FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | UCP |
| Lat/Long: | 41-01-31.1990N 080-24-48.1060W 41-01.519983N 080-24.801767W 41.0253331,-80.4133628 (estimated) |
| Elevation: | 1072.3 ft. / 326.8 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2005) |
| From city: | 4 miles NW of NEW CASTLE, PA |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 16116 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1938 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CLEVELAND CENTER |
| FSS: | ALTOONA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AOO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0830-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REILS RWY 05 & 23; PAPI RWY 05, 13, 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 124.175 ((724) 652-4184) |
| YOUNGSTOWN APPROACH: | 133.95 |
| YOUNGSTOWN DEPARTURE: | 133.95 |
| WX AWOS-3PT at BVI (15 nm S): | 118.35 (724-843-1024) |
| WX AWOS-3PT at PJC (18 nm SE): | 118.45 (724-452-5304) |
| WX ASOS at YNG (19 nm NW): | PHONE 330-967-8953 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CLEVELAND ARTCC (ZOB) ON FREQS 126.725/291.65(DUBOIS RCAG) WHEN YOUNGSTOWN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EWCr331/15.1 | | ELLWOOD CITY VOR/DME | | 115.80 | | 08W |
| FKLr231/(35.3) | | FRANKLIN VOR | | 109.60 | | 06W |
| ACOr102/36.0 | | AKRON VOR/DME | | 114.40 | | 04W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| CASTLE | | at field | | 272 | | 09W | | UCP | ..- -.-. .--. |
| FETCH | | 150/13.4 | | 338 | | 08W | | YN | -.-- -. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 3995 x 75 ft. / 1218 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 41-01.347353N | | 41-01.852892N |
| Longitude: | 080-25.087757W | | 080-24.531903W |
| Elevation: | 1022.0 ft. | | 1007.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 048 magnetic, 039 true | | 228 magnetic, 219 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 44 ft. trees, 663 ft. from runway, 309 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear | | 47 ft. trees, 563 ft. from runway, 284 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear 20 FT TREES: 30 FT FM RWY END, 205 FT RIGHT. |
Runway 13/31
| Dimensions: | 2855 x 100 ft. / 870 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Weight bearing capacity: | |
| RUNWAY 13 | | RUNWAY 31 |
| Latitude: | 41-01.520967N | | 41-01.294708N |
| Longitude: | 080-25.062512W | | 080-24.518403W |
| Elevation: | 1016.3 ft. | | 1072.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 127 magnetic, 118 true | | 307 magnetic, 298 true |
| Displaced threshold: | no | | 108 ft. |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | LAWRENCE CO. AIRPORT AUTHORITY 406 FRANK FARONE DRIVE NEW CASTLE, PA 16101 Phone (724) 652-5546 |
| Manager: | JAMES FARRIS, JR. 406 FRANK FARONE DRIVE NEW CASTLE, PA 16101 Phone (724) 651-2100 |
Additional Remarks
| - | DEER ON AND INVOF AIRPORT. |
| - | FOR CD CTC YOUNGSTOWN APCH AT 330-856-4806, WHEN APCH CLSD CTC CLEVELAND ARTCC AT 440-774-0234. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (232KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (224KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (123KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (149KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
4G4 - Youngstown Elser Metro Airport (13 nm W)
29D - Grove City Airport (13 nm NE)
KBVI - Beaver County Airport (15 nm S)
KPJC - Zelienople Municipal Airport (18 nm SE)
KYNG - Youngstown/Warren Regional Airport (19 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by David Newcomer
Photo taken 11-Jul-2010
from 6,500' altitude looking west.
Do you have a better or more recent aerial photo of New Castle Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 09:36 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 20:29 | | 00:29 |
| Evening civil twilight | | 21:00 | | 01:00 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 14-May-2026 01:04:23 |
| Local (UTC-4) | 13-May-2026 21:04:23 |
|
| METAR |
| KUCP | 140056Z AUTO 31005KT 10SM BKN025 OVC034 09/05 A2988 RMK AO2 RAE15 SLP134 P0000 T00890050
|
KBVI 16nm S | 140055Z AUTO 34007G15KT 10SM BKN022 OVC029 11/06 A2987 RMK AO2 T01110059
|
KYNG 18nm NW | 140051Z 31007KT 10SM BKN028 OVC055 08/05 A2988 RMK AO2 SLP119 T00830050 $
|
|
| TAF |
KBVI 16nm S | 131911Z 1319/1418 34009G15KT P6SM SCT070 BKN090 FM132100 29009KT P6SM BKN035 FM140300 30006KT P6SM VCSH OVC015 FM141400 30010G18KT P6SM VCSH BKN020
|
KYNG 18nm NW | 131728Z 1318/1418 31015G23KT P6SM BKN035 FM140100 35012KT P6SM OVC025 FM140500 33008KT P6SM VCSH OVC015 TEMPO 1408/1412 -SHRA OVC007 FM141300 33010KT P6SM OVC015 FM141500 34012G22KT P6SM OVC018
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|