FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | RCM |
| Lat/Long: | 38-47-03.0160N 093-48-10.2750W 38-47.050267N 093-48.171250W 38.7841711,-93.8028542 (estimated) |
| Elevation: | 797.9 ft. / 243.2 m (surveyed) |
| Variation: | 01E (2015) |
| From city: | 3 miles NW of WARRENSBURG, MO |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 64093 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | KANSAS CITY CENTER |
| FSS: | COLUMBIA FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | COU (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | APR- SEPT MON-FRI 0700- 1900, ALL SAT 0800-1700, ALL SUN 0800-1600, OCT - MAR MON-FRI 0700-1800 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 14 & 32; PAPI RWY 01 & 19; MIRL RWY 01/19 & 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 119.575 (660-422-7010) |
| WHITEMAN APPROACH: | 127.45 |
| WHITEMAN DEPARTURE: | 125.925 |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY KANSAS CITY ARTCC ON FREQS 135.575/323.15 (KNOB NOSTER RCAG) WHEN WHITEMAN APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| ANXr134/24.1 | | NAPOLEON VORTAC | | 115.15 | | 07E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 4206 x 75 ft. / 1282 x 23 m |
| Surface: | concrete, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 21.0 | | Double wheel: | 26.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 38-46.825428N | | 38-47.511305N |
| Longitude: | 093-48.209997W | | 093-48.085132W |
| Elevation: | 788.3 ft. | | 795.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 007 magnetic, 008 true | | 187 magnetic, 188 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 39 ft. trees, 700 ft. from runway, 165 ft. left of centerline, 12:1 slope to clear | | none |
Runway 14/32
| Dimensions: | 2801 x 60 ft. / 854 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 38-47.042202N | | 38-46.703695N |
| Longitude: | 093-48.407088W | | 093-48.006527W |
| Elevation: | 797.9 ft. | | 785.6 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 136 magnetic, 137 true | | 316 magnetic, 317 true |
| Markings: | basic, in fair condition | | basic, in fair condition |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 20 ft. trees, 480 ft. from runway, 98 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | 15 ft. road, 375 ft. from runway, 125 ft. left and right of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | UNIV. OF CENTRAL MISSOURI T.R. GAINES, BLDG 210 WARRENSBURG, MO 64093 Phone 660-543-4916 |
| Manager: | CHRIS HOLLAND UNIVERSITY OF CENTRAL MISSOURI, 281 NW US 50 HWY WARRENSBURG, MO 64093 Phone 660-543-4916 660-422-1110 |
Additional Remarks
| A30A-01 | CALM WIND RWY. |
| - | SOUTH 100 FT OF APRON & EXIT RAMP LCTD 1250 FT N OF RWY 01 THR HAS SAME PAVEMENT STRENGTH AS RWY 01/19; REMAINDER OF APRON NOT FULL STRENGTH. |
| - | LIMITED SIGHT DSTC FM RWY 14 THR AREA TO RWY 19 THR AND FM RWY 19 THR TO RWY 32 THR AREA. |
| - | HIGH VOL STUDENT TRNG INVOF ARPT FM 0700-1730 LCL MON THRU FRI. |
| - | FOR CD CTC WHITEMAN APCH AT 660-687-3132. WHEN WHITEMAN APCH IS CLSD, CTC KANSAS CITY ARTCC AT 913-254-8508. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 01 | |
download (241KB) |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (145KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (432KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KSZL - Whiteman Air Force Base (12 nm E)
KHIG - Higginsville Industrial Municipal Airport (18 nm N)
3GV - East Kansas City Airport (24 nm NW)
KGLY - Clinton Regional Airport (26 nm S)
KLRY - Lawrence Smith Memorial Airport (27 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Eve Cascella
Photo taken 19-Apr-2010
Do you have a better or more recent aerial photo of Skyhaven Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:36 | | 10:36 |
| Sunrise | | 06:06 | | 11:06 |
| Sunset | | 20:17 | | 01:17 |
| Evening civil twilight | | 20:47 | | 01:47 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 18:14:59 |
| Local (UTC-5) | 13-May-2026 13:14:59 |
|
| METAR |
| KRCM | 131755Z AUTO 01011G18KT 10SM CLR 23/01 A3016 RMK AO2
|
KSZL 13nm E | 131755Z 02016G20KT 10SM CLR 24/02 A3015 RMK AO2A SLP207 T02440019 10246 20123 58005 $
|
|
| TAF |
KSZL 13nm E | 131100Z 1311/1417 33009KT 9999 SKC QNH3011INS BECMG 1314/1315 36015G25KT 9999 SKC QNH3008INS BECMG 1322/1323 VRB06KT 9999 SKC QNH3006INS BECMG 1403/1405 15009KT 9999 SKC QNH3003INS BECMG 1413/1414 16010G20KT 9999 SCT080 QNH3000INS TX25/1322Z TN11/1411Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|