FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | N89 |
| Lat/Long: | 41-43-43.9890N 074-22-36.5660W 41-43.733150N 074-22.609433W 41.7288858,-74.3768239 (estimated) |
| Elevation: | 290.2 ft. / 88.5 m (surveyed) |
| Variation: | 14W (2000) |
| From city: | 1 mile NE of ELLENVILLE, NY |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 12458 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | NEW YORK CENTER |
| FSS: | NEW YORK FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ISP (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-DARK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 04 & 22; PAPI RWY 04 & 22; MIRL RWY 04/22 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| NEW YORK APPROACH: | 132.75 |
| NEW YORK DEPARTURE: | 132.75 |
| WX ASOS at MGJ (14 nm S): | 119.275 (845-457-1486) |
| WX AWOS-3PT at MSV (19 nm W): | 124.725 (845-583-5056) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HUOr038/21.4 | | HUGUENOT VOR/DME | | 116.10 | | 11W |
| IGNr291/25.1 | | KINGSTON VOR/DME | | 117.60 | | 12W |
| PWLr278/34.8 | | PAWLING VOR/DME | | 114.30 | | 12W |
| DNYr147/37.4 | | DELANCEY VOR/DME | | 112.10 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| STANWYCK | | 321/19.2 | | 261 | | 12W | | SKU | ... -.- ..- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 4/22
| Dimensions: | 3839 x 75 ft. / 1170 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 41-43.468480N | | 41-43.997812N |
| Longitude: | 074-22.840013W | | 074-22.378815W |
| Elevation: | 290.0 ft. | | 283.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 047 magnetic, 033 true | | 227 magnetic, 213 true |
| Displaced threshold: | no | | 309 ft. |
| Declared distances: | TORA:3838 TODA:3838 ASDA:3838 LDA:3538 | | TORA:3838 TODA:3838 ASDA:3838 LDA:3538 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 109 ft. trees, 336 ft. from runway, 236 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear RWY 04 65 FT TREES, 0 FT FM RWY THLD, 206 FT RIGHT. | | none RY 22 +35-55 FT TREES, 0-80 FT FROM RY THRESHOLD, 90-200 FT LEFT OF CNTRLN; -6 FT CREEK 0B 50 FT FROM THRESHOLD; +8 FT FENCE CROSSES RUNWAY 24 FT FROM THRESHOLD. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF WAWARSING 108 CANAL STREET ELLENVILLE, NY 12428 Phone 845-647-6570 |
| Manager: | TERRY HOUCK TOWN SUPERVISOR, 108 CANAL STREET ELLENVILLE, NY 12428 Phone 845-647-7800 |
Additional Remarks
| - | AVOID OVERFLIGHT OF SCHOOL & VILLAGE WHEN TAKING OFF RWY 22 OR APCH TO RWY 4, HEL OPNS FOLLOW FIXED WING FLT PAT. |
| - | FOR CD CTC NEW YORK APCH AT 516-683-2448 |
| - | COLD TEMPERATURE AIRPORT. ALTITUDE CORRECTION REQUIRED AT OR BELOW -5C. |
| - | AVOID OVERFLIGHT OF HOSP & SCHOOL BUILDINGS APPROX 1 MILE SW OF RWY 22 & PRISON APPROX 1/2 MILE NE OF ARPT. |
| - | RWY 04; 60 FT TREES 200 FT FM RWY, 191 RIGHT. |
| - | RWY 22; 8 FT FENCE CROSSES RWY 24 FT FM THR. |
| - | AWOS FREQUENCY 122.8 - 5 CLICKS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (206KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (458KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
N82 - Wurtsboro/Sullivan County Airport (9 nm SW)
KMGJ - Orange County Airport (14 nm S)
06N - Randall Airport (18 nm S)
KSWF - New York Stewart International Airport (18 nm SE)
KMSV - Sullivan County International Airport (19 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kevin Kupferschmid
Photo taken 13-Sep-2017
looking north-northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Joseph Y Resnick Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 16-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:06 | | 09:06 |
| Sunrise | | 05:38 | | 09:38 |
| Sunset | | 20:10 | | 00:10 |
| Evening civil twilight | | 20:42 | | 00:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 16-May-2026 09:02:12 |
| Local (UTC-4) | 16-May-2026 05:02:12 |
|
| METAR |
KMGJ 14nm S | SuperAWOS
160854Z AUTO 00000KT 7SM CLR 06/06 A3006 RMK AO2 RAB01E20 SLP180 P0000 60000 T00610061 51007
|
KMSV 18nm W | 160856Z AUTO 00000KT 1 1/4SM BR BKN002 05/05 A3008 RMK AO2 SLP190 6//// T00500050 53004 PNO $
|
KSWF 19nm SE | 160545Z 00000KT 7SM SKC 09/09 A3005
|
KPOU 23nm E | 160853Z 00000KT 10SM CLR 07/07 A3006 RMK AO2 SLP176 T00670067 51010 $
|
|
| TAF |
KSWF 19nm SE | 160523Z 1606/1712 VRB03KT P6SM SCT050 FM161400 25006KT P6SM SCT250 FM161700 25012G20KT P6SM FEW050 FM162300 23007KT P6SM BKN070 FM170400 26005KT P6SM BKN070 AMD NOT SKED
|
KPOU 23nm E | 160523Z 1606/1706 00000KT P6SM FEW200 FM160800 VRB02KT 6SM BR BCFG FEW002 FM161200 21007KT P6SM FEW120 FM161600 22010G18KT P6SM FEW050 SCT120
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|