FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 1B0 |
| Lat/Long: | 45-00-16.2270N 069-14-14.7720W 45-00.270450N 069-14.246200W 45.0045075,-69.2374367 (estimated) |
| Elevation: | 533.3 ft. / 162.5 m (surveyed) |
| Variation: | 18W (1995) |
| From city: | 3 miles E of DEXTER, ME |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 04930 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | BOSTON CENTER |
| FSS: | BANGOR FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BGR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 16/34 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| BANGOR APPROACH: | 118.925 |
| BANGOR DEPARTURE: | 118.925 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BGRr321/18.3 | | BANGOR VORTAC | | 114.80 | | 19W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BURNHAM | | 034/19.1 | | 348 | | 18W | | BUP | -... ..- .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL MOGAS 100LL:24 HR FUEL WITH MAJOR CREDIT CARD, NO ETHANOL IN MOGAS. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 16/34
| Dimensions: | 3008 x 75 ft. / 917 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 45-00.489915N | | 45-00.114843N |
| Longitude: | 069-14.457312W | | 069-14.001920W |
| Elevation: | 520.8 ft. | | 523.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 157 magnetic, 139 true | | 337 magnetic, 319 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 7/25
| Dimensions: | 1249 x 120 ft. / 381 x 37 m |
| Surface: | turf |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 45-00.126662N | | 45-00.260487N |
| Longitude: | 069-14.396173W | | 069-14.176168W |
| Elevation: | 533.3 ft. | | 526.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 067 magnetic, 049 true | | 247 magnetic, 229 true |
| Markings: | , in fair condition | | , in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TOWN OF DEXTER TOWN OFFICE BLDG, 23 MAIN DEXTER, ME 04930 Phone 207-924-7351 |
| Manager: | ROGER NELSON 129 OLD BANGOR RD NEWPORT, ME 04953 Phone 207-270-0239 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON OR INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC BANGOR APCH AT 207-561-2500 EXTN 1. |
| - | TXL A CLSD TO ACFT WITH WINGSPAN GTR THAN 36 FT. |
| - | TXL A RSTRD TO BASED ACFT ONLY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 16 | |
download (201KB) |
| RNAV (GPS) RWY 34 | |
download (206KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (178KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
2B7 - Pittsfield Municipal Airport (15 nm S)
KBGR - Bangor International Airport (21 nm SE)
KOLD - Dewitt Field/Old Town Municipal Airport (24 nm E)
3B1 - Greenville Municipal Airport (31 nm NW)
KOWK - Central Maine/Norridgewock Airport (32 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Robert W. Finlay
Taken late May 2017
looking northeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Dexter Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 11-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:40 | | 08:40 |
| Sunrise | | 05:14 | | 09:14 |
| Sunset | | 19:53 | | 23:53 |
| Evening civil twilight | | 20:27 | | 00:27 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 11-May-2026 13:40:49 |
| Local (UTC-4) | 11-May-2026 09:40:49 |
|
| METAR |
KBGR 22nm SE | 111253Z 32006KT 10SM FEW090 FEW200 11/02 A3004 RMK AO2 SLP172 T01110022
|
KGNR 31nm NW | 111256Z AUTO 32009KT 08/00 A3000 RMK AO1 SLP167 T00780000
|
KWVL 35nm SW | 111256Z AUTO VRB04KT 10SM CLR 12/02 A3003 RMK AO2 SLP176 T01170022 PNO $
|
|
| TAF |
KBGR 22nm SE | 111120Z 1112/1212 32004KT P6SM FEW200 FM111600 30011KT P6SM BKN060 FM112300 30004KT P6SM FEW060
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|