FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | F01 |
| Lat/Long: | 34-16-37.5990N 099-45-34.8540W 34-16.626650N 099-45.580900W 34.2771108,-99.7596817 (estimated) |
| Elevation: | 1603.2 ft. / 488.7 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1985) |
| From city: | 2 miles SW of QUANAH, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79252 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1948 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | FTW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 18/36 PRESET LOW INTST; TO INCR INTST ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CDSr092/26.8 | | CHILDRESS VORTAC | | 117.00 | | 10E |
| LTSr221/33.5 | | ALTUS VORTAC | | 109.80 | | 05E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FOR FUEL OR MAINT CALL 940-839-7257. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4452 x 60 ft. / 1357 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 34-17.042333N | | 34-16.308500N |
| Longitude: | 099-45.554667W | | 099-45.573500W |
| Elevation: | 1591.1 ft. | | 1601.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 173 magnetic, 181 true | | 353 magnetic, 001 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 15 ft. road, 550 ft. from runway, 23:1 slope to clear | | none |
Runway 11/29
| Dimensions: | 2270 x 70 ft. / 692 x 21 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 34-16.571317N | | 34-16.388883N |
| Longitude: | 099-45.797350W | | 099-45.403700W |
| Elevation: | 1602.0 ft. | | 1599.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 111 magnetic, 119 true | | 291 magnetic, 299 true |
| Displaced threshold: | no | | 360 ft. DSPLCD THR UNMARKED. |
| Markings: | none, in fair condition | | none, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 15 ft. road, 135 ft. from runway, 9:1 slope to clear |
Runway 6/24
| Dimensions: | 2268 x 70 ft. / 691 x 21 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| RUNWAY 6 | | RUNWAY 24 |
| Latitude: | 34-16.596300N | | 34-16.758767N |
| Longitude: | 099-45.797350W | | 099-45.391183W |
| Elevation: | 1602.0 ft. | | 1594.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 056 magnetic, 064 true | | 236 magnetic, 244 true |
| Displaced threshold: | no | | 500 ft. DSPLCD THR UNMARKED. |
| Markings: | none, in fair condition | | none, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 24 ft. pole, 150 ft. from runway, 150 ft. left of centerline, 6:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF QUANAH 109 KING ST, P.O. BOX 629 QUANAH, TX 79252 Phone 940-663-5336 |
| Manager: | CITY ADMINISTRATOR 109 KING ST, P.O. BOX 629 QUANAH, TX 79252 Phone 940-663-5336 CITY/AMGR. |
Additional Remarks
| - | WIDTH OF TURF RWYS BASED ON THE AREA MOWED. |
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
Instrument Procedures
There are no published instrument procedures at F01.
Some nearby airports with instrument procedures:
F05 - Wilbarger County Airport (24 nm E)
O35 - Hollis Municipal Airport (27 nm N)
KCDS - Childress Municipal Airport (28 nm W)
3F6 - Dan E Richards Municipal Airport (30 nm SW)
KAXS - Altus/Quartz Mountain Regional Airport (33 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Rick Walker
Photo taken 12-Apr-2020
looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of Quanah Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:02 | | 11:02 |
| Sunrise | | 06:30 | | 11:30 |
| Sunset | | 20:42 | | 01:42 |
| Evening civil twilight | | 21:11 | | 02:11 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 07:12:19 |
| Local (UTC-5) | 28-May-2026 02:12:19 |
|
| METAR |
KF05 24nm E | 280655Z AUTO 07004KT 5SM SCT070 BKN080 BKN110 22/20 A2994 RMK AO2 T02150203
|
KCDS 28nm W | 280653Z AUTO 00000KT 10SM FEW050 FEW060 OVC070 19/17 A2996 RMK AO2 SLP124 T01890167
|
KAXS 33nm NE | 280655Z AUTO 09009KT 10SM -RA FEW075 SCT090 OVC120 20/19 A2992 RMK AO2 P0013
|
KLTS 34nm NE | 280627Z 10009KT 5SM -RA SCT003 SCT023 OVC080 21/19 A2990 RMK AO2A RAE0555RAB0556 SLP111 TSNO $
|
KFDR 39nm E | 271553Z AUTO 12007KT 10SM FEW012 21/17 A2989 RMK AO2 SLP109 T02110172
|
|
| TAF |
KCDS 28nm W | 280536Z 2806/2906 VRB04KT P6SM VCTS BKN050CB FM280700 VRB04KT P6SM BKN100
|
KLTS 34nm NE | 280355Z 2803/2907 10009KT 9999 BKN080 OVC160 QNH2983INS TEMPO 2805/2808 8000 -TSRA BKN050CB BECMG 2810/2811 05005KT 9999 SCT160 QNH2989INS TEMPO 2815/2818 02008KT 9000 -SHRA BKN040 BECMG 2819/2820 35009KT 9999 FEW180 QNH2983INS TX29/2821Z TN18/2808Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|