FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | W75 |
| Lat/Long: | 37-36-13.0130N 076-26-47.2360W 37-36.216883N 076-26.787267W 37.6036147,-76.4464544 (estimated) |
| Elevation: | 30 ft. / 9 m (estimated) |
| Variation: | 10W (1995) |
| From city: | 6 miles E of SALUDA, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23169 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1600 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS DAY AND NEW YEAR'S. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 01/19 - CTAF. PAPI RWY 01 & 19 OPS CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 118.45 (804-758-8592) |
| NORFOLK APPROACH: | 126.05 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 126.05 |
| WX AWOS-3 at FYJ (16 nm W): | 132.825 (804-785-2307) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr061/15.7 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| HPWr069/35.9 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 3150 x 50 ft. / 960 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 37-35.957263N | | 37-36.476487N |
| Longitude: | 076-26.788863W | | 076-26.785663W |
| Elevation: | 29.3 ft. | | 22.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 010 magnetic, 000 true | | 190 magnetic, 180 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | NSTD, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 92 ft. tree, 1463 ft. from runway, 173 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear 18 FT BUILDING LOCATED 200 FT FM PAVEMENT END, 204 FT RIGHT OF CENTERLINE. | | 67 ft. tree, 1713 ft. from runway, 178 ft. right of centerline, 22:1 slope to clear FIELD IMMEDIATELY NORTH OF RWY 19. 7 FT CORN GROWING AT TIMES. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MIDDLESEX COUNTY PO BOX 428 SALUDA, VA 23149 Phone 804-758-4330 |
| Manager: | RICHARD M LEWIS PO BOX 428 SALUDA, VA 23149 Phone 804-758-4330 APT PHYSICAL ADDRESS IS: 310 PLANEVIEW ROAD TOPPING, VA 23169 |
Additional Remarks
| - | DRAINAGE SWALES FULL LENGTH OF RY ON BOTH SIDES; USE OF EXIT IN FRONT OF HUMMEL AVIATION ADVISED. |
| - | DEP RWY 01/19: CLIMB TO 500 FT BEFORE ANY TURN OUT; ARR ACFT USE WIDE PAT TO AVOID POPULATED AREAS EAST & WEST OF ARPT. |
| - | BIRDS AND DEER ON & INVOF ARPT DURING WINTER. |
| - | FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (189KB) |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (189KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (367KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFYJ - Middle Peninsula Regional Airport (16 nm W)
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (20 nm SW)
KTGI - Tangier Island Airport (25 nm NE)
KJGG - Waltrip Williamsburg Executive Airport (25 nm SW)
KXSA - Tappahannock/Essex County Airport (26 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking southeast from 5,000'.
Do you have a better or more recent aerial photo of Hummel Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:19 | | 09:19 |
| Sunrise | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:47 | | 00:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 07:31:33 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 03:31:33 |
|
| METAR |
| KW75 | 270715Z AUTO 00000KT 7SM OVC007 21/20 A3000 RMK AO1 T02060203
|
KFYJ 16nm W | 270715Z AUTO 17003KT 2SM OVC001 21/21 A3000 RMK AO1 T02070205
|
|
| TAF |
KPHF 28nm S | 270558Z 2706/2806 00000KT 3SM BR SCT003 OVC009 TEMPO 2706/2708 2SM BR BKN003 FM270800 23006KT P6SM BKN015 FM271400 24010KT P6SM BKN020 FM271600 25011KT P6SM BKN060 PROB30 2722/2802 VRB15G25KT 2SM +TSRA BKN035CB
|
KFAF 30nm S | 270300Z 2703/2808 VRB06KT 9999 FEW010 SCT040 BKN110 QNH3000INS TEMPO 2704/2706 8000 SHRA BKN010 BECMG 2706/2707 22009KT 9999 SCT020 BKN040 QNH2999INS BECMG 2713/2714 25010G15KT 9999 FEW012 SCT020 BKN040 QNH2992INS BECMG 2717/2718 25010G15KT 9999 FEW040 QNH2984INS BECMG 2723/2724 VRB06KT 8000 -SHRA BKN060 QNH2987INS TX30/2720Z TN22/2703Z
|
KLFI 32nm S | 270100Z 2701/2807 VRB06KT 9999 FEW010 OVC020 QNH3007INS TEMPO 2702/2705 -TSRA BECMG 2705/2706 19012G18KT 8000 -SHRA BKN007 OVC015 QNH2999INS BECMG 2713/2714 23015G20KT 9999 NSW BKN030 BKN055 QNH2993INS BECMG 2719/2720 25012KT 9999 FEW065 QNH3001INS TX29/2718Z TN21/2702Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|