FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | D37 |
| Lat/Long: | 48-11-28.2000N 096-42-40.7000W 48-11.470000N 096-42.678333W 48.1911667,-96.7113056 (estimated) |
| Elevation: | 888.2 ft. / 270.7 m (surveyed) |
| Variation: | 05E (2000) |
| From city: | 2 miles E of WARREN, MN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 56762 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | PRINCETON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | PNM (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MAY-OCT SAT-SUN 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| GRAND FORKS APPROACH: | 118.1 |
| GRAND FORKS DEPARTURE: | 118.1 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC (ZMP) ON FREQ 132.15/269.6 (GRAND FORKS RCAG) WHEN GRAND FORKS (RDR) APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TVFr281/22.3 | | THIEF RIVER FALLS VOR/DME | | 114.45 | | 08E |
| GFKr044/23.7 | | GRAND FORKS VOR/DME | | 114.30 | | 09E |
Airport Services
| Parking: | hangars and tiedowns |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 3199 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 48-11.624120N | | 48-11.282633N |
| Longitude: | 096-42.938475W | | 096-42.340022W |
| Elevation: | 887.2 ft. | | 885.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 125 magnetic, 130 true | | 305 magnetic, 310 true |
| Displaced threshold: | 190 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:3199 TODA:3199 ASDA:3199 LDA:3009 | | TORA:3199 TODA:3199 ASDA:3199 LDA:3199 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. road, 507 ft. from runway, 266 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear | | none |
Runway 4/22
| Dimensions: | 2578 x 200 ft. / 786 x 61 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW CONES. |
| Operational restrictions: | MARKED WITH YELLOW CONES. NOT PLOWED WINTER MONTHS. |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 48-11.348302N | | 48-11.632635N |
| Longitude: | 096-42.962122W | | 096-42.491685W |
| Elevation: | 886.2 ft. | | 884.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 043 magnetic, 048 true | | 223 magnetic, 228 true |
| Markings: | NSTD, in fair condition | | NSTD, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF WARREN 120 E BRIDGE AVE WARREN, MN 56762 Phone 218-745-5343 |
| Manager: | AARON PETERSON 120 E. BRIDGE AVE. WARREN, MN 56762 Phone (218) 201-0652 USE TEXT MSGG WHEN CTCG ARPT MGR. |
Additional Remarks
| A30A-30 | CALM WND RWY. |
| - | DEER & GEESE ON & INVOF ARPT. |
| - | TOWER 4 'WNW', 1248 FT MSL (400 FT AGL). |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (223KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCKN - Crookston Municipal Airport - Kirkwood Field (21 nm S)
KTVF - Thief River Falls Regional Airport (22 nm E)
KGFK - Grand Forks International Airport (24 nm SW)
KGAF - Hutson Field Airport (29 nm NW)
KRDR - Grand Forks Air Force Base (31 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 10-Jun-2015
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Warren Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 30-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:39 | | 11:39 |
| Sunrise | | 07:10 | | 12:10 |
| Sunset | | 19:53 | | 00:53 |
| Evening civil twilight | | 20:24 | | 01:24 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 02:38:21 |
| Local (UTC-5) | 30-Mar-2026 21:38:21 |
|
| METAR |
KCKN 21nm S | 310215Z AUTO 05007KT 10SM SCT090 BKN110 01/M02 A2985 RMK AO2
|
KTVF 23nm E | 310156Z AUTO 05015G20KT 10SM FEW060 BKN090 BKN110 00/M04 A2989 RMK AO2 SLP137 T00001039 FZRANO
|
KGFK 24nm SW | 310153Z 01013KT 10SM BKN070 BKN090 OVC120 00/M03 A2991 RMK AO2 SLP138 T00001033
|
KGAF 29nm NW | 310215Z AUTO 01008KT 10SM FEW046 BKN070 M00/M02 A2996 RMK AO2 PWINO
|
KRDR 31nm SW | 302355Z 05019KT 10SM SCT017 BKN130 01/M03 A2985 RMK AO2A SLP124 T00141031 10044 20013 53003
|
KHCO 35nm N | 310215Z AUTO 06008KT 10SM SCT041 OVC075 00/M03 A2994 RMK AO2
|
|
| TAF |
KTVF 23nm E | 301721Z 3018/3118 06017KT P6SM BKN090 OVC120 FM310000 05012KT P6SM BKN035 FM310500 06008KT P6SM BKN025 PROB30 3106/3110 08007KT 4SM -RASN OVC015 FM311600 30017G26KT P6SM BKN015
|
KGFK 24nm SW | 301721Z 3018/3118 04013KT P6SM FEW029 OVC035 FM310100 01012KT P6SM BKN035 FM310700 34009KT P6SM BKN013 FM311700 32020G28KT P6SM BKN018
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|