FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | DPL |
| Lat/Long: | 35-00-00.1310N 077-58-53.9700W 35-00.002183N 077-58.899500W 35.0000364,-77.9816583 (estimated) |
| Elevation: | 136.6 ft. / 41.6 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2010) |
| From city: | 2 miles NW of KENANSVILLE, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 28349 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 08/1974 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DPL (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SUN 1300-1800, ALL MON-FRI 0700-1800, ALL SAT 0800-1800 UNATTENDED THANKSGIVING AND CHRISTMAS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23 - CTAF. MIRL RWY 05/23 ON UNTIL MIDNIGHT. AFTER MIDNIGHT, ACTVT MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3: | 120.675 (910-296-9688) |
| SEYMOUR JOHNSON APPROACH: | 119.7 |
| SEYMOUR JOHNSON DEPARTURE: | 119.7 |
| WX AWOS-3P at W40 (14 nm N): | 120.075 (919-658-8067) |
| WX AWOS-3P at ACZ (17 nm S): | 121.07 (910-285-0419) |
| WX AWOS-3 at CTZ (19 nm W): | 119.125 (910-592-7488) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY WASHINGTON ARTCC (ZDC) ON 123.85/279.65 (NEW BERN RCAG) WHEN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ISOr228/30.4 | | KINSTON VORTAC | | 117.50 | | 05W |
| ILMr359/39.3 | | WILMINGTON VORTAC | | 117.00 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CLINTON | | 094/18.8 | | 412 | | 09W | | CTZ | -.-. - --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:FUEL 24 HR CREDIT CARD SVC AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6003 x 100 ft. / 1830 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in excellent condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 70.0 | | Double wheel: | 95.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 34-59.603753N | | 35-00.400592N |
| Longitude: | 077-59.256085W | | 077-58.542858W |
| Elevation: | 134.9 ft. | | 136.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 045 magnetic, 036 true | | 225 magnetic, 216 true |
| Markings: | precision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 8 ft. brush, 325 ft. from runway, 212 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 41 ft. trees, 1283 ft. from runway, 153 ft. left of centerline, 26:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | DUPLIN COUNTY 260 AIRPORT ROAD KENANSVILLE, NC 28349 Phone 910-296-2188 |
| Manager: | JOSH RAYNOR 260 AIRPORT ROAD KENANSVILLE, NC 28349 Phone 910-296-2188 |
Additional Remarks
| - | DEER/DOGS/BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | MIL ACFT LAND FORWARD OF NUMBERS AND LIMIT DELAY ON RWY TO AVOID DAMAGE TO RWY SURFACES. |
| - | NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT, CALL AMGR 910-296-2188. |
| - | DUPLIN CO ARPT CLSD TO TOUCH & GO/PRACTICE APPROACHES 2100-0600 LCL DLY. (ALL OTHER TIMES T&G/PRACTICE APPROACHES LIMITED TO 30 MINUTES EACH). |
| - | ARPT CLSD TO MIL ACFT EXCEPT 1 HR PPR. |
| - | CD CTC SEYMOUR JOHNSON APCH AT 919-722-4186. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (219KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (183KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (24KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (387KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
W40 - Mount Olive Municipal Airport (14 nm N)
KACZ - Wallace-Pender Airport (17 nm S)
KCTZ - Clinton-Sampson County Airport (19 nm W)
KGSB - Seymour Johnson Air Force Base (20 nm N)
KOAJ - Albert J Ellis Airport (21 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 29-Sep-2008
Do you have a better or more recent aerial photo of Duplin County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:34 | | 10:34 |
| Sunrise | | 07:00 | | 11:00 |
| Sunset | | 19:32 | | 23:32 |
| Evening civil twilight | | 19:57 | | 23:57 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-Apr-2026 09:01:47 |
| Local (UTC-4) | 01-Apr-2026 05:01:47 |
|
| METAR |
| KDPL | 010855Z AUTO 00000KT 7SM CLR 14/14 A3021 RMK AO2
|
KACZ 16nm S | 010855Z AUTO 00000KT 3SM BR CLR 13/13 A3021 RMK AO2 T01280127
|
KCTZ 19nm W | 010855Z AUTO 00000KT 10SM CLR 15/15 A3020 RMK AO2 T01500150
|
KGSB 19nm N | 010755Z 00000KT 10SM CLR 15/14 A3019 RMK AO2A SLPNO RVRNO TSNO $
|
|
| TAF |
KGSB 19nm N | 311500Z 3115/0121 23012KT 9999 FEW038 FEW250 QNH3022INS TEMPO 3118/3122 24011G21KT SCT050 BKN110 BECMG 0102/0103 19006KT 9000 BR FEW009 FEW250 QNH3020INS BECMG 0110/0111 23012KT 9999 NSW BKN040 BKN110 QNH3016INS TX27/3119Z TN13/0109Z
|
KOAJ 21nm SE | 010520Z 0106/0206 19004KT P6SM SKC TEMPO 0109/0112 5SM MIFG BR SKC FM011400 22010G20KT P6SM SCT040 FM011900 18012G17KT P6SM SKC FM020000 20006KT P6SM SKC AMD LTD TO CLD VIS AND WIND
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|