FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | JKA |
| Lat/Long: | 30-17-22.7000N 087-40-18.4000W 30-17.378333N 087-40.306667W 30.2896389,-87.6717778 (estimated) |
| Elevation: | 17.1 ft. / 5.2 m (surveyed) |
| Variation: | 00E (2000) |
| From city: | 2 miles N of GULF SHORES, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36542 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1978 |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | ANB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2200 AFT HRS SVC CALL (251) 968-5200. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | WHEN ATCT CLSD ACTVT MALSR RWY 27; PAPI RWYS 09, 27, 17 & 35; HIRL RWY 09/27; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Fire and rescue: | ARFF index A |
| Airline operations: | INDEX B AVAILABLE UPON REQUEST CTC ARPT MGMT 850-501-5257. |
| International operations: | customs landing rights airport |
Airport Communications
| CTAF: | 118.65 |
| UNICOM: | 122.7 |
| ATIS: | 134.525 |
| WX AWOS-3PT: | PHONE 251-923-5615 |
| GULF SHORES GROUND: | 121.7 [0700-2100] |
| GULF SHORES TOWER: | 118.65 [0700-2100] |
| PENSACOLA APPROACH: | 120.65 |
| PENSACOLA DEPARTURE: | 120.65 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 121.7 124.55 ;WHEN TWR CLSD |
| WX AWOS-3PT at CQF (15 nm NW): | 118.425 (251-928-3242) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| NUNr237/(20.5) | | SAUFLEY VOR | | 112.25 | | 01E |
| BFMr130/27.7 | | BROOKLEY VORTAC | | 116.35 | | 04E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | HIGH |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 6962 x 100 ft. / 2122 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 80.0 | | Double wheel: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | high intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 30-17.417055N | | 30-17.419230N |
| Longitude: | 087-40.814635W | | 087-39.491140W |
| Elevation: | 15.6 ft. | | 16.1 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 090 | | 270 |
| Displaced threshold: | 462 ft. | | no |
| Declared distances: | TORA:6962 TODA:6962 ASDA:6962 LDA:6500 | | TORA:6500 TODA:6500 ASDA:6500 LDA:6500 |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 84 ft. trees, 2039 ft. from runway, 140 ft. left of centerline, 21:1 slope to clear | | none |
Runway 17/35
| Dimensions: | 3596 x 75 ft. / 1096 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 23 /F/B/X/T | | Single wheel: | 80.0 | | Double wheel: | 100.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 30-17.595315N | | 30-17.004207N |
| Longitude: | 087-40.634128W | | 087-40.575727W |
| Elevation: | 16.7 ft. | | 11.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 175 | | 355 |
| Displaced threshold: | no | | 320 ft. |
| Declared distances: | TORA:3276 TODA:3276 ASDA:3276 LDA:3276 | | TORA:3596 TODA:3596 ASDA:3596 LDA:3276 |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.63 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 148 ft. trees, 1427 ft. from runway, 234 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear | | 53 ft. tree, 436 ft. from runway, 212 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | GULF SHORES AIRPORT AUTHORITY PO BOX 919 GULF SHORES, AL 36547 Phone 251-967-3968 |
| Manager: | JESSE FOSNAUGH PO BOX 919 GULF SHORES, AL 36547 Phone 251-967-3968 |
Additional Remarks
| A39-09/27 | PCR VALUE: 440/F/B/X/T |
| - | ACR OPNS INVOLVING ACFT WITH MORE THAN 9 PAX SEATS ARE NA IN EXCESS OF 15 MINS BFR OR AFT SKED ARR OR DEP TIMES WO PRIOR CDN WITH ARPT MGMT OR THE ARPT SAFETY DEPT AND CFM THAT ARFF SVCS ARE AVBL PRIOR TO LDG OR TKOF. UNSKED ACR OPNS WITH MORE THAN 30 PAX SEATS SHOULD CTC AMGR (251) 967-3968. |
| - | EXTSV BANNER TOWING, HEL AND PARA-SAIL OPS ALONG COASTLINE 15 NM MILES W TO 20 NM E OF GULF SHORES/ORANGE BEACH, AND 15 NM WSW TO 20 NM ESE OF JKA. |
| - | CAUTION: HOP AT OR BLW 300 FT MSL WI 1 NM OF JKA WHEN LNDG/DEP HELIPAD LCTD 1.6 NM E, DIRECTLY UNDER RWY 27 FINAL. NOLF BARIN LCTD 6 MILES NE OF AP MAY BE MISTAKEN FOR JACK EDWARDS NTL AP. HI VOL OF MIL TFC WILL BE OPRG IN THE BARIN FIELD TFC PAT FROM SFC TO 3000 FT AGL. |
| - | FREQ 122.7 FOR UNICOM USE ONLY. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 27 **CHANGED** | |
download (350KB) |
| RNAV (GPS) RWY 09 **CHANGED** | |
download (286KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 **CHANGED** | |
download (285KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
5R4 - Holk Field at Foley Municipal Airport (8 nm N)
KCQF - H L Sonny Callahan Airport (15 nm NW)
KNPA - Pensacola Naval Air Station (Forrest Sherman Field) Airport (19 nm E)
KPNS - Pensacola International Airport (27 nm NE)
KBFM - Mobile International Airport (29 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Taken in June 2017
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Gulf Shores International Airport/Jack Edwards Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:46 | | 10:46 |
| Sunrise | | 06:11 | | 11:11 |
| Sunset | | 19:25 | | 00:25 |
| Evening civil twilight | | 19:51 | | 00:51 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-Apr-2026 18:23:03 |
| Local (UTC-5) | 28-Apr-2026 13:23:03 |
|
| METAR |
| KJKA | 281757Z 15011KT 10SM BKN015 BKN024 BKN028 27/22 A3010
|
KCQF 15nm NW | 281755Z AUTO 18011KT 160V240 10SM SCT021 26/20 A3010 RMK AO2
|
KNPA 19nm E | 281756Z 15011KT 10SM SCT017 26/22 A3011 RMK AO2 SLP196 T02610217 10267 20211 50000 $
|
|
| TAF |
| KJKA | 281731Z 2818/2918 15010KT P6SM BKN015 FM290400 VRB04KT 4SM BR BKN015 FM291400 21008KT P6SM SCT015
|
KNPA 19nm E | 281400Z 2815/2915 16012KT 9999 SCT020 SCT250 QNH3000INS FM290000 16008KT 9999 SCT025 BKN250 QNH2993INS TEMPO 2903/2906 SCT006 BKN015 TX27/2820Z TN21/2912Z FN20033
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|