FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | XSA |
| Lat/Long: | 37-51-34.5930N 076-53-38.8300W 37-51.576550N 076-53.647167W 37.8596092,-76.8941194 (estimated) |
| Elevation: | 135.2 ft. / 41.2 m (surveyed) |
| Variation: | 11W (2010) |
| From city: | 5 miles S of TAPPAHANNOCK, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 22454 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/2007 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | XSA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAR - OCT 0900-1900, NOV - FEB 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) ACTVT ROTG BCN - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 125.775 (804-445-8724) |
| POTOMAC APPROACH: | 126.4 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 126.4 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HCMr348/26.1 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| RICr052/29.5 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| HPWr024/33.5 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| BRVr152/35.9 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SHANNON | | 143/35.9 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 4300 x 75 ft. / 1311 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 37-51.549600N | | 37-51.603488N |
| Longitude: | 076-54.092648W | | 076-53.201673W |
| Elevation: | 135.2 ft. | | 127.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 097 magnetic, 086 true | | 277 magnetic, 266 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 106 ft. trees, 2374 ft. from runway, 308 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear | | 15 ft. tree, 818 ft. from runway, 128 ft. right of centerline, 41:1 slope to clear 6 FT TREE 196 FT FM THLD, 231 L OF CNTRLN ON APCH |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ESSEX COUNTY ARPT AUTH 1450 AVIATION ROAD TAPPAHANNOCK, VA 22560 Phone 804-443-5885 |
| Manager: | JIM EVANS 1450 AVIATION ROAD TAPPAHANNOCK, VA 22560 Phone 804-443-5885 |
Additional Remarks
| - | DEER & OTHER WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-640-4124. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (298KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (167KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFYJ - Middle Peninsula Regional Airport (21 nm S)
W96 - New Kent County Airport (24 nm SW)
W75 - Hummel Field Airport (26 nm SE)
KOFP - Hanover County Municipal Airport (27 nm W)
KRIC - Richmond International Airport (29 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in 2007
Do you have a better or more recent aerial photo of Tappahannock/Essex County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:28 | | 09:28 |
| Sunrise | | 05:58 | | 09:58 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:40 | | 00:40 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 08:54:37 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 04:54:37 |
|
| METAR |
| KXSA | 160835Z AUTO 00000KT 7SM CLR 10/10 A3012 RMK AO2 T01020100
|
|
| TAF |
KRIC 29nm SW | 160520Z 1606/1706 12004KT P6SM BKN250 FM161400 21010KT P6SM FEW250 FM161700 22012G20KT P6SM FEW050 FM162300 21006KT P6SM SCT050 BKN150
|
KNHK 34nm NE | 160700Z 1607/1707 VRB06KT 9999 FEW150 QNH3010INS BECMG 1616/1618 19010G15KT 9999 FEW100 SCT150 QNH3008INS AUTOMATED SENSOR METWATCH 1607 TIL 1611 TX25/1620Z TN15/1610Z FN00290
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|