FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | LRO |
| Lat/Long: | 32-53-52.2000N 079-46-58.3000W 32-53.870000N 079-46.971667W 32.8978333,-79.7828611 (estimated) |
| Elevation: | 11.6 ft. / 3.5 m (surveyed) |
| Variation: | 07W (2010) |
| From city: | 9 miles NE of MOUNT PLEASANT, SC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 29464 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 07/1986 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANDERSON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | AND (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0600-2000 |
| Pattern altitude: | 999.6 ft. MSL TPA: 988 FT AGL. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3: | 118.625 (843-849-0438) |
| CHARLESTON APPROACH: | 121.275 |
| CHARLESTON DEPARTURE: | 121.275 |
| WX AWOS-1 at SC80 (11 nm SW): | 122.975 (843-985-0983) |
| WX ASOS at CHS (13 nm W): | PHONE 843-214-2525 |
| WX AWOS-3 at JZI (16 nm SW): | 123.775 (843-559-3123) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| CHSr094/12.8 | | CHARLESTON VORTAC | | 113.50 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3700 x 75 ft. / 1128 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 32-54.167435N | | 32-53.573058N |
| Longitude: | 079-47.052942W | | 079-46.890215W |
| Elevation: | 11.3 ft. | | 11.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 174 magnetic, 167 true | | 354 magnetic, 347 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CHARLESTON CO AVIATION AUTHORITY 5500 INTERNATIONAL BLVD, #101 CHARLESTON, SC 29418-6911 Phone 843-767-7000 |
| Manager: | ELLIOTT SUMMEY CHARLESTON CO AVIATION AUTHORITY, 5500 INTERNATIONAL BLVD, #101 CHARLESTON, SC 29418-6911 Phone 843-767-7000 |
Additional Remarks
| - | TWO 2000 FT TOWERS APPROX 4-6 MILES EAST OF ARPT. |
| - | DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC CHARLESTON APCH AT 843-414-2832. |
| - | TXG ON THE FNT LINE OF THE FBO RAMP, IN FNT OF THE TRML, WILL BE RSTRD TO ACFT WITH A WINGSPAN LESS THAN 38 FT. NO ACFT, WITH A WINGSPAN THAT EXCEEDS 38 FT, IS PMTD TO PARK ON THE FNT LINE OF THE FBO RAMP OR TAX THROUGH THE FNT TAXILANE IN FNT OF THE TRML AS IT EXCEEDS SAFETY LIMITS AND WING TIP CLEARANCES. ACFT WITH WINGSPANS EXCEEDING 38 FT MUST CTC THE ARPT FBO IN ADVANCE AT 843-884-8837 FOR PRKG AND CDN PRIOR TO ARR AND MUST TAX THROUGH THE CNTR AND OUT TAXILANES OF THE FBO RAMP. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (257KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (246KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (168KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (356KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KCHS - Charleston Air Force Base/International Airport (13 nm W)
KJZI - Charleston Executive Airport (16 nm SW)
KMKS - Berkeley County Airport (21 nm NW)
KDYB - Summerville Airport (27 nm W)
KGGE - Georgetown County Airport (34 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of CCAA (Charleston County Aviation Authority)
Taken in October 2017
looking south-southeast.
Do you have a better or more recent aerial photo of Mount Pleasant Regional Airport-Faison Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:12 | | 10:12 |
| Sunrise | | 06:38 | | 10:38 |
| Sunset | | 19:56 | | 23:56 |
| Evening civil twilight | | 20:22 | | 00:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 14:22:18 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 10:22:18 |
|
| METAR |
| KLRO | 261355Z AUTO 00000KT 4SM BR CLR 23/20 A2985 RMK AO2 LTG DSNT E
|
KCHS 13nm W | 261356Z 35003KT 10SM CLR 22/18 A2986 RMK AO2 SLP110 T02220178
|
KJZI 16nm SW | 261355Z AUTO 36006KT 10SM FEW080 23/18 A2986 RMK AO2
|
|
| TAF |
KCHS 13nm W | 261120Z 2612/2712 34004KT P6SM FEW025 SCT050 BKN100 FM261400 35005KT P6SM BKN030 FM261800 01009KT P6SM VCSH SCT025 BKN040 TEMPO 2619/2621 4SM TSRA BKN025CB FM262200 05008KT P6SM SCT040 BKN100 FM270000 04010KT P6SM BKN025
|
KJZI 16nm SW | 261120Z 2612/2712 34004KT P6SM FEW025 SCT050 BKN100 FM261400 35005KT P6SM BKN030 FM261800 01009KT P6SM VCSH SCT025 BKN040 TEMPO 2619/2622 4SM TSRA BKN025CB FM262300 05008KT P6SM SCT040 BKN100 FM270000 03011G17KT P6SM BKN025
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|