FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | SFM |
| Lat/Long: | 43-23-37.7000N 070-42-28.8000W 43-23.628333N 070-42.480000W 43.3938056,-70.7080000 (estimated) |
| Elevation: | 244.1 ft. / 74.4 m (surveyed) |
| Variation: | 17W (1990) |
| From city: | 4 miles SE of SANFORD, ME |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 04073 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SFM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | OCT-MAY 0700-1700, JUN-SEPT 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT ODALS RWY 25; REIL RWY 07; PAPI RWY 07 & 25; HIRL 07/25; MIRL 14/32; TWY LGTS - CTAF. TWY LGTS INOP DALGT HRS. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| WX AWOS-3PT: | 120.025 (207-324-1958) |
| PORTLAND APPROACH: | 119.75 [0545-0000] |
| PORTLAND DEPARTURE: | 119.75 [0545-0000] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.725 |
| WX ASOS at DAW (12 nm SW): | 135.275 (603-332-7814) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY BOSTON ARTCC ON FREQS 128.2/263.05 (WATERBORO RCAG) WHEN PORTLAND APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ENEr262/4.5 | | KENNEBUNK VOR/DME | | 117.10 | | 17W |
| CONr090/39.3 | | CONCORD VOR/DME | | 112.90 | | 15W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ROLLINS | | 043/11.7 | | 260 | | 16W | | ESG | . ... --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A MOGAS |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 7/25
| Dimensions: | 6389 x 100 ft. / 1947 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 65.0 | | Double wheel: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 43-23.200188N | | 43-23.751685N |
| Longitude: | 070-43.184602W | | 070-41.957067W |
| Elevation: | 240.5 ft. | | 232.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 075 magnetic, 058 true | | 255 magnetic, 238 true |
| Displaced threshold: | no | | 388 ft. |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | ODALS: omnidirectional approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS | | |
| Obstructions: | 30 ft. tree, 1074 ft. from runway, 278 ft. left of centerline, 29:1 slope to clear APCH RATIO 49:1 AT DTHR. | | 18 ft. pline, 695 ft. from runway, 460 ft. right of centerline, 27:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 4999 x 100 ft. / 1524 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 43-24.020577N | | 43-23.622750N |
| Longitude: | 070-42.858413W | | 070-41.870485W |
| Elevation: | 244.0 ft. | | 230.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 119 true | | 316 magnetic, 299 true |
| Displaced threshold: | 885 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 68 ft. tree, 516 ft. from runway, 120 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 AT DTHR. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SANFORD 919 MAIN ST SANFORD, ME 04073 Phone (207) 324-9173 |
| Manager: | M. ALLISON NAVIA 9 PRESIDENTIAL LN SANFORD, ME 04073 Phone 207-324-3172 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | HIGH VOL FIXED AND ROTARY WING FLT TRNG IN VCNTY. |
| - | CALM WIND PREFERRED RWY 32. |
| - | 24 HR FUEL AVBL WITH MAJOR CREDIT CARD FOR 100LL, A & MOGAS. |
| - | CONDS NOT MNT DLY 1600-0700 EST. |
| - | FBO AFT HRS CALL-OUT FEE - 207-324-8919. |
| - | FOR CD WHEN APCH CLSD CTC BOSTON ARTCC AT 603-879-6859. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 07 | |
download (268KB) |
| RNAV (GPS) RWY 07 | |
download (258KB) |
| RNAV (GPS) RWY 25 | |
download (290KB) |
| RNAV (GPS) RWY 32 | |
download (190KB) |
| VOR RWY 25 | |
download (215KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (509KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
B19 - Biddeford Municipal Airport (11 nm E)
KDAW - Skyhaven Airport (12 nm SW)
3B4 - Seacoast Airfield (15 nm S)
KPSM - Portsmouth International Airport at Pease (20 nm S)
KPWM - Portland International Jetport (23 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Jan Krouwer
Photo taken 26-May-2016
looking west from 7,000 feet.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sanford Seacoast Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 05-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunrise | | 06:19 | | 10:19 |
| Sunset | | 19:13 | | 23:13 |
| Evening civil twilight | | 19:42 | | 23:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 05-Apr-2026 07:30:48 |
| Local (UTC-4) | 05-Apr-2026 03:30:48 |
|
| METAR |
| KSFM | 050656Z AUTO VRB06KT 5SM UP BR OVC008 03/02 A3021 RMK AO2 RAB30E40UPB40 CIG 005V011 SLP234 P0000 T00280022
|
KDAW 11nm SW | 050651Z AUTO 12007KT 4SM UP BR OVC007 03/02 A3019 RMK AO2 UPB48 CIG 004V011 SLP221 P0000 T00280022 $
|
|
| TAF |
KPSM 20nm S | 050520Z 0506/0606 10010KT P6SM OVC011 FM050800 11005KT 2SM -SHRA BR OVC003 FM051200 28004KT 1/2SM -SHRA FG OVC003 FM060000 27011KT P6SM OVC015 FM060200 26011KT P6SM OVC050
|
KPWM 23nm NE | 050520Z 0506/0606 14010KT P6SM FEW014 BKN029 OVC050 FM050800 13011KT P6SM OVC007 FM051000 11005KT 2SM -SHRA BR OVC003 FM051300 VRB03KT 1/2SM -SHRA FG OVC002 FM051700 32005KT 2SM -SHRA BR OVC007 FM060100 27008KT P6SM SCT015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|