FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | PWK |
| Lat/Long: | 42-06-51.4060N 087-54-05.5470W 42-06.856767N 087-54.092450W 42.1142794,-87.9015408 (estimated) |
| Elevation: | 647 ft. / 197.2 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (2000) |
| From city: | 18 miles NW of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 60090 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1944 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | KANKAKEE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PWK (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | CONTINUOUS |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 16 & 34; RLLS RWY 16; HIRL RWY 06/24; 16/34; MIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| International operations: | CUST USER FEE. MON-FRI 1100-1900. |
Airport Communications
| CTAF: | 119.9 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 124.2 |
| WX ASOS: | PHONE 847-465-0291 |
| EXECUTIVE GROUND: | 121.7 [0600-2200 MON-FRI & 0700-2200 SAT-SUN] |
| EXECUTIVE TOWER: | 119.9 [0600-2200 MON-FRI & 0700-2200 SAT-SUN] |
| CHICAGO APPROACH: | 120.55 128.575 |
| CHICAGO DEPARTURE: | 120.55 128.575 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.7 124.7 ;WHEN TWR CLSD |
| WX ASOS at ORD (8 nm S): | PHONE 773-800-0035 |
| WX AWOS-3 at 06C (12 nm SW): | 128.275 ((847) 895-2887) |
| WX ASOS at UGN (19 nm N): | PHONE 847-782-0876 |
| WX ASOS at DPA (20 nm SW): | PHONE 630-587-3668 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| OBKr163/6.8 | | NORTHBROOK VOR/DME | | 113.00 | | 02W |
| DPAr054/24.1 | | DUPAGE VOR/DME | | 114.55 | | 02E |
| JOTr027/38.8 | | JOLIET VOR/DME | | 112.30 | | 02E |
| CGTr336/39.1 | | CHICAGO HEIGHTS VORTAC | | 114.20 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
| Bulk oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 5001 x 150 ft. / 1524 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 39 /F/D/X/T | | Single wheel: | 72.0 | | Double wheel: | 98.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 42-07.399733N | | 42-06.633105N |
| Longitude: | 087-54.427585W | | 087-54.024297W |
| Elevation: | 642.8 ft. | | 644.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left CTN: WHEN CRCG E FOR R TFC RWY 34 VFY ALNMT; DO NOT MISALIGN WITH RWY 30. |
| Runway heading: | 161 magnetic, 159 true | | 341 magnetic, 339 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 8 DEG LEFT & 9 DEG RIGHT OF CNTRLN. | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 8 DEG LEFT & RIGHT OF CNTRLN. |
| Approach lights: | RLLS NSTD SPACING. | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 24 ft. pole, lighted, 629 ft. from runway, 417 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear CTLG OBSTN EXCEEDS 45 DEG SLP. | | 13 ft. road, 201 ft. from runway, 325 ft. left of centerline |
Runway 12/30
| Dimensions: | 4415 x 75 ft. / 1346 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 39 /F/D/X/T | | Single wheel: | 18.0 | | Double wheel: | 28.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 42-06.923542N | | 42-06.582675N |
| Longitude: | 087-54.430120W | | 087-53.568047W |
| Elevation: | 644.9 ft. | | 639.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 120 magnetic, 118 true | | 300 magnetic, 298 true |
| Displaced threshold: | 295 ft. | | 432 ft. |
| Declared distances: | TORA:4415 TODA:4415 ASDA:4079 LDA:3785 | | TORA:4415 TODA:4415 ASDA:4157 LDA:3725 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 42 ft. tree, 491 ft. from runway, 6:1 slope to clear 15 FT ROAD & 6 FT FENCE. | | 15 ft. road, 201 ft. from runway +6 FT FENCE 0 FT FM THR; +20 FT TREES 0 FT & 50 FT FM THR; 15 FT ROAD. |
Runway 6/24
| Dimensions: | 3677 x 50 ft. / 1121 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 20.0 | | Double wheel: | 30.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 42-06.628463N | | 42-06.899615N |
| Longitude: | 087-54.386465W | | 087-53.659605W |
| Elevation: | 646.7 ft. | | 637.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 065 magnetic, 063 true | | 245 magnetic, 243 true |
| Displaced threshold: | 373 ft. | | 1248 ft. |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 23 ft. pole, marked, 320 ft. from runway, 130 ft. right of centerline, 5:1 slope to clear APCH RATIO 22:1 AT DTHR. | | 74 ft. tree, 382 ft. from runway, 120 ft. right of centerline, 2:1 slope to clear 14 FT ROAD & +40 FT TREES 150 FT & 50 FT L; 6 FT FENCE. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITIES OF WHEELING & PROSPECT HGTS 1020 S. PLANT ROAD WHEELING, IL 60090 Phone 847-537-2580 |
| Manager: | JEFF MILLER 1020 S. PLANT ROAD WHEELING, IL 60090 Phone 847-537-2580 |
Additional Remarks
| E60-34 | ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM (EMAS) RWY 34 DEP END: 230.82 FT IN LENGTH BY 170.10 FT IN WIDTH, SETBACK 304.18 FT FROM RWY END. |
| E60-16 | ENGINEERED MATERIALS ARRESTING SYSTEM (EMAS) RWY 16 DEP END: 242.97 FT IN LENGTH BY 170.10 FT IN WIDTH, SETBACK 35 FT FROM RWY END. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA N & S. |
| - | CONDS NOT RPRTD MON, THU & FRI 2100-0630; TUE, WED & WKEND 1530-0630. |
| - | NOISE ABATEMENT PROC: RWY 34 HOLD PAD PREFERRED TURBINE RUN UP AREA; ALIGN 190 DEG FOR TKOF OR RUN UP. RWY 16 HOLD PAD ALIGN 315 DEG. |
| - | TWY F, P, Q & T EDGE LGT NA; REFLECTORS ONLY. |
| - | HANGAR 5 & 6 APRON, NE T QUARANT, SW T HANGARS PERMITTED TENANT ACFT PRKG ONLY. NO TRANSIENT ACFT PERMITTED. |
| - | NE HNGR TRANSVERSE OPS ENTER TWY Q; EXIT TWY P. |
| - | RWY GUARD LGTS NOT AVBL AT ALL RWY & TWY INTS. |
| - | FOR CD WHEN ATCT CLSD, AND IF UNA ON FREQ, CTC CHICAGO APCH AT 847-289-0926. |
| - | MAINT RUN UP AREA: TXY C ABM ATCT; EXHAUST FACING TWD CNTR OF ARPT. RWY 16 HOLD PAD MAINT RUN NA. TURBINE ENG RUN 2200- 0700 NA. ATCT RADIO CTC RQRD. |
| - | TAXILANE P; TWR VIEW PRLY OBSTD BY HNGRS & TREES. TAXILANE Q AND NE HNGRS; TWR VIEW PRLY OBSTD BY BLDGS & TREES. TWY T AND SW HNGRS; TWR VIEW PRLY OBSTD BY HNGRS. |
| - | CUST CLNC 2 HR PPR - 847-894-7292. TSNT UTILIZE FBO AFT CLR CUST. FBO CBP USER FEE. |
| - | ARR ALERT NOTICE PUBLD LNDG NW RWY 34 & RWY 30. VISIT FAA.GOV/AIRPORTS/RUNWAY_SAFETY/HOTSPOTS/AAN/PWK-ARRIVAL-ALERT-NOTICE.PDF |
| - | PRE-PAID ARFF SDBY SER AVBL W/72 HOUR NOTICE VISIT WWW.CHIEXEC.COM OR HTTPS://CHIEXEC.JOTFORM.COM/252055531962052 |
| - | RWY SAFETY AREAS USED FOR EMERGENCY TAKE OFF AND LANDING ONLY. |
| - | WHEN SNOW AND/OR ICE REMOVAL OPS NOTAM ACTIVE, FULL STOP TAXI BACKS AND TOUCH AND GOES NOT PERMITTED. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. PYROTECHNICS, WILDLIFE LASER BIRD CTL IN USE, PLASTIC COYOTE EFFIGIES INVOF A/P. |
| - | TWY F CLSD EXC VEHICLES PERMANTLEY. |
| - | AREA 2 CLSD PERM. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| GOPAC THREE (RNAV) | |
download (234KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 16 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (214KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (202KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply **CHANGED** | |
download (162KB) |
Departure Procedures |
| JORJO FIVE (RNAV) | |
download (269KB) |
| MONKZ FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (374KB) |
| PAL-WAUKEE SEVEN | |
download (207KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (482KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KORD - Chicago O'Hare International Airport (8 nm S)
C81 - Campbell Airport (15 nm NW)
KUGN - Waukegan National Airport (19 nm N)
3CK - Lake in the Hills Airport (20 nm W)
KDPA - DuPage Airport (20 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo credit: Chicago Jet Charter Flights by GiveJet jetcharterrewards.com/chicago.htm
Photo taken 20-Nov-2014
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Chicago Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 15-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:00 | | 10:00 |
| Sunrise | | 05:32 | | 10:32 |
| Sunset | | 20:04 | | 01:04 |
| Evening civil twilight | | 20:36 | | 01:36 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 15-May-2026 05:03:19 |
| Local (UTC-5) | 15-May-2026 00:03:19 |
|
| METAR |
| KPWK | 150452Z AUTO 00000KT 10SM CLR 11/01 A3001 RMK AO2 SLP164 T01110011
|
KORD 8nm S | 150451Z 14004KT 10SM SCT150 BKN250 13/01 A2999 RMK AO2 SLP156 T01280006
|
K06C 12nm SW | 150455Z AUTO 13004KT 10SM CLR 13/00 A3000 RMK AO2 T01280003
|
KUGN 18nm N | 150451Z AUTO 15006KT 10SM CLR 11/01 A2999 RMK AO2 SLP156 T01110011
|
KDPA 20nm SW | 150452Z 12004KT 10SM CLR 12/00 A2998 RMK AO2 SLP152 T01220000
|
|
| TAF |
KORD 8nm S | 150301Z 1503/1606 13008KT P6SM SCT100 BKN250 FM150600 16008KT P6SM SCT070 BKN100 PROB30 1509/1513 6SM -SHRA BKN070 FM151300 20015G25KT P6SM SCT040 BKN070 FM160100 18008KT P6SM SCT100
|
KDPA 20nm SW | 141724Z 1418/1518 VRB05KT P6SM SCT300 FM142000 10007KT P6SM SCT300 FM150300 13006KT P6SM FEW150 SCT250 FM150900 17010KT P6SM VCSH BKN100 FM151200 19013G22KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|