FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | FCI |
| Lat/Long: | 37-24-23.2000N 077-31-29.4000W 37-24.386667N 077-31.490000W 37.4064444,-77.5248333 (estimated) |
| Elevation: | 236.1 ft. / 72.0 m (surveyed) |
| Variation: | 10W (2005) |
| From city: | 4 miles SW of RICHMOND, VA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 23237 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1973 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-2200 |
| Pattern altitude: | TPA SINGLE ENGINE ACFT (1000 FT AGL) MULTI ENGINE ACFT (1500 FT AGL). |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | HIRL RWY 15/33 PRESET LOW INTST; INCR INTST & ACTVT MALSR RWY 33 & REIL RWY 15 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Airline operations: | ARFF INDEX A. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX AWOS-3PT: | 128.625 (804-271-8426) |
| POTOMAC APPROACH: | 126.75 118.2 |
| POTOMAC DEPARTURE: | 126.75 118.2 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 124.6 |
| WX ASOS at RIC (11 nm NE): | PHONE 804-223-6573 |
| WX AWOS-3 at PTB (13 nm S): | 133.325 (804-861-5551) |
| WX ASOS at OFP (19 nm N): | 119.025 (804-752-2902) |
| WX AWOS-3 at W96 (20 nm E): | 119.875 (804-932-8863) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY POTOMAC TRACON 126.75/307.2.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RICr248/11.3 | | RICHMOND VORTAC | | 114.10 | | 09W |
| FAKr123/16.2 | | FLAT ROCK VORTAC | | 113.30 | | 06W |
| HPWr289/20.0 | | HOPEWELL VORTAC | | 114.35 | | 06W |
| HCMr273/38.8 | | HARCUM VORTAC | | 108.80 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BLACKSTONE | | 065/29.9 | | 326 | | 09W | | BKT | -... -.- - |
| WAKEFIELD | | 326/35.7 | | 274 | | 11W | | AKQ | .- -.- --.- |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A A:FUEL AFT HRS CALL 804-271-7793 OR 844-435-9732 BTN 2200-0700. 100LL:FUEL AFT HRS CALL 804-271-7793 OR 844-435-9732 BTN 2200-0700. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 15/33
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 80.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 37-24.738788N | | 37-24.033423N |
| Longitude: | 077-31.846680W | | 077-31.133265W |
| Elevation: | 236.1 ft. | | 198.8 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 151 magnetic, 141 true | | 331 magnetic, 321 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 62 ft. trees, 1997 ft. from runway, 432 ft. right of centerline, 28:1 slope to clear | | 72 ft. trees, 2201 ft. from runway, 606 ft. left of centerline, 27:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CHESTERFIELD CO PO BOX 40 CHESTERFIELD, VA 23832-0040 Phone 804-748-1215 BOARD OF SUPERVISORS. |
| Manager: | JEREMY WILKINSON 7511 AIRFIELD DRIVE RICHMOND, VA 23237-2252 Phone 804-768-7722 |
Additional Remarks
| - | ACFT ON ILS APCH TO RICHMOND INTL CROSSING OVER ARPT. |
| - | 400 FT TWR 5 NM N ARPT. |
| - | NOISE SENSITIVE AREA NORTH OF ARPT. NO WIND VOLUNTARY USE OF RWY 15 PREFERRED. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | HELICOPTER PARKING ADJ TO TWY C. |
| - | MED-FLIGHT: IRREGULAR DEPARTURE PATTERN. |
| - | ARFF EQPT AND TRAINED PERSONNEL AVBL AT ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-640-4124. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 33 | |
download (296KB) |
| RNAV (GPS) RWY 15 | |
download (251KB) |
| RNAV (GPS) RWY 33 | |
download (263KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (166KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (357KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRIC - Richmond International Airport (11 nm NE)
KPTB - Tri Cities Executive/Dinwiddie County Airport (13 nm S)
KOFP - Hanover County Municipal Airport (19 nm N)
W96 - New Kent County Airport (20 nm E)
KBKT - Allan C Perkinson/Blackstone AAF Airport (28 nm SW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Richmond Executive-Chesterfield County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 25-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:25 | | 09:25 |
| Sunrise | | 05:55 | | 09:55 |
| Sunset | | 20:19 | | 00:19 |
| Evening civil twilight | | 20:49 | | 00:49 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 25-May-2026 20:13:46 |
| Local (UTC-4) | 25-May-2026 16:13:46 |
|
| METAR |
| KFCI | 251956Z AUTO 30006KT 7SM -RA SCT025 BKN038 OVC055 25/23 A3005 RMK AO2 RAB49 SLP185 P0000 T02500228 $
|
KRIC 12nm NE | 252003Z 34009KT 5SM RA BR FEW015 SCT025 OVC090 24/22 A3004 RMK AO2 P0000 T02440222
|
KPTB 14nm S | 251955Z AUTO 18003KT 10SM SCT028 BKN034 BKN043 28/21 A3004 RMK AO2 T02780208
|
KOFP 18nm N | 251954Z AUTO 00000KT 1SM +RA BR FEW008 BKN018 OVC026 22/21 A3007 RMK AO2 RAB12 SLP181 P0056 T02220211
|
KW96 20nm E | 251955Z AUTO 02004KT 1/2SM BKN013 BKN018 OVC027 24/23 A3004 RMK AO1 P0031 T02420233
|
|
| TAF |
KRIC 12nm NE | 251758Z 2518/2618 23007KT 6SM -SHRA SCT015 BKN030 TEMPO 2520/2524 2SM TSRA BKN015CB FM260200 VRB03KT 3SM -SHRA BR OVC007 FM261500 21005KT P6SM VCSH BKN015 OVC025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|