTAC | | 115.20 | | 17E |
| MCCr187/10.2 | | MC CLELLAN VOR/DME | | 109.20 | | 17E |
| LINr302/35.0 | | LINDEN VOR/DME | | 114.80 | | 17E |
| MYVr158/35.3 | | MARYSVILLE VOR/DME | | 110.80 | | 16E |
| HNWr233/37.1 | | HANGTOWN VOR/DME | | 115.50 | | 17E |
| CCRr026/38.3 | | CONCORD VOR/DME | | 117.00 | | 17E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 5503 x 150 ft. / 1677 x 46 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 130.0 | | Double tandem: | 210.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 38-30.312510N | | 38-31.071737N |
| Longitude: | 121-30.043853W | | 121-29.413315W |
| Elevation: | 17.0 ft. | | 23.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 019 magnetic, 033 true | | 199 magnetic, 213 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | no | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 33 ft. tree, 1350 ft. from runway, 275 ft. left and right of centerline, 34:1 slope to clear | | 40 ft. tree, 1430 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear |
Runway 12/30
| Dimensions: | 3837 x 100 ft. / 1170 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 43.0 | | Double tandem: | 67.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 38-31.101827N | | 38-30.669683N |
| Longitude: | 121-29.704460W | | 121-29.117268W |
| Elevation: | 22.4 ft. | | 23.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 119 magnetic, 133 true | | 299 magnetic, 313 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. tree, 1200 ft. from runway, 201 ft. right of centerline, 25:1 slope to clear | | 50 ft. tree, 1050 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | PERI |
| Latitude: | 38-30.617833N | | |
| Longitude: | 121-29.943667W | | |
| Elevation: | 19.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SACRAMENTO 6151 FREEPORT BLVD. SACRAMENTO, CA 95322-3518 Phone 916-875-9035 OPERATED BY CO OF SACRAMENTO |
| Manager: | RON OGLE 6151 FREEPORT BLVD SACRAMENTO, CA 95822 Phone 916-875-9035 APT MGR HRS 0800-1630 M-F |
Additional Remarks
| - | RY 20 CALM WIND RY. |
| - | NO TOUCH & GO LNDGS, LOW APPCHS OR PRACTICE INST APPCHS BTN HRS 2100-0600 LOCAL; FOR MORE INFO CALL (916) 874-0359. |
| - | BIRDS INVOF OF APRT. |
| - | DITCH AND CONCRETE BRIDGE IN RY 02/20 SAFETY AREA LCTD 500 FT PRIOR TO RY 02 THLD ON CL. |
| - | ARPT NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT 2100-0600 FOR MORE INFO CALL (916) 875-9037 OR (916) 875-9035. |
| - | ARPT 24HR EMERGENCY 916-929-5000. |
| - | PRIOR PERMISSION FROM AIRPORT OPERATOR REQUIRED FOR ACFT OVER 50,000 LBS MAX TAKEOFF WEIGHT. |
| - | DSTC BTN TWY A AND TWY B CNTRLN IS 75 FT. |
| - | RWY 12 BLAST PAD MARKINGS NOT STD. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC NORCAL APCH AT 916-361-6874. |
| - | GOLF COURSE LGTS SHINE ACROSS RY 02 FINAL APCH 800 FT RY CL DUSK TO 2200. |
| - | NO MID-FIELD, INTERSECTION OR FORMATION TKOFS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 02 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (236KB) |
| VOR RWY 02 | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (142KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (355KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMHR - Sacramento Mather Airport (10 nm E)
KMCC - Mc Clellan Airfield (10 nm NE)
KSMF - Sacramento International Airport (12 nm NW)
KEDU - University Airport (14 nm W)
KDWA - Yolo County Airport (18 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jan Sears
Taken in April 2018
from 3000 feet looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sacramento Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:24 | | 12:24 |
| Sunrise | | 05:54 | | 12:54 |
| Sunset | | 20:10 | | 03:10 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 03:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 15:05:55 |
| Local (UTC-7) | 16-May-2026 08:05:55 |
|
| METAR |
| KSAC | 161453Z 21003KT 10SM CLR 16/07 A2995 RMK AO2 SLP142 T01610072 53012
|
KMHR 10nm E | 161455Z AUTO 15004KT 10SM CLR 15/13 A2994 RMK AO2
|
KMCC 10nm NE | 161455Z AUTO 00000KT 10SM CLR 16/09 A2995 RMK AO2
|
KSMF 12nm NW | 161453Z 34007KT 10SM FEW250 18/07 A2994 RMK AO2 SLP139 T01830072 53012
|
KEDU 14nm W | 161500Z AUTO 00000KT 10SM 18/08 A2996 RMK AO1
|
KDWA 18nm W | 161455Z AUTO 34006KT 10SM UP CLR 20/04 A2997 RMK AO2
|
|
| TAF |
| KSAC | 161123Z 1612/1712 VRB05KT P6SM FEW250 WS020/33040KT FM161600 31011G19KT P6SM SCT250 FM161900 33015G23KT P6SM SCT250 FM170200 32010KT P6SM BKN250 FM170900 30015G22KT P6SM FEW250
|
KMHR 10nm E | 161123Z 1612/1712 VRB05KT P6SM FEW250 WS020/33040KT FM161600 31010G18KT P6SM SCT250 FM161900 33014G24KT P6SM SCT250 FM170200 30010KT P6SM BKN250 FM170900 29011G20KT P6SM FEW250
|
KMCC 10nm NE | 161123Z 1612/1712 VRB05KT P6SM FEW250 WS020/33040KT FM161600 31012G20KT P6SM SCT250 FM161900 33014G24KT P6SM SCT250 FM170200 30010KT P6SM BKN250 FM170900 29011G20KT P6SM FEW250
|
KSMF 12nm NW | 161123Z 1612/1712 30008KT P6SM FEW250 WS020/33040KT FM161600 33012G20KT P6SM SCT250 FM161900 32016G25KT P6SM SCT250 FM170200 30011KT P6SM BKN250 FM170900 32014G28KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|