FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BFZ |
| Lat/Long: | 34-13-44.7920N 086-15-20.7220W 34-13.746533N 086-15.345367W 34.2291089,-86.2557561 (estimated) |
| Elevation: | 1032.3 ft. / 314.6 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1995) |
| From city: | 3 miles SW of ALBERTVILLE, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 35950 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1962 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | ATLANTA CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BFZ (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0700-DUSK, ALL SUN 1230-DUSK |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | DUSK - 2300. MIRL RWY 05/23 PRESET MED INTST DUSK-2300; TO INCR INTST - CTAF. AFT 2300 ACTVT REIL RWY 23; PAPI RWYS 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 119.575 (256-891-8259) |
| BIRMINGHAM APPROACH: | 125.45 |
| BIRMINGHAM DEPARTURE: | 125.45 |
| WX AWOS-3PT at 8A1 (11 nm N): | 121.125 |
| WX AWOS-3PT at GAD (18 nm SE): | 127.825 (256-442-7094) |
- COMMUNICATIONS PRVDD BY ANNISTON RADIO ON FREQ 122.1R (GADSDEN RCO).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| GADr329/17.4 | | GADSDEN VOR/DME | | 112.30 | | 02E |
| RQZr149/38.9 | | ROCKET VORTAC | | 112.20 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH/LOW |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6114 x 100 ft. / 1864 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 90.0 | | Double tandem: | 130.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 34-13.411405N | | 34-14.081628N |
| Longitude: | 086-15.798577W | | 086-14.892105W |
| Elevation: | 1002.9 ft. | | 1032.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 048 true | | 230 magnetic, 228 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 40 ft. trees, 1414 ft. from runway, 178 ft. left of centerline, 30:1 slope to clear | | 58 ft. trees, 2046 ft. from runway, 329 ft. right of centerline, 31:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALBERTVILLE PO BOX 1248 ALBERTVILLE, AL 35950 Phone (256) 891-8200 |
| Manager: | MARK CHESNUT P. O. BOX 1248 ALBERTVILLE, AL 35950 Phone 256-960-9012 AFT HRS 256-302-6082 OR 256-302-7886. |
Additional Remarks
| A39-05/23 | PCR VALUE: 401/F/D/X/T |
| - | FOR CD CTC BIRMINGHAM APCH AT 205-769-3890. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 **CHANGED** | |
download (217KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 **CHANGED** | |
download (223KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (159KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (522KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
8A1 - Guntersville Municipal Airport - Joe Starnes Field (11 nm N)
20A - Robbins Field Airport (17 nm S)
KGAD - Northeast Alabama Regional Airport (18 nm SE)
KCMD - Cullman Regional Airport/Folsom Field (30 nm W)
4A6 - Scottsboro Municipal Airport-Word Field (30 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Marty Sellers sellersphoto.com
Photo taken 22-Sep-2017
looking southwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Albertville Regional Airport-Thomas J Brumlik Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:34 | | 10:34 |
| Sunrise | | 06:01 | | 11:01 |
| Sunset | | 19:25 | | 00:25 |
| Evening civil twilight | | 19:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-Apr-2026 18:40:31 |
| Local (UTC-5) | 27-Apr-2026 13:40:31 |
|
| METAR |
| KBFZ | 271815Z AUTO 18009G15KT 150V210 10SM BKN032 BKN038 25/17 A3007 RMK AO2
|
KGAD 18nm SE | 271756Z AUTO 14008KT BKN033 24/17 A3007 RMK AO2 SLP184 T02440172 10250 20167 58012 PWINO $
|
|
| TAF |
KHSV 36nm NW | 271725Z 2718/2818 17012G21KT P6SM SCT035 PROB30 2803/2807 4SM TSRA BR OVC015CB FM280700 20008G18KT 3SM -TSRA BR OVC015CB FM281200 16009KT 6SM -SHRA OVC015
|
KASN 41nm S | 271740Z 2718/2818 04008G16KT P6SM SCT035 FM272300 13008KT P6SM BKN035 FM280900 20006KT 4SM SHRA BR OVC025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|