FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | JGG |
| Lat/Long: | 37-14-21.0290N 076-42-57.9460W 37-14.350483N 076-42.965767W 37.2391747,-76.7160961 (estimated) |
| Elevation: | 49 ft. / 14.9 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 3 miles SW of WILLIAMSBURG, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23185 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1970 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JGG (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-FEB 0800-1800, MAR-OCT 0800-1900 ARPT UNATTND CHRISTMAS DAY - ATTND BY REQUEST. |
| Pattern altitude: | 849 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 13 & 31; MIRL RY 13/31; PERIMETER LGTS RY H1 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | yes |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 120.625 (757-220-8810) |
| NORFOLK APPROACH: | 119.45 |
| NORFOLK DEPARTURE: | 119.45 |
| WX ASOS at PHF (12 nm SE): | PHONE 757-874-3682 |
| WX AWOS-3 at FYJ (17 nm N): | 132.825 (804-785-2307) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr188/12.6 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| HPWr112/19.8 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| ORFr317/32.3 | | NORFOLK VORTAC | | 116.90 | | 07W |
| RICr128/32.9 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| CCVr269/34.9 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 053/20.6 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 13/31
| Dimensions: | 3204 x 60 ft. / 977 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition NMRS CRACKS IN RWY PAVEMENT. PCI VALUE OF 45. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 37-14.483717N | | 37-14.216817N |
| Longitude: | 076-43.250367W | | 076-42.680517W |
| Elevation: | 48.0 ft. | | 22.0 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 131 magnetic, 120 true | | 311 magnetic, 300 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. tree, 839 ft. from runway, 127 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear | | 116 ft. tree, 1790 ft. from runway, 220 ft. right of centerline, 13:1 slope to clear 13 FT TREE 150 FT FM THR 115 L OF CNTRLN; BRUSH APRX 120 FT FM THR, ARND PEN EDGE, 10 FT ABV RWY END. |
Helipad H1
| Dimensions: | 60 x 60 ft. / 18 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Latitude: | 37-14.534333N | | |
| Longitude: | 076-43.152167W | | |
| Elevation: | 40.0 ft. | | |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Markings: | basic, in fair condition | | |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | WILLIAMSBURG-JAMESTOWN ARPT. 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
| Manager: | HERON WEIDNER 100 MARCLAY RD WILLIAMSBURG, VA 23185 Phone 757-229-9256 |
Additional Remarks
| A51-31 | 200 FT DTHR. CLR SLP 15:1 TO DTHR. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT; CTC AMGR 757-229-9256. RY 31 DEP TURN LEFT HEADING 270 DEG TO AVOID SCHOOL 3500 FT OFF RY END. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU NORFOLK CD, 4 CLICKS NORFOLK, 5 LEESBURG RADIO (CLICK SLOWLY). IF UN, FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
| - | HELIPAD CLSD CT 122.8 FOR LDG INSTRUCTIONS. |
| - | PAEW ADJECENT TO RY 13/31. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| KOHLS ONE (RNAV) **CHANGED** | |
download (179KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS)-C | |
download (172KB) |
| VOR-B | |
download (161KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (367KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (6 nm NE)
KFAF - Felker Army Airfield (8 nm SE)
KPHF - Newport News/Williamsburg International Airport (12 nm SE)
KFYJ - Middle Peninsula Regional Airport (17 nm N)
KLFI - Langley Air Force Base (19 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking south from 5,000' altitude.
Do you have a better or more recent aerial photo of Waltrip Williamsburg Executive Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 09:46 |
| Sunrise | | 06:14 | | 10:14 |
| Sunset | | 19:54 | | 23:54 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 00:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Apr-2026 07:02:13 |
| Local (UTC-4) | 30-Apr-2026 03:02:13 |
|
| METAR |
| KJGG | 300655Z AUTO 23004KT 1SM BR FEW022 A2973 RMK AO2 $
|
KFAF 9nm SE | 300555Z AUTO 15005KT 10SM FEW029 OVC040 17/16 A2974 RMK AO2 LTG DSNT E SLP074 60004 T01720160 10200 20171 55009 $
|
KPHF 12nm SE | 300254Z AUTO 00000KT 10SM OVC035 18/13 A2977 RMK AO2 SLP081 60000 T01830128 58002
|
KFYJ 17nm N | 300655Z AUTO 00000KT 5SM SCT018 13/13 A2975 RMK AO1 T01340130
|
KLFI 20nm SE | 300555Z 27003KT 10SM BKN035 16/15 A2973 RMK AO2A RAB0450E02 SLP074 P0000 60004 T01630148 10187 20162 56008 $
|
|
| TAF |
KFAF 9nm SE | 300300Z 3003/0108 17009KT 9999 OVC030 QNH2973INS TEMPO 3003/3007 8000 -SHRA BECMG 3007/3008 VRB06KT 9999 FEW010 SCT025 QNH2973INS BECMG 3013/3014 33009KT 9999 SCT150 QNH2974INS BECMG 3019/3020 28010G15KT 9999 FEW060 SCT250 QNH2973INS BECMG 3023/3024 VRB06KT 9999 FEW250 QNH2982INS TX22/3020Z TN15/3010Z LAST NO AMDS AFT 3003 NEXT 3010
|
KPHF 12nm SE | 300542Z 3006/0106 VRB05KT P6SM SCT012 BKN035 TEMPO 3007/3009 2SM BR BKN012 FM300900 31007KT P6SM BKN250 FM301500 33009KT P6SM SCT040 FM302000 05006KT P6SM SKC
|
KLFI 20nm SE | 300430Z 3004/0107 19006KT 9999 BKN050 QNH2975INS TEMPO 3004/3006 9000 -SHRA BECMG 3010/3011 24012G18KT 9999 BKN025 BKN150 QNH2970INS BECMG 3020/3021 VRB06KT 9999 FEW060 QNH2972INS TX21/3018Z TN15/3009Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|