FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | STE |
| Lat/Long: | 44-32-42.4880N 089-31-49.0240W 44-32.708133N 089-31.817067W 44.5451356,-89.5302844 (estimated) |
| Elevation: | 1110 ft. / 338.3 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (1995) |
| From city: | 3 miles NE of STEVENS POINT, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54481 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | STE (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0730-1630, ALL SAT-SUN ON CALL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | HIRL ON ACTV RWY PRESET TO LOW SS-SR; TO INCR INTST AND ACTVT MALS RWY 21; REIL RWY 03; PAPI RWY 03 & 21; HIRL RWY 03/21 & RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 119.275 (715-344-5960) |
| WX AWOS-3 at CWA (15 nm NW): | 127.45 (715-693-1116) |
| WX ASOS at ISW (17 nm SW): | 126.575 (715-740-7476) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 124.4/317.7 (MOSINEE RCAG).
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:24 HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 6028 x 120 ft. / 1837 x 37 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 195.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 44-32.305833N | | 44-33.168000N |
| Longitude: | 089-32.196167W | | 089-31.510167W |
| Elevation: | 1104.0 ft. | | 1110.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 031 magnetic, 030 true | | 211 magnetic, 210 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 1140 ft. from runway, 600 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 16 ft. trees, 265 ft. from runway, 510 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear |
Runway 12/30
| Dimensions: | 3635 x 75 ft. / 1108 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 9.0 | | Double wheel: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 44-32.806667N | | 44-32.510667N |
| Longitude: | 089-32.119500W | | 089-31.392667W |
| Elevation: | 1105.0 ft. | | 1103.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 121 magnetic, 120 true | | 301 magnetic, 300 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. trees, 745 ft. from runway, 320 ft. right of centerline, 9:1 slope to clear | | 15 ft. trees, 340 ft. from runway, 205 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | STEVENS POINT 1515 STRONGS AVE STEVENS POINT, WI 54481 Phone 715-345-8989 |
| Manager: | JASON DRAHEIM 4501 HWY 66 STEVENS POINT, WI 54482 Phone 715-345-8993 AFT HRS CALL 715-345-8989; OPTION 3. |
Additional Remarks
| - | MIGRATORY WATERFOWL ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 21 **CHANGED** | |
download (300KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 **CHANGED** | |
download (244KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 **CHANGED** | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 **CHANGED** | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 **CHANGED** | |
download (229KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply **CHANGED** | |
download (519KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCWA - Central Wisconsin Airport (15 nm N)
KISW - Alexander Field South Wood County Airport (17 nm SW)
KAUW - Wausau Downtown Airport (23 nm N)
KPCZ - Waupaca Municipal Airport (25 nm SE)
KMFI - Marshfield Municipal Airport (29 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kyle Grimmonpre
Photo taken 14-Aug-2014
looking southwest at approximately 4000 ft.
Do you have a better or more recent aerial photo of Stevens Point Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:46 | | 09:46 |
| Sunrise | | 05:21 | | 10:21 |
| Sunset | | 20:29 | | 01:29 |
| Evening civil twilight | | 21:04 | | 02:04 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 23:58:00 |
| Local (UTC-5) | 26-May-2026 18:58:00 |
|
| METAR |
| KSTE | 262335Z AUTO 26006KT 10SM CLR 30/14 A2993 RMK AO2 T03030137
|
KCWA 15nm NW | 262350Z 35007G12KT 10SM OVC070 26/11 A2995
|
KISW 17nm SW | 262354Z AUTO 29006KT 10SM CLR 26/13 A2993 RMK AO2 SLP131 T02610128 10322 20261 55002
|
|
| TAF |
KCWA 15nm NW | 261722Z 2618/2718 24005KT P6SM SCT100 FM262300 VRB05KT P6SM SCT060 TEMPO 2623/2703 5SM -TSRA BKN040CB FM270300 10005KT P6SM BKN050 FM270600 08003KT P6SM BKN100 FM271300 08005KT P6SM SCT050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|