FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | W41 |
| Lat/Long: | 38-01-05.4000N 075-49-36.7000W 38-01.090000N 075-49.611667W 38.0181667,-75.8268611 (estimated) |
| Elevation: | 4.1 ft. / 1.2 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (1985) |
| From city: | 3 miles NE of CRISFIELD, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 21817 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1947 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0830-1630 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | DUSK-DAWN. ACTVT REIL RWY 14 & 32; MIRL RWY 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| PATUXENT APPROACH: | 127.95 |
| POTOMAC APPROACH: | 127.2 ;WHEN NHK APCH CLSD |
| PATUXENT DEPARTURE: | 127.95 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 127.2 ;WHEN NHK APCH CLSD |
| WX AWOS-3 at TGI (14 nm SW): | 119.8 (757-891-2246) |
| WX ASOS at WAL (18 nm E): | 119.175 (757-824-0820) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY POTOMAC TRACON ON 127.2/281.475 WHEN PATUXENT APCH CTL CLSD.
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 14/32
| Dimensions: | 2397 x 75 ft. / 731 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 38-01.255047N | | 38-00.991940N |
| Longitude: | 075-49.769565W | | 075-49.397355W |
| Elevation: | 3.9 ft. | | 3.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 142 magnetic, 132 true | | 322 magnetic, 312 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.25 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 15 ft. road, marked and lighted, 515 ft. from runway, 21:1 slope to clear |
Runway 6/24
| Dimensions: | 1060 x 120 ft. / 323 x 37 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | RWY 06/24 CLSD INDEFLY. |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 38-00.957255N | | 38-01.069310N |
| Longitude: | 075-49.762022W | | 075-49.592692W |
| Elevation: | 3.3 ft. | | 3.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 060 magnetic, 050 true | | 240 magnetic, 230 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 91 ft. trees, 1410 ft. from runway, 111 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 54 ft. trees, 785 ft. from runway, 181 ft. left of centerline, 14:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CRISFIELD-SOMERSET COUNTY 11916 SOMERSET AVENUE PRINCESS ANNE, MD 21853 Phone 410-968-1333 |
| Manager: | BRIAN FOWLER 319 MAIN STREET CRISFIELD, MD 21817 Phone 410-968-1333 |
Additional Remarks
| - | TURF AREAS OF ARPT MAY BE SOFT. |
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC PATUXENT APCH AT 301-342-3740, WHEN PATUXENT APCH IS CLSD CTC POTOMAC APCH AT 866-640-4124. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (215KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KTGI - Tangier Island Airport (14 nm SW)
KWAL - Wallops Flight Facility (18 nm E)
KMFV - Accomack County Airport (22 nm S)
KSBY - Salisbury-Ocean City Wicomico Regional Airport (24 nm NE)
KNHK - Patuxent River Naval Air Station (Trapnell Field) Airport (32 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 14-Oct-2016
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Crisfield-Somerset County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:13 | | 09:13 |
| Sunrise | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunset | | 20:18 | | 00:18 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-May-2026 16:08:27 |
| Local (UTC-4) | 31-May-2026 12:08:27 |
|
| METAR |
KWAL 18nm E | 311554Z AUTO 27009KT 10SM FEW035 20/12 A3010 RMK AO2 SLP190 T02000117
|
KMFV 23nm S | 311555Z AUTO 29008KT 10SM SCT028 18/10 A3012 RMK AO2 T01840100
|
KSBY 24nm NE | 311554Z 36008G15KT 10SM CLR 21/08 A3010 RMK AO2 SLP194 T02110078
|
|
| TAF |
KSBY 24nm NE | 311120Z 3112/0112 VRB03KT P6SM SKC FM311400 30007KT P6SM SKC FM010000 20005KT P6SM SCT250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|