FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | 06N |
| Lat/Long: | 41-25-54.8830N 074-23-29.6190W 41-25.914717N 074-23.493650W 41.4319119,-74.3915608 (estimated) |
| Elevation: | 522.7 ft. / 159.3 m (surveyed) |
| Variation: | 13W (2000) |
| From city: | 2 miles SE of MIDDLETOWN, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 10940 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | NEW YORK FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ISP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 08; MIRL RWY 08/26 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| NEW YORK APPROACH: | 132.75 |
| NEW YORK DEPARTURE: | 132.75 |
| WX ASOS at MGJ (7 nm NE): | 119.275 (845-457-1486) |
| WX ASOS at FWN (17 nm SW): | 118.525 (973-970-3780) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HUOr093/9.1 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| SAXr028/22.8 | | SPARTA VORTAC | | 115.70 | | 11W |
| IGNr253/29.2 | | KINGSTON VOR/DME | | 117.60 | | 12W |
| STWr050/33.9 | | STILLWATER VOR/DME | | 109.60 | | 11W |
| CMKr296/37.6 | | CARMEL VOR/DME | | 116.60 | | 12W |
| TEBr348/38.0 | | TETERBORO VOR/DME | | 108.40 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NEELY | | 260/8.0 | | 335 | | 14W | | SW | ... .-- |
| STANWYCK | | 262/16.6 | | 261 | | 12W | | SKU | ... -.- ..- |
Airport Services
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 8/26
| Dimensions: | 2810 x 60 ft. / 856 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition SW STRENGTH IS 12.5. |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity SEVERAL RWY AND TWY LGTS OTS INDEFLY. |
| Runway edge markings: | RUNWAY MARKINGS VERY BADLY FADED. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 41-25.809045N | | 41-26.020390N |
| Longitude: | 074-23.767163W | | 074-23.220127W |
| Elevation: | 503.0 ft. | | 520.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 076 magnetic, 063 true | | 256 magnetic, 243 true |
| Displaced threshold: | 563 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in poor condition | | nonprecision, in poor condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) OTS INDEFLY. |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 16 ft. road, 200 ft. from runway, 72 ft. right of centerline +16FT ROAD, 0-200FT FRM RWY, 72FT RIGHT; +25FT TO +40FT TREES, 0-75FT FRM RWY, 120-140FT RT; +4FT FENCE, 0-200FT FRM RWY, 50 FT RT. | | 25 ft. trees, 295 ft. from runway, 110 ft. left of centerline, 3:1 slope to clear RISING TERRAIN, +0FT TO +17FT HIGH, 0-200FT FRM RWY, 0-250FT RT; +25 FT TREES, 0-200FT FRM RWY, 175-200 FT LT. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | AERODROME DEV CORP PO BOX 3062, 100 AIRPORT RD MIDDLETOWN, NY 10940 Phone 845-343-5965 |
| Manager: | CHARLES BRODIE P O BOX 3062, 100 AIRPORT RD MIDDLETOWN, NY 10940 Phone 845-343-5965 |
Additional Remarks
| - | HVY GLIDER & HANG GLIDER ACT ON WKENDS & HOLS. |
| - | ULTRA-LIGHT ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC NEW YORK APCH AT 516-683-2448. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 08 | |
download (231KB) |
| RNAV (GPS) RWY 26 | |
download (228KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (150KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMGJ - Orange County Airport (7 nm NE)
N82 - Wurtsboro/Sullivan County Airport (10 nm N)
KSWF - New York Stewart International Airport (14 nm E)
KFWN - Sussex Airport (17 nm SW)
N89 - Joseph Y Resnick Airport (18 nm N)
4N1 - Greenwood Lake Airport (18 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Joshua Weinstein
Photo taken 03-Dec-2020
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Randall Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 02-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 19:22 | | 23:22 |
| Evening civil twilight | | 19:50 | | 23:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 02-Apr-2026 18:53:19 |
| Local (UTC-4) | 02-Apr-2026 14:53:19 |
|
| METAR |
KMGJ 8nm NE | SuperAWOS
021824Z AUTO 08007KT 3SM HZ BKN008 OVC013 07/04 A3045 RMK AO2 CIG 006V012 T00670039
|
KSWF 14nm E | 021645Z 11012KT 3SM BR BKN008 OVC014 06/05 A3045
|
KFWN 18nm SW | 021753Z AUTO 08006KT 3SM HZ OVC010 08/04 A3043 RMK AO2 CIG 007V013 SLP306 60001 T00780044 10078 20067 51001
|
|
| TAF |
KSWF 14nm E | 021739Z 0218/0324 08007KT 3SM -DZ BR OVC008 FM030400 12006KT 3SM -DZ BR OVC006 TEMPO 0304/0306 BKN004 FM030600 VRB03KT 3SM -DZ BR BKN004 TEMPO 0306/0310 1SM BR BKN003 FM031000 VRB03KT 3SM BR BKN006 FM031600 22006KT P6SM SCT009 BKN025 AMD NOT SKED
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|