FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | UGN |
| Lat/Long: | 42-25-19.7350N 087-52-04.4980W 42-25.328917N 087-52.074967W 42.4221486,-87.8679161 (estimated) |
| Elevation: | 728.1 ft. / 221.9 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2000) |
| From city: | 35 miles N of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 60087 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1947 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | UGN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ATCTVT MALSR RWY 23; REIL RWY 05; HIRL RWY 05/23; MIRL RWY 14/32 TWY LGTS - CTAF. WHEN ATCT CLSD TO INCR INTST & ACTVT - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | FOR US CUSTOMS 2 HRS MIN ADVN NOTICE RQRD MON-FRI 11:00 - 19:00 LCL & BY 4PM FRI FOR WKEND ARRS. CTC CBP (224)529-1468. |
Airport Communications
| CTAF: | 120.05 |
| ATIS: | 132.4 |
| WX ASOS: | PHONE 847-782-0876 |
| WAUKEGAN GROUND: | 121.65 [0600-2000] |
| WAUKEGAN TOWER: | 120.05 273.55 [0600-2000] |
| CHICAGO APPROACH: | 120.55 |
| CHICAGO DEPARTURE: | 120.55 |
| EMERG: | 121.5 |
| GOPAC STAR: | 126.5 |
| WX ASOS at ENW (11 nm N): | PHONE 262-652-7730 |
| WX ASOS at PWK (19 nm S): | PHONE 847-465-0291 |
- ATCT OPERATED BY CONTRACT WITH ITAP (INTERNATIONAL TECHNICAL AVIATION PERSONNEL INC).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OBKr019/12.6 | | NORTHBROOK VOR/DME | | 113.00 | | 02W |
| DPAr032/38.4 | | DUPAGE VOR/DME | | 114.55 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAUKE | | 233/3.9 | | 379 | | 03W | | UG | ..- --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL IS PRVDD BY A DOD CONTRACT. 100 LL AVBL 24HR WITH CREDIT CARD FM SELF SERVE PUMP ON TSNT RAMP. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6001 x 150 ft. / 1829 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 95.0 | | Double wheel: | 120.0 | | Double tandem: | 200.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 42-24.951062N | | 42-25.606318N |
| Longitude: | 087-52.536265W | | 087-51.538462W |
| Elevation: | 725.8 ft. | | 723.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 051 magnetic, 048 true | | 231 magnetic, 228 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-box VASI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS |
| Obstructions: | 12 ft. road, 281 ft. from runway, 502 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear | | 1 ft. road, 245 ft. from runway, 500 ft. right of centerline, 45:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 3750 x 75 ft. / 1143 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 16.0 | | Double wheel: | 23.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 42-25.659592N | | 42-25.158983N |
| Longitude: | 087-52.378777W | | 087-51.891458W |
| Elevation: | 727.9 ft. | | 712.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 147 magnetic, 144 true | | 327 magnetic, 324 true |
| Displaced threshold: | 489 ft. | | no |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-box VASI on left (3.50 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. road, 205 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear APCH RATIO IS 26:1 AT DSPLCD THLD. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | WAUKEGAN PORT DISTRICT 2601 PLANE REST DR. WAUKEGAN, IL 60087 Phone 847-244-0055 |
| Manager: | SKIP GOSS 2601 PLANE REST DRIVE WAUKEGAN, IL 60087 Phone 847-244-0055 EMAIL ADDRESS: SGOSS@WAUKEGANPORT.COM |
Additional Remarks
| - | BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD WHEN ATCT IS CLSD CTC CHICAGO APCH AT 847-289-0926. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| GOPAC THREE (RNAV) | |
download (234KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 23 | |
download (236KB) |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (222KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
Departure Procedures |
| JORJO FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (324KB) |
| MONKZ FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (367KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (482KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KENW - Kenosha Regional Airport (11 nm N)
C81 - Campbell Airport (11 nm SW)
KPWK - Chicago Executive Airport (19 nm S)
KRAC - Batten International Airport (20 nm N)
10C - Galt Field Airport (22 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 31-May-2018
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Waukegan National Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:57 | | 09:57 |
| Sunrise | | 05:30 | | 10:30 |
| Sunset | | 20:06 | | 01:06 |
| Evening civil twilight | | 20:38 | | 01:38 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 12:48:49 |
| Local (UTC-5) | 16-May-2026 07:48:49 |
|
| METAR |
| KUGN | 161151Z 24013KT 10SM BKN110 17/14 A2982 RMK AO2 RAB39E49 SLP090 P0000 60028 70028 T01670144 10194 20144 53015
|
KENW 11nm N | 161153Z 25009KT 10SM -RA OVC110 16/14 A2983 RMK AO2 RAB50 SLP099 P0000 60024 70024 T01610144 10189 20156 53020 $
|
KPWK 18nm S | 161152Z 23010G21KT 10SM OVC100 19/13 A2986 RMK AO2 SLP106 T01940133 10200 20183 53018
|
|
| TAF |
KENW 11nm N | 161126Z 1612/1712 23007KT P6SM OVC100 TEMPO 1612/1613 4SM -SHRA OVC025 FM161400 26009KT P6SM BKN250 FM161900 26009KT P6SM FEW250 FM162000 23009KT P6SM SKC FM162200 19007KT P6SM FEW240 FM170100 VRB03KT P6SM FEW230 PROB30 1708/1712 4SM -SHRA OVC025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|