FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 49B |
| Lat/Long: | 44-25-07.2371N 103-22-39.8062W 44-25.120618N 103-22.663437W 44.4186770,-103.3777239 (estimated) |
| Elevation: | 3254.9 ft. / 992 m (estimated) |
| Variation: | 11E (1995) |
| From city: | 4 miles E of STURGIS, SD |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 57785 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1994 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | HURON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HON (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | DAYLIGHT HOURS FOR ATTENDANT OTR HRS CALL 605-347-1050. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 11/29; PAPI RWY 11 & 29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 119.275 (605-347-3356) |
| ELLSWORTH APPROACH: | 119.5 [0500-0000] |
| ELLSWORTH DEPARTURE: | 119.5 [0500-0000] |
| WX AWOS-3 at SPF (18 nm W): | 118.325 (605-642-8536) |
- AUTOMATED UNICOM.
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 127.95/338.2 (RAPID CITY RCAG) WHEN ELLSWORTH APCH CTL (RCA) CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RAPr316/30.9 | | RAPID CITY VORTAC | | 112.30 | | 13E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:FUEL AVBL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 5100 x 75 ft. / 1554 x 23 m |
| Surface: | concrete, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 44-25.306692N | | 44-24.856327N |
| Longitude: | 103-23.021197W | | 103-22.033108W |
| Elevation: | 3244.1 ft. | | 3207.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 112 magnetic, 123 true | | 292 magnetic, 303 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 5/23
| Dimensions: | 3580 x 120 ft. / 1091 x 37 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 44-25.031500N | | 44-25.321167N |
| Longitude: | 103-23.215500W | | 103-22.499667W |
| Elevation: | 3254.9 ft. | | 3225.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 061 true | | 230 magnetic, 241 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 41 ft. hill, 1099 ft. from runway, 26:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF STURGIS 1040 HARLEY-DAVIDSON WAY STE 103 STURGIS, SD 57785 Phone 605-347-4422 |
| Manager: | ROGER BURNHAM 13345 ALKALI RD STURGIS, SD 57785 Phone 605-720-9938 |
Additional Remarks
| - | WILDLIFE ON AND INVOF ARPT. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 (4 CLICKS TO ELLSWORTH APPROACH AND 6 CLICKS TO DENVER CENTER) |
| - | FOR CD IF UNA VIA GCO CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
| - | HIGH VOL OF ACFT OPRNG INVOF OF MT RUSHMORE AND CRAZY HORSE MONUMENTS AT OR BLW 7500 FT; PILOTS ARE ADVISED TO MNT 122.85 FOR TFC ADVISORIES. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (210KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (214KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (175KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (229KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSPF - Black Hills Airport-Clyde Ice Field (18 nm W)
KRCA - Ellsworth Air Force Base (20 nm SE)
KRAP - Rapid City Regional Airport (26 nm SE)
KEFC - Belle Fourche Municipal Airport (28 nm NW)
KECS - Mondell Field Airport (52 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Andreas Lauschke
Photo taken 13-Sep-2024
from South looking North.
Do you have a better or more recent aerial photo of Sturgis Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 19-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:49 | | 10:49 |
| Sunrise | | 05:23 | | 11:23 |
| Sunset | | 20:17 | | 02:17 |
| Evening civil twilight | | 20:51 | | 02:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 19-May-2026 08:39:40 |
| Local (UTC-6) | 19-May-2026 02:39:40 |
|
| METAR |
KSPF 17nm W | 190815Z AUTO 29006KT 10SM OVC046 02/M00 A3017 RMK AO2
|
|
| TAF |
KRCA 21nm SE | 190300Z 1903/2009 33010G15KT 9999 BKN010 OVC050 QNH3013INS BECMG 1906/1907 VRB06KT 9999 SCT070 QNH3017INS BECMG 1915/1916 34010G20KT 9999 FEW070 QNH3018INS BECMG 2001/2002 10010KT 9999 SKC QNH3020INS TX15/1922Z TN02/1911Z
|
KRAP 26nm SE | 190635Z 1907/2006 34010KT P6SM BKN050 FM191400 36008KT P6SM SKC FM200100 14006KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|