FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | RZL |
| Lat/Long: | 40-56-52.1640N 087-10-57.5330W 40-56.869400N 087-10.958883W 40.9478233,-87.1826481 (estimated) |
| Elevation: | 698.3 ft. / 212.8 m (surveyed) |
| Variation: | 02W (1990) |
| From city: | 1 mile NW of RENSSELAER, IN |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 47978 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 05/1941 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | TERRE HAUTE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HUF (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 18 & 36; MIRL RWY 18/36 - CTAF. PAPI RWY 18 & 36 ON CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 119.175 (219-866-7167) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC (ZAU) ON FREQS 132.5/284.7 (KANKAKEE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BVTr347/24.1 | | BOILER VORTAC | | 115.10 | | 01E |
| EONr123/33.6 | | PEOTONE VORTAC | | 113.20 | | 02E |
| CGTr151/38.0 | | CHICAGO HEIGHTS VORTAC | | 114.20 | | 02E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:SELF SVC FUEL H24 WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 18/36
| Dimensions: | 4000 x 60 ft. / 1219 x 18 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 18 | | RUNWAY 36 |
| Latitude: | 40-57.205010N | | 40-56.546262N |
| Longitude: | 087-10.890068W | | 087-10.886777W |
| Elevation: | 698.2 ft. | | 674.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 182 magnetic, 180 true | | 002 magnetic, 360 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 29 ft. road, 790 ft. from runway, 20:1 slope to clear | | 15 ft. road, 520 ft. from runway, 21:1 slope to clear CROPS 120 FT R OF CNTRLN AT THR; ROAD 245 FT R OF CNTRLN. TIE-DOWN AREA 100 FT FM RWY END 130 FT L OF CNTRLN. |
Runway 9/27
| Dimensions: | 1450 x 150 ft. / 442 x 46 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | ORANGE CONES. |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 40-56.850913N | | 40-56.853620N |
| Longitude: | 087-11.310750W | | 087-10.995763W |
| Elevation: | 678.9 ft. | | 684.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 091 magnetic, 089 true | | 271 magnetic, 269 true |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JASPER COUNTY AIRPORT AUTHORITY 2326 W. CLARK ST. RENSSELAER, IN 47978 Phone 219-866-2100 |
| Manager: | EMILY HACKLER 2326 W. CLARK ST. RENSSELAER, IN 47978 Phone 219-866-2100 219-869-5103. |
Additional Remarks
| A57-27 | APCH SLOPE 35:1 TO DTHR. |
| - | COND UNMNT 1700-0800. |
| - | FOR CD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 18 | |
download (248KB) |
| RNAV (GPS) RWY 36 | |
download (243KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (146KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (482KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
50I - Kentland Municipal Airport (16 nm SW)
KMCX - White County Airport (24 nm SE)
KRWN - Arens Field Airport (27 nm E)
KIKK - Greater Kankakee Airport (31 nm W)
KVPZ - Porter County Regional Airport (31 nm N)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Jasper County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 29-Mar-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 11:11 |
| Sunrise | | 06:38 | | 11:38 |
| Sunset | | 19:09 | | 00:09 |
| Evening civil twilight | | 19:37 | | 00:37 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 30-Mar-2026 04:34:18 |
| Local (UTC-5) | 29-Mar-2026 23:34:18 |
|
| METAR |
| KRZL | 300415Z AUTO 04003KT 10SM OVC060 13/02 A3009 RMK AO2
|
|
| TAF |
KLAF 34nm S | 292018Z 2920/3018 22011G20KT P6SM FEW100 FM300000 19007KT P6SM BKN080 FM300300 20008KT P6SM BKN110 WS020/22040KT FM301400 21011G20KT P6SM BKN070
|
KGYY 41nm N | 300258Z 3003/3024 20006KT P6SM OVC050 FM300400 20007KT P6SM FEW045 FEW250 FM301600 21011KT P6SM SCT060 FM302000 21013G21KT P6SM FEW060 SCT300
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|