FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | S39 |
| Lat/Long: | 44-17-17.7990N 120-54-20.0820W 44-17.296650N 120-54.334700W 44.2882775,-120.9055783 (estimated) |
| Elevation: | 3251 ft. / 990.9 m (surveyed) |
| Variation: | 14E (2025) |
| From city: | 3 miles SW of PRINEVILLE, OR |
| Time zone: | UTC -7 (UTC -8 during Standard Time) |
| Zip code: | 97754 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1943 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | SEATTLE CENTER |
| FSS: | MC MINNVILLE FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MMV (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT-SUN 0900-1400, ALL MON-FRI 0800-16:30 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MIRL RWY 11/29; PAPI RWY 29 & LIRL RWY 16/34 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-3PT: | 118.325 (541-447-4060) |
| WX ASOS at RDM (11 nm W): | 119.025 (541-504-8743) |
| WX AWOS-3 at BDN (17 nm SW): | 134.425 (541-382-1477) |
- APCH/DEP CTL SVC PRVDD BY SEATTLE ARTCC (ZSE) ON FREQS 126.15/269.475 (REDMOND RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DSDr065/17.2 | | DESCHUTES VORTAC | | 117.60 | | 18E |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A 100LL:24 HR CARD LOCK SELF-SVC FUEL AVBL. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 5405 x 75 ft. / 1647 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 44-17.602258N | | 44-17.167262N |
| Longitude: | 120-54.887550W | | 120-53.807567W |
| Elevation: | 3246.1 ft. | | 3236.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 105 magnetic, 119 true | | 285 magnetic, 299 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 25 ft. trees, 562 ft. from runway, 48 ft. right of centerline, 14:1 slope to clear | | none |
Runway 16/34
| Dimensions: | 3536 x 60 ft. / 1078 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in poor condition NMRS AREAS OF UNSEALED LONGL AND TRANSVERSE CRACKING THRUT FULL LEN. |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 5.0, LIMITED BY ARPT OPERATOR TO 5000 LBS MAX WEIGHT. |
|
| Runway edge lights: | low intensity |
| RUNWAY 16 | | RUNWAY 34 |
| Latitude: | 44-17.449682N | | 44-16.874250N |
| Longitude: | 120-54.375340W | | 120-54.254878W |
| Elevation: | 3239.9 ft. | | 3251.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 157 magnetic, 171 true | | 337 magnetic, 351 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | PRINEVILLE /CROOK COUNTY 4585 SW AIRPORT RD. PRINEVILLE, OR 97754 Phone 541-416-0805 |
| Manager: | KELLY COFFELT 4585 SW AIRPORT ROAD PRINEVILLE, OR 97754 Phone 541-416-0805 |
Additional Remarks
| - | DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC SEATTLE ARTCC AT 253-351-3694. |
| - | CALM WIND RWY 29 |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (256KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (247KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (184KB) |
Departure Procedures |
| DESCHUTES FOUR (RNAV) | |
download (197KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (550KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRDM - Roberts Field Airport (11 nm W)
KBDN - Bend Municipal Airport (17 nm SW)
S33 - Madras Municipal Airport (25 nm NW)
S21 - Sunriver Airport (34 nm SW)
62S - Christmas Valley Airport (64 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 20-May-2014
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Prineville Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 13-May-2026
| | Local (UTC-7) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:06 | | 12:06 |
| Sunrise | | 05:40 | | 12:40 |
| Sunset | | 20:20 | | 03:20 |
| Evening civil twilight | | 20:54 | | 03:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 13-May-2026 11:33:41 |
| Local (UTC-7) | 13-May-2026 04:33:41 |
|
| METAR |
| KS39 | 130655Z AUTO 29008KT 10SM SCT050 SCT065 16/09 A2983 RMK AO2
|
KRDM 11nm W | 131056Z AUTO 32003KT 10SM FEW065 SCT080 BKN095 12/02 A2984 RMK AO2 SLP081 T01220017
|
KBDN 17nm SW | 131102Z 23007KT 10SM BKN100 14/02 A2985
|
|
| TAF |
KRDM 11nm W | 130520Z 1306/1406 30010KT P6SM BKN250 PROB30 1311/1313 4SM SHRA OVC070 FM131300 29018G29KT P6SM -SHRA BKN050 OVC100 FM131800 28019G30KT P6SM FEW070
|
KBDN 17nm SW | 130520Z 1306/1406 28007KT P6SM BKN250 PROB30 1311/1313 4SM SHRA OVC040 FM131300 25020G30KT P6SM -SHRA BKN050 OVC080 FM131800 25020G30KT P6SM SCT070
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|