FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | TOR |
| Lat/Long: | 42-03-51.9170N 104-09-09.6460W 42-03.865283N 104-09.160767W 42.0644214,-104.1526794 (estimated) |
| Elevation: | 4206.9 ft. / 1282.3 m (surveyed) |
| Variation: | 07E (2025) |
| From city: | 2 miles E of TORRINGTON, WY |
| Time zone: | UTC -6 (UTC -7 during Standard Time) |
| Zip code: | 82240 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | DENVER CENTER |
| FSS: | CASPER FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | TOR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1700 EXC NTL HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX ASOS: | 118.375 (307-532-8958) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY DENVER ARTCC (ZDV) ON FREQS 127.95/338.2 (CRAWFORD RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| BFFr276/31.6 | | SCOTTSBLUFF VORTAC | | 112.60 | | 13E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:FOR FUEL AFT HRS CALL 307-338-8835. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5703 x 75 ft. / 1738 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 9 /F/B/X/T | | Single wheel: | 33.0 | | Double wheel: | 45.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 42-04.029638N | | 42-03.626320N |
| Longitude: | 104-09.838282W | | 104-08.700570W |
| Elevation: | 4204.8 ft. | | 4196.5 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 108 magnetic, 115 true | | 288 magnetic, 295 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | yes REIL OTS INDEFLY. |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 13 ft. hill, 666 ft. from runway, 53 ft. right of centerline, 35:1 slope to clear |
Runway 2/20
| Dimensions: | 3401 x 60 ft. / 1037 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 42-03.681815N | | 42-04.173765N |
| Longitude: | 104-09.157912W | | 104-08.799287W |
| Elevation: | 4197.5 ft. | | 4194.7 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 022 magnetic, 029 true | | 202 magnetic, 209 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF TORRINGTON PO BOX 250 TORRINGTON, WY 82240 Phone 307-532-5666 |
| Manager: | MIKE RICHEY 2000 E 20TH AVE. TORRINGTON, WY 82240 Phone 307-532-8551 |
Additional Remarks
| - | DEER & WATERFOWL ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC DENVER ARTCC AT 303-651-4257. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 | |
download (203KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 | |
download (201KB) |
| NDB RWY 10 | |
download (177KB) |
| NDB RWY 28 | |
download (182KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (211KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (560KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KBFF - Scottsbluff (Western Nebraska Regional Airport) William B Heilig Field (27 nm SE)
KGUR - Camp Guernsey Airport (28 nm NW)
KEAN - Phifer Airfield (35 nm W)
82V - Pine Bluffs Municipal Airport (55 nm S)
KIBM - Kimball Municipal Airport/Robert E Arraj Field (57 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Gary Gerhard
Do you have a better or more recent aerial photo of Torrington Municipal Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-6) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:57 | | 10:57 |
| Sunrise | | 05:30 | | 11:30 |
| Sunset | | 20:17 | | 02:17 |
| Evening civil twilight | | 20:50 | | 02:50 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 18:42:03 |
| Local (UTC-6) | 23-May-2026 12:42:03 |
|
| METAR |
| KTOR | 231753Z AUTO 27011G21KT 10SM CLR 22/M02 A2997 RMK AO2 SLP118 T02221022 10222 20050 56008 $
|
|
| TAF |
KBFF 28nm SE | 231728Z 2318/2418 31007KT P6SM SKC FM232100 28010KT P6SM VCSH SCT150 FM240100 VRB06KT P6SM FEW200 FM241000 18005KT P6SM SKC FM241500 29007KT P6SM SKC
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|