FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | AMN |
| Lat/Long: | 43-19-19.7110N 084-41-16.5790W 43-19.328517N 084-41.276317W 43.3221419,-84.6879386 (estimated) |
| Elevation: | 754.1 ft. / 229.8 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (1990) |
| From city: | 3 miles SW of ALMA, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 48801 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AMN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0830-1430 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 09 & 27; PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWY 09/27 & 18/36 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 124.175 (989-463-3433) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 126.45 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 126.45 |
| WX AWOS-3P at MOP (18 nm N): | 133.025 (989-773-2885) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.75/348.75 (FLINT RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MOPr178/18.2 | | MOUNT PLEASANT VOR/DME | | 110.60 | | 05W |
| MBSr248/29.4 | | SAGINAW VOR/DME | | 114.35 | | 03W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5004 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 40.0 | | Double wheel: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 43-19.381320N | | 43-19.377747N |
| Longitude: | 084-41.762327W | | 084-40.634168W |
| Elevation: | 750.5 ft. | | 753.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 095 magnetic, 090 true | | 275 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | SDF | | |
| Obstructions: | 79 ft. tree, 2307 ft. from runway, 266 ft. left of centerline, 26:1 slope to clear | | none |
Runway 18/36
| Dimensions: | 3198 x 75 ft. / 975 x 23 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 43-19.511838N | | 43-18.985430N |
| Longitude: | 084-41.396863W | | 084-41.400050W |
| Elevation: | 753.2 ft. | | 754.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 185 magnetic, 180 true | | 005 magnetic, 000 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 56 ft. tree, 1119 ft. from runway, 383 ft. left of centerline, 16:1 slope to clear | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALMA/CO OF GRATIOT 525 E SUPERIOR ST, PO BOX 278 ALMA, MI 48801 Phone 989-463-8336 |
| Manager: | SCOTT MCDONALD 3999 W SEAMAN RD ALMA, MI 48801-9232 Phone 989-463-5500 |
Additional Remarks
| - | DEER & LRG BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | ADMIN BLDG ACES, PRESS V, THEN III & II SIMUL, THEN I. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3345, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0224/0490. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (242KB) |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (172KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (190KB) |
| VOR RWY 18 | |
download (186KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (22KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (122KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMOP - Mount Pleasant Municipal Airport (18 nm N)
13C - Lakeview Airport/Griffith Field (26 nm W)
6D6 - Greenville Municipal Airport (27 nm SW)
KIKW - Jack Barstow Airport (28 nm NE)
Y70 - Ionia County Airport (28 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 28-Jul-2011
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gratiot Community Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:09 | | 10:09 |
| Sunrise | | 06:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 20:33 | | 00:33 |
| Evening civil twilight | | 21:04 | | 01:04 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 13:00:26 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 09:00:26 |
|
| METAR |
| KAMN | 261255Z AUTO 05006KT 10SM CLR 09/06 A3016 RMK AO2
|
KMOP 18nm N | 261255Z AUTO 05005KT 10SM CLR 09/05 A3017 RMK AO2 T00910048
|
|
| TAF |
KMBS 29nm NE | 261120Z 2612/2712 05005KT P6SM FEW250 FM261500 09009KT P6SM SCT250 FM270300 11006KT P6SM BKN250
|
KLAN 33nm S | 261120Z 2612/2712 09007KT P6SM SCT015 TEMPO 2612/2613 BKN015 FM261400 10008KT P6SM SCT020 FM261530 11008KT P6SM SCT030 FM261700 11008KT P6SM SCT040 FM270000 12008KT P6SM BKN200
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|