FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BGE |
| Lat/Long: | 30-58-17.7531N 084-38-12.9401W 30-58.295885N 084-38.215668W 30.9715981,-84.6369278 (estimated) |
| Elevation: | 141.3 ft. / 43.1 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (2010) |
| From city: | 6 miles NW of BAINBRIDGE, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 39817 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1942 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | PAPI RWY 09 & 27 OPR CONSLY DUSK-2200. HIRL RWY 09/27 PRESET MED INTST DUSK-2200; TO INCR INTST - CTAF. AFTER 2200, ACTVT PAPI RWY 09 &27; HIRL RWY 09/27 - CTAF. MALSR RWY 27 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.975 |
| WX AWOS-3PT: | 121.125 (229-248-2104) |
| TALLAHASSEE APPROACH: | 128.7 [0645-2300] |
| TALLAHASSEE DEPARTURE: | 128.7 [0645-2300] |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.775 |
| WX AWOS-3PT at 17J (13 nm W): | 119.675 (229-524-0001) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 128.625/379.175 (TALLAHASSEE RCAG) WHEN TALLAHASSEE APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MAIr066/27.5 | | MARIANNA VORTAC | | 114.00 | | 00E |
| SZWr329/28.4 | | SEMINOLE VORTAC | | 117.50 | | 02E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WILLIS | | 274/5.8 | | 359 | | 04W | | LYZ | .-.. -.-- --.. |
| CAIDY | | 286/25.1 | | 338 | | 04W | | CYR | -.-. -.-- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC FUEL 24 HRS WITH CREDIT CARD. |
| Oil available: | ALL ACFT OPERATING LOCALLY AT BGE MUST HAVE A TWO-WAY RADIO CAPABLE OF TRANSMITTING/RECEIVING ON CTAF FREQ; ONE-STOP TRANSIENT ACFT ARE EXEMPT FROM THIS REQUIREMENT. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 5502 x 149 ft. / 1677 x 45 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 30-58.369057N | | 30-58.373600N |
| Longitude: | 084-38.598017W | | 084-37.544770W |
| Elevation: | 141.3 ft. | | 128.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 094 magnetic, 090 true | | 274 magnetic, 270 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) RWY 27 PAPI UNUSBL BYD 8 DEG RIGHT OF RCL. |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOC/GS |
| Obstructions: | none | | 93 ft. trees, 4478 ft. from runway, 606 ft. left of centerline, 46:1 slope to clear |
Runway 14/32
| Dimensions: | 5003 x 100 ft. / 1525 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 30-58.522167N | | 30-57.903667N |
| Longitude: | 084-38.691333W | | 084-38.057333W |
| Elevation: | 135.0 ft. | | 133.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 143 magnetic, 139 true | | 323 magnetic, 319 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DECATUR COUNTY PO BOX 726 BAINBRIDGE, GA 39818 Phone 229-248-2103 |
| Manager: | TOMMY JOHNSON 413 4TH RAMP BAINBRIDGE, GA 39817 Phone 229-416-7776 |
Additional Remarks
| - | EXTENSIVE STUDENT PILOT TRNG ON AND INVOF ARPT. |
| - | FOR CD IF UNA ON FREQ CTC TALLAHASSEE APCH AT 850-942-8311. WHEN APCH CLSD, CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 27 | |
download (247KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (259KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (281KB) |
| VOR-A | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (189KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
17J - Donalsonville Municipal Airport (13 nm W)
2J9 - Quincy Municipal Airport (23 nm S)
KCXU - Camilla-Mitchell County Airport (25 nm NE)
70J - Cairo-Grady County Airport (25 nm E)
KBIJ - Early County Airport (29 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of AirNav, LLC
Photo taken 05-May-2011
looking southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Decatur County Industrial Air Park that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:30 | | 10:30 |
| Sunrise | | 06:55 | | 10:55 |
| Sunset | | 20:16 | | 00:16 |
| Evening civil twilight | | 20:42 | | 00:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 23:13:02 |
| Local (UTC-4) | 01-May-2026 19:13:02 |
|
| METAR |
| KBGE | 012255Z AUTO 02004KT 10SM -RA SCT031 OVC075 17/ A2991 RMK AO2 P0002 T0170////
|
|
| TAF |
KTLH 37nm SE | 011721Z 0118/0218 VRB05KT P6SM VCSH SCT030 BKN060 TEMPO 0120/0124 VRB06G15KT -TSRA SCT025CB FM020000 VRB04KT 6SM -SHRA BR OVC020 FM021100 36007KT 4SM TSRA OVC007CB TEMPO 0211/0215 VRB20G35KT 2SM +TSRA OVC005CB FM021500 36011KT P6SM SCT007 BKN015
|
KABY 40nm NE | 011721Z 0118/0218 35006KT P6SM VCSH SCT025 BKN035 TEMPO 0122/0202 VRB06G15KT -TSRA SCT025 BKN040CB FM020200 03005KT 6SM -SHRA VCTS OVC015CB FM021000 36008KT 4SM TSRA OVC007CB FM021400 35010KT P6SM VCSH SCT007 BKN015
|
KDHN 47nm NW | 011840Z 0119/0218 02005KT P6SM VCSH SCT007 BKN035 TEMPO 0119/0123 36007G15KT -TSRA BKN007CB FM012300 04007KT 6SM -SHRA VCTS BKN007 OVC015CB FM020900 01008KT 4SM TSRA OVC007CB FM021300 36010KT P6SM VCSH SCT007 BKN015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|