FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | PJC |
| Lat/Long: | 40-48-09.7310N 080-09-39.9590W 40-48.162183N 080-09.665983W 40.8027031,-80.1610997 (estimated) |
| Elevation: | 907 ft. / 276.5 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2000) |
| From city: | 1 mile W of ZELIENOPLE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16123 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 03/1958 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-2200, ALL SAT-SUN ON CALL FOR ATTENDANT SAT-SUN CALL 724-452-4719. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 AFT 2200 - CTAF. PAPI CONS & MIRL OPER DUSK-2200. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3PT: | 118.45 (724-452-5304) |
| PITTSBURGH APPROACH: | 124.75 |
| PITTSBURGH DEPARTURE: | 124.75 |
| WX AWOS-3PT at BTP (10 nm E): | 121.450 (724-586-6434) |
| WX AWOS-3PT at BVI (11 nm W): | 118.35 (724-843-1024) |
| WX AWOS-3PT at UCP (18 nm NW): | 124.175 ((724) 652-4184) |
| WX ASOS at PIT (19 nm S): | PHONE 215-798-0218 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWCr128/2.7 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| AGCr359/31.9 | | ALLEGHENY VOR/DME | | 110.00 | | 09W |
| HLGr037/37.5 | | WHEELING VOR/DME | | 114.25 | | 07W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | 148/17.6 | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | HIGH |
| Bulk oxygen: | LOW |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5002 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 40-48.560717N | | 40-47.763658N |
| Longitude: | 080-09.802883W | | 080-09.529110W |
| Elevation: | 907.0 ft. | | 899.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 174 magnetic, 165 true | | 354 magnetic, 345 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 2-light PAPI on left (3.48 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 5 DEG L OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 108 ft. trees, 2138 ft. from runway, 103 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear 108 FT TREES; 2138 FT FM THLD, 103 FT LEFT, 17:1 TO THLD. | | 183 ft. hill, lighted, 3883 ft. from runway, 496 ft. left of centerline, 20:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | ARPT AUTH BORO ZELIENOPLE 100 TASA DRIVE ZELIENOPLE, PA 16063 Phone 724-452-1290 |
| Manager: | DAVE HOLMAN 220 TASA DRIVE ZELIENOPLE, PA 16063 Phone 724-452-4719 |
Additional Remarks
| - | DEER & GEESE ON & INVOF RWY. |
| - | FOR CD CTC PITTSBURGH APCH AT 412-472-5591. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (182KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (196KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (431KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBTP - Pittsburgh/Butler Regional Airport (10 nm E)
KBVI - Beaver County Airport (11 nm W)
KUCP - New Castle Municipal Airport (18 nm NW)
KPIT - Pittsburgh International Airport (19 nm S)
29D - Grove City Airport (21 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 22-Jun-2015
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Zelienople Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 31-Mar-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:39 | | 10:39 |
| Sunrise | | 07:07 | | 11:07 |
| Sunset | | 19:43 | | 23:43 |
| Evening civil twilight | | 20:11 | | 00:11 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 31-Mar-2026 17:37:03 |
| Local (UTC-4) | 31-Mar-2026 13:37:03 |
|
| METAR |
KBTP 10nm E | 311656Z AUTO 21014G21KT 10SM OVC033 21/13 A2998 RMK AO2 SLP151 T02110133 $
|
KBVI 11nm W | 311715Z AUTO 24012G20KT 10SM OVC033 23/14 A2996 RMK AO2 T02250136
|
KUCP 18nm NW | 311656Z AUTO 23010G19KT 10SM OVC035 22/13 A2995 RMK AO2 SLP150 T02170133
|
KPIT 19nm S | 311651Z 21016KT 10SM BKN036 OVC050 22/13 A2997 RMK AO2 PK WND 26031/1556 SLP150 T02170128
|
|
| TAF |
KBVI 11nm W | 311124Z 3112/0112 22015G25KT P6SM BKN060 FM010000 23010G20KT P6SM BKN060 PROB30 0100/0106 5SM -TSRA OVC035CB FM010600 23010KT 5SM -SHRA BR OVC035 FM010900 23010KT 6SM -SHRA OVC020
|
KPIT 19nm S | 311453Z 3115/0118 22015G25KT P6SM BKN035 FM010000 23010G20KT P6SM BKN050 PROB30 0100/0106 5SM -TSRA OVC035CB FM010600 23010KT 5SM -SHRA BR OVC035 FM011000 23008KT 6SM -SHRA OVC020 FM011400 27008KT P6SM -SHRA OVC015
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|