FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | 9D9 |
| Lat/Long: | 42-39-47.9020N 085-20-44.7120W 42-39.798367N 085-20.745200W 42.6633061,-85.3457533 (estimated) |
| Elevation: | 800.4 ft. / 244.0 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2015) |
| From city: | 3 miles W of HASTINGS, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49058 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Pattern altitude: | 1600.4 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 12 & 30; PAPI RWY 12 & 30; MIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.075 |
| GREAT LAKES APPROACH: | 128.4 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 128.4 |
| WX ASOS at GRR (15 nm NW): | PHONE 616-986-5029 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC (ZAU) ON FREQ 128.4 (GRAND RAPIDS RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| VIOr142/10.0 | | VICTORY VOR/DME | | 115.95 | | 04W |
| PMMr071/35.6 | | PULLMAN VOR/DME | | 112.10 | | 00E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| KNOBS | | 180/14.0 | | 263 | | 06W | | GR | --. .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 42-39.965225N | | 42-39.520468N |
| Longitude: | 085-21.154137W | | 085-20.214975W |
| Elevation: | 797.1 ft. | | 796.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 128 magnetic, 122 true | | 308 magnetic, 302 true |
| Displaced threshold: | 241 ft. | | 251 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 5 ft. tree, 221 ft. from runway, 250 ft. right of centerline, 4:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. | | 20 ft. tree, 200 ft. from runway, 250 ft. left of centerline |
Runway 9/27
| Dimensions: | 2380 x 170 ft. / 725 x 52 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | RWY & DTHR MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 42-39.916013N | | 42-39.936933N |
| Longitude: | 085-21.153023W | | 085-20.622918W |
| Elevation: | 794.7 ft. | | 798.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 093 magnetic, 087 true | | 273 magnetic, 267 true |
| Displaced threshold: | 191 ft. | | 374 ft. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 13 ft. tree, 79 ft. from runway, 129 ft. right of centerline, 6:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. | | 67 ft. tree, 973 ft. from runway, 245 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear APCH RATIO 20:1 TO DTHR. |
Runway 18/36
| Dimensions: | 1952 x 200 ft. / 595 x 61 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | RWY MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 42-39.945085N | | 42-39.623820N |
| Longitude: | 085-20.728912W | | 085-20.724322W |
| Elevation: | 797.0 ft. | | 798.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 179 true | | 005 magnetic, 359 true |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 49 ft. tree, 736 ft. from runway, 163 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 8 ft. tree, 38 ft. from runway, 125 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | HASTINGS CITY-BARRY CO ARPT COMM 2505 MURPHY DR HASTINGS, MI 49058 Phone 269-945-6306 |
| Manager: | GIACINTO LUCCI SR 2505 MURPHY DR HASTINGS, MI 49058 Phone 269-945-6306 CELL 269-838-5874. |
Additional Remarks
| - | LRG FLOCKS OF LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3344, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (238KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (230KB) |
| VOR RWY 12 | |
download (222KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (221KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KGRR - Gerald R Ford International Airport (15 nm NW)
Y70 - Ionia County Airport (21 nm NE)
KBTL - Battle Creek Executive Airport at Kellogg Field (22 nm S)
35D - Padgham Field Airport (23 nm W)
KFPK - Fitch H Beach Airport (24 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Kevin Jarchow, 1st Lt CAP
Grand Rapids Senior Squadron (MI-190)
Michigan Wing
U.S. Air Force Auxiliary
Photo taken 11-Nov-2009
Do you have a better or more recent aerial photo of Hastings Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:50 | | 09:50 |
| Sunrise | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunset | | 20:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 21:26 | | 01:26 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 12:32:01 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 08:32:01 |
|
| METAR |
KGRR 15nm NW | 131153Z 32014G22KT 10SM OVC023 07/03 A2985 RMK AO2 SLP108 70013 T00670028 10117 20067 53020
|
KY70 21nm NE | 131215Z AUTO 30016G22KT 10SM BKN020 OVC030 07/03 A2983 RMK AO2
|
KBTL 21nm S | 131153Z 31018G26KT 10SM OVC027 08/03 A2984 RMK AO2 PK WND 29027/1139 SLP105 70002 T00830033 10156 20083 53019
|
KFPK 24nm E | 131215Z AUTO 29009G22KT 10SM OVC027 08/03 A2982 RMK AO2
|
KAZO 27nm S | 131210Z 32011G20KT 10SM BKN025 OVC031 08/03 A2987 RMK AO2 T00830033
|
|
| TAF |
KGRR 15nm NW | 131140Z 1312/1412 31016G24KT P6SM OVC019 FM132200 32017G27KT P6SM OVC030 FM140100 32013G21KT P6SM BKN035 FM140200 32008KT P6SM FEW090
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|