FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | MQW |
| Lat/Long: | 32-05-49.1870N 082-52-45.8820W 32-05.819783N 082-52.764700W 32.0969964,-82.8794117 (estimated) |
| Elevation: | 202.1 ft. / 61.6 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (1985) |
| From city: | 3 miles NE of MC RAE, GA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 31037 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1968 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | MACON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MCN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNND |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 21; PAPI RWYS 03 & 21, MIRL RWY 03/21 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 120.000 (229-868-7472) |
| WX AWOS-3 at EZM (15 nm NW): | 119.425 (478-374-9979) |
| WX AWOS-3 at AZE (17 nm SE): | 119.125 ((912) 375-0650) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 127.575/269.025 (ALMA RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DBNr190/28.1 | | DUBLIN VORTAC | | 113.10 | | 05W |
| VNAr102/32.2 | | VIENNA VORTAC | | 116.50 | | 01E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| EASTMAN | | 102/14.1 | | 366 | | 04W | | EZM | . --.. -- |
| ONYUN | | 262/30.5 | | 372 | | 06W | | UQN | ..- --.- -. |
| FITZGERALD | | 041/35.8 | | 362 | | 05W | | SUR | ... ..- .-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5001 x 75 ft. / 1524 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 32-05.439585N | | 32-06.199975N |
| Longitude: | 082-52.952282W | | 082-52.577108W |
| Elevation: | 201.9 ft. | | 192.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 026 magnetic, 023 true | | 206 magnetic, 203 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 53 ft. trees, 677 ft. from runway, 307 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear | | 66 ft. trees, 926 ft. from runway, 310 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | TELFAIR-WHEELER AIRPORT AUTH P.O. BOX 192 MC RAE, GA 30411 Phone 229-315-1227 |
| Manager: | JIMMY RAY P.O. BOX 192 MCRAE, GA 31055 Phone 229-315-1227 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC JACKSONVILLE ARTCC AT 904-845-1592. |
| - | WEATHER DATA SOURCES: AWOS 3PT 120.000 (229) 868-7472 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 03 **CHANGED** | |
download (209KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 **CHANGED** | |
download (178KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (153KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (497KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KEZM - Heart of Georgia Regional Airport (15 nm NW)
KAZE - Hazlehurst Airport (17 nm SE)
KVDI - Vidalia Regional Airport (26 nm E)
48A - Cochran Airport (27 nm NW)
KDBN - W H 'Bud' Barron Airport (29 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by F. Allen Kyzer
Photo taken 21-Oct-2009
from a C-182.
Do you have a better or more recent aerial photo of Telfair-Wheeler Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:22 | | 10:22 |
| Sunrise | | 06:48 | | 10:48 |
| Sunset | | 20:09 | | 00:09 |
| Evening civil twilight | | 20:35 | | 00:35 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 29-Apr-2026 15:13:26 |
| Local (UTC-4) | 29-Apr-2026 11:13:26 |
|
| METAR |
| KMQW | 291455Z AUTO 21005KT 10SM CLR 23/18 A2999 RMK AO2
|
KEZM 15nm NW | 291455Z AUTO 23003KT 10SM CLR 21/18 A3002 RMK AO2
|
KAZE 17nm SE | 291455Z AUTO 16005KT 10SM CLR 24/18 A2999 RMK AO2 T02360183
|
|
| TAF |
KWRB 47nm NW | 291200Z 2912/3017 VRB06KT 6000 -RA BR BKN002 OVC025 QNH2996INS TEMPO 2912/2915 9999 SCT009 BKN015 OVC030 BECMG 2914/2915 23012G20KT 8000 -RA BKN010 OVC015 QNH2995INS BECMG 2916/2917 24012G20KT 9000 -RA SCT010 OVC020 QNH2994INS BECMG 2917/2918 24012G20KT 9999 NSW FEW020 BKN030 OVC050 QNH2988INS BECMG 2922/2923 26009KT 9999 FEW030 SCT050 QNH2979INS BECMG 3005/3006 28006KT 8000 -SHRA FEW020 SCT030 BKN045 OVC060 QNH2982INS TEMPO 3006/3008 VRB10G15KT 6000 -TSRA BKN030CB BECMG 3008/3009 03006KT 9000 -
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|