FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | VBT |
| Lat/Long: | 36-20-41.2730N 094-13-10.2300W 36-20.687883N 094-13.170500W 36.3447981,-94.2195083 (estimated) |
| Elevation: | 1297.9 ft. / 395.6 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2020) |
| From city: | 2 miles S of BENTONVILLE, AR |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 72712 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MEMPHIS CENTER |
| FSS: | JONESBORO FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | VBT (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | OCT-MAR 0730-1600, APR-SEP 0730-1600 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 18 & 36, MIRL RWY 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3PT: | 134.975 (479-273-9198) |
| RAZORBACK APPROACH: | 121.0 |
| RAZORBACK DEPARTURE: | 121.0 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.05 |
| WX AWOS-3PT at ROG (6 nm E): | 134.375 (479-631-9196) |
| WX ASOS at XNA (6 nm SW): | 119.425 (479-370-0218) |
| WX AWOS-3 at ASG (11 nm SE): | 124.675 (479-750-2967) |
| WX AWOS-3PT at SLG (16 nm SW): | 118.375 (479-524-9893) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MEMPHIS ARTCC ON FREQS126.1/269.0 (FAYETTEVILLE RCAG) WHEN RAZORBACK APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RZCr317/7.6 | | RAZORBACK VORTAC | | 116.40 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SILOAM SPRINGS | | 050/16.0 | | 284 | | 04E | | SLG | ... .-.. --. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 5053 x 75 ft. / 1540 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 59.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 36-21.084195N | | 36-20.251495N |
| Longitude: | 094-13.157870W | | 094-13.165665W |
| Elevation: | 1289.2 ft. | | 1292.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 180 true | | 359 magnetic, 000 true |
| Displaced threshold: | 257 ft. | | 600 ft. |
| Declared distances: | TORA:4453 TODA:4453 ASDA:4453 LDA:4196 | | TORA:4453 TODA:4453 ASDA:4196 LDA:4196 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 19 ft. brush, 510 ft. from runway, 285 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear APCH RATIO 38:1 TO DTHR. | | 12 ft. pole, 615 ft. from runway, 170 ft. left of centerline, 34:1 slope to clear |
Runway 17/35
| Dimensions: | 2448 x 75 ft. / 746 x 23 m |
| Surface: | turf |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 36-20.931000N | | 36-20.527500N |
| Longitude: | 094-13.186667W | | 094-13.190333W |
| Elevation: | 1288.7 ft. | | 1292.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 179 magnetic, 180 true | | 359 magnetic, 000 true |
| Declared distances: | TORA:2448 TODA:2448 | | TORA:2448 TODA:2448 |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BENTONVILLE 305 SW A STREET BENTONVILLE, AR 72712 Phone 479-254-2084 |
| Manager: | MARK SLAUGHTER 1000 SW 14TH STREET BENTONVILLE, AR 72712 Phone 817-946-4991 |
Additional Remarks
| A39-18/36 | PCR VALUE: 214/F/D/X/T |
| - | BEGINNING 60 FT BYD NORTH END OF RY 18 PAVEMENT, GND HAS APROXLY 12 FT DROP OVER 60 FT LENGTH TO POND. |
| - | FOR CD CTC RAZORBACK APCH 479-649-2416, WHEN APCH CLSD CTC MEMPHIS ARTCC AT 901-368-8453/8449. |
| - | MIGRATORY BIRDS ON & INVOF ARPT |
| - | RWY 17/35 VFR DALGT OPNS ONLY. |
| - | SIMUL USE OF RWYS 17/35 AND 18/36 NA. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (239KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
Departure Procedures |
| BENTON SEVEN | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (390KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KROG - Rogers Executive Airport - Carter Field (6 nm E)
KXNA - Northwest Arkansas National Airport (6 nm SW)
5M5 - Crystal Lake Airport (11 nm W)
KASG - Springdale Municipal Airport (11 nm SE)
KSLG - Smith Field Airport (16 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of the Arkansas Department of Aeronautics
Taken in the Spring of 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Bentonville Municipal Airport/Louise M Thaden Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 10:34 |
| Sunrise | | 06:04 | | 11:04 |
| Sunset | | 20:24 | | 01:24 |
| Evening civil twilight | | 20:54 | | 01:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 06:09:40 |
| Local (UTC-5) | 27-May-2026 01:09:40 |
|
| METAR |
| KVBT | 270556Z AUTO 11005KT 10SM CLR 19/ A2995 RMK AO2 SLP133 T0189 10217 20189 402670172 56005 $
|
KXNA 5nm SW | 270553Z AUTO 00000KT 10SM CLR 18/18 A2993 RMK AO2 SLP124 T01830178 10222 20183 402610161 56004
|
KROG 7nm E | 270558Z AUTO 13006KT 10SM CLR 18/18 A2994 RMK AO2 SLP127 60001 T01830178 10211 20183 56005 TSNO
|
KASG 12nm SE | 270146Z 09003KT 8SM SCT110 20/20 A2994
|
KSLG 15nm SW | 270556Z AUTO 00000KT 10SM CLR 18/ A2993 RMK AO2 SLP125 T0183 10222 20178 402610161 58005
|
KFYV 20nm S | 270553Z AUTO 00000KT 1/4SM FG VV001 17/16 A2992 RMK AO2 SLP120 T01670161 10206 20161 402610144 58006
|
|
| TAF |
KXNA 5nm SW | 270536Z 2706/2806 09005KT P6SM SCT005 SCT250 TEMPO 2708/2712 1SM BR SCT002 FM272000 12007KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 TEMPO 2720/2724 3SM -TSRA BKN025CB FM280000 12007KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 TEMPO 2800/2804 3SM -TSRA BKN025CB
|
KROG 7nm E | 270536Z 2706/2806 09005KT P6SM SCT005 SCT250 TEMPO 2708/2712 1SM BR SCT002 FM272000 12007KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 TEMPO 2720/2724 3SM -TSRA BKN025CB FM280000 12007KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 TEMPO 2800/2804 3SM -TSRA BKN025CB
|
KFYV 20nm S | 270536Z 2706/2806 00000KT 1SM BR SCT005 SCT250 TEMPO 2706/2710 1/4SM FG VV002 FM271000 00000KT 1/2SM FG VV002 FM271400 14005KT P6SM SCT010 BKN250 FM272000 12005KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 TEMPO 2720/2724 3SM -TSRA BKN025CB FM280000 12005KT P6SM VCSH SCT025 BKN050 TEMPO 2800/2804 3SM -TSRA BKN025CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|