FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TGI |
| Lat/Long: | 37-49-33.1150N 075-59-51.5850W 37-49.551917N 075-59.859750W 37.8258653,-75.9976625 (estimated) |
| Elevation: | 5.4 ft. / 1.6 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 1 mile W of TANGIER, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23440 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR-OCT SAT-SUN 0800-1630 ARPT CLSD SS-SR DLY. |
| Pattern altitude: | TPA LGT ACFT 600 FT HVY ACFT 1500 FT. |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ARPT BCN OTS INDEFLY. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.8 (757-891-2246) |
| PATUXENT APPROACH: | 121.0 |
| POTOMAC APPROACH: | 127.2 ;WHEN NHK APCH CLSD |
| PATUXENT DEPARTURE: | 121.0 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 127.2 ;WHEN NHK APCH CLSD |
| WX AWOS-3 at MFV (16 nm SE): | 118.175 (757-787-5660) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY POTOMAC TRACON ON 127.2/281.47 WHEN PATUXENT APCH CTL CLSD.
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 2426 x 75 ft. / 739 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge markings: | TWY LEAD-IN LINES POOR. RWY CENTERLINE POOR. |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 37-49.353500N | | 37-49.750333N |
| Longitude: | 075-59.890833W | | 075-59.828667W |
| Elevation: | 5.4 ft. | | 4.8 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 018 magnetic, 007 true | | 198 magnetic, 187 true |
| Displaced threshold: | no | | 183 ft. |
| Markings: | basic, in poor condition | | basic, in poor condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. tree, 219 ft. from runway, 91 ft. right of centerline, 1:1 slope to clear BRUSH 70 FT LEFT & RIGHT RWY CNTRLN. | | 15 ft. road, 249 ft. from runway, 3:1 slope to clear BRUSH 70 FT RIGHT & LEFT RWY CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF TANGIER TANGIER ISLAND TANGIER, VA 23440 Phone 757-891-2496 TOWN OFFICE (757) 891-2438. |
| Manager: | LAURIE THOMAS PO BOX 244 TANGIER, VA 23440 Phone 757-891-2496 |
Additional Remarks
| - | PAEW ADJACENT TO ALL RWYS, TWYS & RAMPS. |
| - | BE ALERT: RSTD AREA ONE MI WEST OF ARPT; HI-SPEED ACFT DROP BOMBS & FIRE LIVE AMMUNITION IN AREA. |
| - | LANDING/PARKING FEE TO HELP PAY FOR RECENT RWY REHAB. |
| - | FOR CD CTC PATUXENT APCH AT 301-342-3740, WHEN PATUXENT APCH IS CLSD CTC POTOMAC APCH AT 866-640-4124. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-B | |
download (185KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (140KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W41 - Crisfield-Somerset County Airport (14 nm NE)
KMFV - Accomack County Airport (16 nm SE)
W75 - Hummel Field Airport (25 nm SW)
KWAL - Wallops Flight Facility (26 nm E)
KNHK - Patuxent River Naval Air Station (Trapnell Field) Airport (34 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 20-Aug-2015
looking north from 3,000’ MSL.
Do you have a better or more recent aerial photo of Tangier Island Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 09:18 |
| Sunrise | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunset | | 20:14 | | 00:14 |
| Evening civil twilight | | 20:44 | | 00:44 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 13:25:43 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 09:25:43 |
|
| METAR |
| KTGI | 251035Z AUTO 13005KT OVC003 19/19 A3010 RMK AO1 T01890186
|
KMFV 16nm SE | 251255Z AUTO 22007KT 7SM OVC005 22/20 A3013 RMK AO2 T02150202
|
|
| TAF |
KNHK 33nm NW | 250500Z 2507/2607 VRB06KT 3200 BR BKN005 OVC010 QNH3006INS TEMPO 2507/2510 0800 FG VV002 BECMG 2511/2513 23010KT 3200 SHRA VCTS BKN002 OVC010CB QNH3003INS TEMPO 2517/2523 VRB15G30KT 2400 TSRA FM260000 VRB06KT 8000 BR FEW005 SCT010 BKN080 QNH3001INS TEMPO 2603/2607 0800 FG VV002 TX23/2515Z TN16/2509Z FN00327
|
KSBY 38nm NE | 251151Z 2512/2612 19003KT 2SM BR OVC003 TEMPO 2512/2514 1/2SM FG VV002 FM251400 24005KT 5SM BR VCSH OVC005 FM251600 25007KT 6SM -SHRA BR OVC009 FM251800 26008KT 4SM SHRA BR OVC010 FM260000 VRB04KT 3SM -SHRA BR OVC005 FM260400 VRB02KT 2SM -SHRA BR OVC003
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|