FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | ALN |
| Lat/Long: | 38-53-23.7000N 090-02-45.6000W 38-53.395000N 090-02.760000W 38.8899167,-90.0460000 (estimated) |
| Elevation: | 543.5 ft. / 165.7 m (surveyed) |
| Variation: | 01W (2010) |
| From city: | 4 miles E of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 62010 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | SAINT LOUIS FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ALN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 ATTENDANT AFT HR - CALL 618-259-3230 OR 258-1005. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 29; REIL RWY 11 - CTAF. WHEN ATCT CLSD PAPI 11, 17, 35; HIRL RWY 11/29; MIRL RWY 17/35 PRESET ON LOW INTST, TO INCR INTST & ACTVT - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
Airport Communications
| CTAF: | 126.0 |
| UNICOM: | 122.95 |
| ATIS: | 128.0 |
| WX AWOS-3PT: | 128.0 (618-259-7231) |
| REGIONAL GROUND: | 120.2 [0700-2200] |
| REGIONAL TOWER: | 126.0 239.0 [0700-2200] |
| SAINT LOUIS APPROACH: | 124.2 |
| SAINT LOUIS DEPARTURE: | 124.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 120.2 ;WHEN TWR CLSD |
| DELMA STAR: | 128.1 |
| FARMR STAR: | 119.15 |
| WX ASOS at STL (17 nm SW): | PHONE 314-238-8419 |
| WX ASOS at SET (18 nm W): | 118.075 (636-250-4590) |
| WX ASOS at CPS (20 nm S): | PHONE 618-332-0001 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| TOYr323/10.8 | | TROY VORTAC | | 116.00 | | 04E |
| STLr084/20.5 | | ST LOUIS VORTAC | | 117.40 | | 01E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 8099 x 150 ft. / 2469 x 46 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 106.0 | | Double wheel: | 144.0 | | Double tandem: | 198.0 | | Dual double tandem: | 575.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| Operational restrictions: | RWY 11/29 NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. 90 DAY PPR FOR UNSKED ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS - CALL AMGR. |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 38-53.714347N | | 38-53.185312N |
| Longitude: | 090-03.297748W | | 090-01.730558W |
| Elevation: | 537.8 ft. | | 526.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 114 magnetic, 113 true | | 294 magnetic, 293 true |
| Declared distances: | TORA:8099 TODA:8099 ASDA:8099 LDA:8099 | | TORA:8099 TODA:8099 ASDA:8099 LDA:8099 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on right (3.00 degrees glide path) | | |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 35 ft. tree, 1275 ft. from runway, 475 ft. right of centerline, 30:1 slope to clear | | none |
Runway 17/35
| Dimensions: | 6500 x 100 ft. / 1981 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 47.0 | | Double wheel: | 63.0 | | Double tandem: | 109.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| Operational restrictions: | RWY 17/35 NOT AVBL FOR PART 121/PART 380 OPS WITH SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 9 PAX SEATS AND NON-SKED PAX CARRYING OPS MORE THAN 30 PAX SEATS. 90 DAY PPR FOR UNSKED ACR OPS GTR THAN 30 PAX SEATS - CALL AMGR. |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 38-53.858408N | | 38-52.794913N |
| Longitude: | 090-03.143970W | | 090-02.985398W |
| Elevation: | 533.4 ft. | | 542.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 173 true | | 354 magnetic, 353 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 18 ft. tree, 896 ft. from runway, 139 ft. left of centerline, 38:1 slope to clear | | 32 ft. trees, 1379 ft. from runway, 72 ft. right of centerline, 36:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ST. LOUIS REGIONAL 8 TERMINAL DR SUITE 1 EAST ALTON, IL 62024 Phone 618-259-2531 |
| Manager: | DANIEL ADAMS, AAE 8 TERMINAL DR, SUITE 1 EAST ALTON, IL 62024 Phone 618-259-2531 |
Additional Remarks
| A39-11/29 | PCR VALUE: 440/F/D/X/T |
| A39-17/35 | PCR VALUE: 180/F/D/X/T |
| - | RWY 11 & 17 APCH ENDS CLOSELY ALIGNED; VERIFY CORRECT COMPASS HDG PRIOR TO DEP. |
| - | INDEX B FFR EQUIP AVBL WITH 30-MIN PPR. |
| - | MIGRATORY BIRD ACTIVITY IN VICINITY OF ARPT SEPTEMBER THROUGH APRIL. |
| - | WILDLIFE ON AND IN VICINITY OF AIRPORT |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DELMA FOUR (RNAV) | |
download (266KB) |
| FARMR THREE (RNAV) | |
download (209KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 29 | |
download (293KB) |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (255KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (278KB) |
| VOR-A | |
download (251KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (162KB) |
Departure Procedures |
| GATEWAY ONE | |
2 pages:
[1] [2] (394KB) |
| LINDBERGH NINE | |
download (228KB) |
| OZARK EIGHT | |
download (147KB) |
| PLESS FIVE | |
download (170KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (201KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSTL - St Louis Lambert International Airport (17 nm SW)
KSET - St Charles County Regional Airport/Smartt Field (18 nm W)
KCPS - St Louis Downtown Airport (20 nm S)
KBLV - Scott Air Force Base/MidAmerica Airport (23 nm SE)
1H0 - Creve Coeur Airport (24 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Bob Srenco, Srenco Photography
Photo taken 17-May-2011
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of St Louis Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
Download PDF of official airport diagram from the FAA
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:21 | | 11:21 |
| Sunrise | | 06:47 | | 11:47 |
| Sunset | | 19:21 | | 00:21 |
| Evening civil twilight | | 19:48 | | 00:48 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 01:35:52 |
| Local (UTC-5) | 31-Mar-2026 20:35:52 |
|
| METAR |
| KALN | 010050Z VRB04KT 10SM BKN080 24/15 A2986
|
KSTL 17nm SW | 010051Z 00000KT 10SM BKN075 BKN085 OVC250 22/15 A2988 RMK AO2 SLP109 VCSH W-NW T02220150 $
|
KSET 18nm W | 010054Z AUTO 35004KT 7SM -RA BKN048 BKN075 OVC110 19/17 A2985 RMK AO2 LTG DSNT N RAB26 TSB06E36 SLP105 P0007 T01890172
|
KCPS 20nm S | 010053Z 00000KT 10SM FEW120 24/10 A2986 RMK AO2 LTG DSNT N SLP110 T02440100 $
|
|
| TAF |
KSTL 17nm SW | 312107Z 3121/0124 22011G23KT P6SM VCSH FEW060 BKN100 FM312200 VRB06KT 6SM -SHRA BKN070 PROB30 0103/0107 3SM -TSRA OVC035CB FM011000 VRB05KT P6SM SCT007 BKN015 FM011800 14007KT P6SM SCT022 BKN050
|
KCPS 20nm S | 311735Z 3118/0118 21013G25KT P6SM BKN100 FM312300 VRB05KT 6SM -SHRA BKN070 PROB30 0103/0107 3SM -TSRA OVC035CB FM011000 VRB05KT P6SM SCT007 BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|