FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | SWW |
| Lat/Long: | 32-28-02.5000N 100-27-59.6000W 32-28.041667N 100-27.993333W 32.4673611,-100.4665556 (estimated) |
| Elevation: | 2379.7 ft. / 725.3 m (surveyed) |
| Variation: | 08E (1990) |
| From city: | 3 miles W of SWEETWATER, TX |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 79556 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | FORT WORTH CENTER |
| FSS: | FORT WORTH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | SWW (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | M-TH 0730-1730, ALL F 0800-1200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3: | 119.025 (325-236-9652) |
| ABILENE APPROACH: | 127.2 |
| ABILENE DEPARTURE: | 127.2 |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ABIr258/30.5 | | ABILENE VORTAC | | 113.70 | | 10E |
| TQAr283/35.7 | | TUSCOLA VOR/DME | | 114.85 | | 10E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:FUEL 24 HR SELF SERVE. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 5840 x 100 ft. / 1780 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-28.562762N | | 32-27.605778N |
| Longitude: | 100-28.167825W | | 100-28.042190W |
| Elevation: | 2340.7 ft. | | 2369.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 166 magnetic, 174 true | | 346 magnetic, 354 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 12 ft. trees, 388 ft. from runway, 270 ft. right of centerline, 15:1 slope to clear | | 37 ft. pole, 820 ft. from runway, 325 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear |
Runway 4/22
| Dimensions: | 5658 x 75 ft. / 1725 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 4 | | RUNWAY 22 |
| Latitude: | 32-27.659045N | | 32-28.336608N |
| Longitude: | 100-28.257432W | | 100-27.501038W |
| Elevation: | 2379.5 ft. | | 2336.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 035 magnetic, 043 true | | 215 magnetic, 223 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 37 ft. trees, 1060 ft. from runway, 300 ft. right of centerline, 23:1 slope to clear | | 35 ft. pole, 555 ft. from runway, 245 ft. right of centerline, 10:1 slope to clear 15 FT GRVL ROAD 199 FT DSTC, 236 FT L. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF SWEETWATER PO BOX 450 SWEETWATER, TX 79556 Phone 325-236-6313 |
| Manager: | LYNN BARRETT 317 HOMER K TAYLOR DR, P.O. BOX 450 SWEETWATER, TX 79556 Phone 325-235-8478 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC FORT WORTH ARTCC AT 817-858-7584. |
| - | RWY 04/22 & 17/35, ACFT NOT VSB FM OPPOSITE END OF RWY. |
| - | (CONTACT PHONE NR) LENHOBBS122@GMAIL.COM |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 04 | |
download (248KB) |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (225KB) |
| RNAV (GPS) RWY 22 | |
download (251KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 **CHANGED** | |
download (278KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (116KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (297KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSNK - Winston Field Airport (28 nm NW)
KDYS - Dyess Air Force Base (31 nm E)
77F - Winters Municipal Airport (40 nm SE)
KABI - Abilene Regional Airport (40 nm E)
F56 - Arledge Field Airport (46 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Avenger Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 11:11 |
| Sunrise | | 06:38 | | 11:38 |
| Sunset | | 20:39 | | 01:39 |
| Evening civil twilight | | 21:07 | | 02:07 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-May-2026 12:41:57 |
| Local (UTC-5) | 26-May-2026 07:41:57 |
|
| METAR |
| KSWW | 261215Z AUTO 15009KT 10SM 19/16 A2994 RMK AO2 T01890161
|
|
| TAF |
KDYS 32nm E | 261100Z 2611/2717 16009KT 9999 BKN050 QNH2988INS BECMG 2613/2614 16012G18KT 9999 BKN020 QNH2988INS BECMG 2617/2618 VRB15G25KT VCTS BKN030CB QNH2979INS BECMG 2619/2620 VRB25G35KT 6000 TSRA BKN040CB QNH2974INS BECMG 2623/2624 VRB06KT 8000 -SHRA BKN030 QNH2974INS BECMG 2704/2705 VRB06KT 8000 BR BKN010 QNH2975INS BECMG 2710/2711 16012KT 8000 -SHRA VCTS BKN015CB QNH2982INS BECMG 2714/2715 16012G18KT 9999 NSW FEW030 QNH2986INS TX29/2619Z TN18/2611Z
|
KABI 40nm E | 261120Z 2612/2712 14007KT P6SM VCSH SCT040 BKN070 FM261500 16010KT P6SM BKN250 FM262100 15014G21KT P6SM BKN050 PROB30 2622/2702 VRB30G40KT 3SM TSRA BKN040CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|