FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | BKX |
| Lat/Long: | 44-18-16.3000N 096-49-08.1000W 44-18.271667N 096-49.135000W 44.3045278,-96.8189167 (estimated) |
| Elevation: | 1647.5 ft. / 502.2 m (surveyed) |
| Variation: | 03E (2015) |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 57006 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1949 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | HURON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | BKX (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 12; REIL RWY 17, 30, 35; PAPI RWY 12, 17, 30, 35; HIRL RWY 12/30; MIRL RWY 17/35 - CTAF |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 119.925 (605-692-1809) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC (ZMP) ON FREQS 132.05/317.4 (SIOUX FALLS RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| FSDr349/39.3 | | SIOUX FALLS VORTAC | | 115.00 | | 09E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CHRLZ | | 116/6.3 | | 335 | | 03E | | BK | -... -.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 6000 x 100 ft. / 1829 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 39 /F/D/X/T | | Single wheel: | 44.0 | | Double wheel: | 61.0 | | Double tandem: | 86.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 44-18.484832N | | 44-18.013383N |
| Longitude: | 096-49.650318W | | 096-48.442070W |
| Elevation: | 1602.6 ft. | | 1636.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 116 magnetic, 119 true | | 296 magnetic, 299 true |
| Declared distances: | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:6000 | | TORA:6000 TODA:6000 ASDA:6000 LDA:6000 |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
Runway 17/35
| Dimensions: | 3600 x 60 ft. / 1097 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 27 /F/D/X/T | | Single wheel: | 12.5 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 44-18.606083N | | 44-18.014483N |
| Longitude: | 096-49.304775W | | 096-49.259933W |
| Elevation: | 1609.8 ft. | | 1645.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 177 true | | 354 magnetic, 357 true |
| Declared distances: | TORA:3600 TODA:3600 ASDA:3600 LDA:3600 | | TORA:3600 TODA:3600 ASDA:3600 LDA:3600 |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BROOKINGS 520 3RD STREET, SUITE 140, PO BOX 270 BROOKINGS, SD 57006 Phone 605-692-6955 |
| Manager: | LUCAS DAHL 509 W SECOND STREET BROOKINGS, SD 57006 Phone 605-697-8664 |
Additional Remarks
| - | INTENSIVE STUDENT TRAINING. |
| - | FOR CD IF UNA TO CTC ON FSS FREQ, CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
| - | AIRFIELD CONDS NOT MNTD BTN 1900 - 0700 HRS LCL TIME. |
| - | RWY 30 IS PREFERRED RWY WHEN WNDS ARE CALM. |
| - | LARGE FLOCKS OF GEESE & GULLS ON & INVOF ARPT APR THRU OCT. |
| - | FOR ATTENDANT AFT HRS CALL 605-692-2779 OR 605-690-6013. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 121.725 (4 CLICKS TO MINNEAPOLIS CENTER, 6 CLICKS TO FLT SVC) |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 12 | |
download (307KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (244KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (99KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMDS - Madison Municipal Airport (21 nm SW)
KPQN - Pipestone Municipal Airport (30 nm SE)
6E5 - Wilder Airport (33 nm W)
KCNB - Myers Field Airport (35 nm NE)
KATY - Watertown Regional Airport (39 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 01-Apr-2017
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Brookings Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 06:27 | | 11:27 |
| Sunset | | 20:24 | | 01:24 |
| Evening civil twilight | | 20:55 | | 01:55 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 12:28:00 |
| Local (UTC-5) | 26-Apr-2026 07:28:00 |
|
| METAR |
| KBKX | 261217Z AUTO 05010KT 10SM BKN010 OVC037 04/03 A3002 RMK AO2
|
|
| TAF |
KATY 38nm N | 261123Z 2612/2712 02004KT P6SM VCSH FEW060 BKN110 OVC200 TEMPO 2612/2614 -SHRA SCT050 BKN080 OVC100 FM261500 07014G22KT P6SM BKN035 OVC060 PROB30 2616/2620 -SHRA OVC030 FM262000 08016G24KT 4SM -SHRA OVC019 FM270100 07015G24KT 2SM -SHRA BR OVC007 FM270600 06013G21KT 2SM -DZ OVC005 FM271000 03012G19KT 1 1/2SM -DZ OVC004 PROB30 2711/2712 3SM -SHRA BKN008 OVC020
|
KFSD 43nm S | 261126Z 2612/2712 05010G17KT P6SM SCT015 BKN040 FM261700 08013G21KT P6SM -SHRA BKN025 FM262100 09014G23KT 4SM -SHRA BR SCT008 OVC015 FM270300 07011G20KT P6SM OVC015 FM270800 07012KT 5SM -SHRA OVC008
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|