FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | FYJ |
| Lat/Long: | 37-31-16.9000N 076-45-45.9000W 37-31.281667N 076-45.765000W 37.5213611,-76.7627500 (estimated) |
| Elevation: | 20.4 ft. / 6.2 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 2 miles SE of WEST POINT, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23156 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FYJ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 |
| Pattern altitude: | TPA LGT ACFT 800 FT, HVY ACFT 1500 FT. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | REIL RWY 10 & 28; MIRL 10/28 OPR SS-SR. DRG DALGT HRS, PCL AVBL ON REQ, CTC AMGR. ACTVT REIL RWY 10 & 28; MIRL 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 132.825 (804-785-2307) |
| POTOMAC APPROACH: | 126.4 126.75 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 126.4 126.75 |
| WX AWOS-3 at W75 (16 nm E): | 118.45 (804-758-8592) |
| WX AWOS-3 at JGG (17 nm S): | 120.625 (757-220-8810) |
| WX AWOS-3 at W96 (17 nm W): | 119.875 (804-932-8863) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr338/5.0 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| HPWr062/20.4 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| RICr097/26.6 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| CCVr296/37.9 | | CAPE CHARLES VORTAC | | 112.20 | | 10W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WAKEFIELD | | 030/34.3 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC AVBL. A+:FULL & SELF SVC AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5000 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 30.0 | | Double wheel: | 50.0 | | Double tandem: | 85.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Runway edge markings: | NON-STD MARKING PLACEMENT. MARKINGS NEED TO SHIFT 8 FT E OF CURRENT PLACEMENT. |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 37-31.253085N | | 37-31.308563N |
| Longitude: | 076-46.280842W | | 076-45.248748W |
| Elevation: | 13.0 ft. | | 20.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 097 magnetic, 086 true | | 277 magnetic, 266 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | LOC/DME | | |
| Obstructions: | 10 ft. tree, 302 ft. from runway, 78 ft. left of centerline, 10:1 slope to clear 23 FT TREE; 161 FT FM THR, 243 FT R OF CNTRLN. | | 30 ft. trees, 336 ft. from runway, 137 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MIDDLE PENISULA REG'L AIRPORT AUTHO 1000 AIRPORT RD MATTAPONI, VA 23110 Phone 804-785-9725 |
| Manager: | JOEL MOONEY 1000 AIRPORT RD MATTAPONI, VA 23110 Phone 804-785-9725 E-MAIL MANAGER@FLY-FYJ.COM. |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ROTOR-WING AND TILTROTOR ACFT FLY TFC PATS SOUTH OF RWY 10/28 AT 800 FT AGL OR ABV. |
| - | FOR CD CTC NORFOLK APCH AT 757-464-0757. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (233KB) |
| RNAV (GPS)-B | |
download (162KB) |
| LOC RWY 10 | |
download (263KB) |
| VOR-A | |
download (165KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (59KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (140KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W94 - Camp Peary Landing Strip Airport (14 nm SE)
W75 - Hummel Field Airport (16 nm E)
KJGG - Waltrip Williamsburg Executive Airport (17 nm S)
W96 - New Kent County Airport (17 nm W)
KXSA - Tappahannock/Essex County Airport (21 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 10-Sep-2019
looking southwest from 5,000'.
Do you have a better or more recent aerial photo of Middle Peninsula Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:33 | | 09:33 |
| Sunrise | | 06:02 | | 10:02 |
| Sunset | | 20:05 | | 00:05 |
| Evening civil twilight | | 20:34 | | 00:34 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 12-May-2026 02:28:36 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 22:28:36 |
|
| METAR |
| KFYJ | 120215Z AUTO 00000KT 1/4SM VV002 05/05 A3020 RMK AO1 T00520050
|
KW75 16nm E | 120215Z AUTO 00000KT 10SM CLR 07/07 A3018 RMK AO1 T00720070
|
KJGG 17nm S | 120215Z AUTO 31003KT 6SM HZ CLR A3018 RMK AO2 $
|
KW96 17nm W | 120215Z AUTO 00000KT 7SM CLR 08/07 A3019 RMK AO1 T00750072
|
|
| TAF |
KFAF 25nm S | 111435Z 1114/1216 36010G15KT 9999 BKN020 OVC050 QNH3000INS TEMPO 1114/1117 03012G20KT 9000 -SHRA BKN015 BECMG 1117/1118 36010KT 9999 BKN020 QNH3008INS BECMG 1119/1120 36010KT 8000 SHRA OVC020 QNH3010INS BECMG 1201/1202 VRB06KT 9999 NSW FEW250 QNH3016INS TX16/1114Z TN10/1210Z
|
KRIC 26nm W | 112359Z 1200/1224 VRB03KT P6SM FEW110 FM120800 VRB02KT 5SM BR FEW200 FM121500 VRB05KT P6SM SKC
|
KPHF 26nm SE | 112359Z 1200/1224 VRB03KT P6SM FEW120 FM121400 VRB05KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|