FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | Y23 |
| Lat/Long: | 45-18-23.3552N 091-38-12.5629W 45-18.389253N 091-38.209382W 45.3064876,-91.6368230 (estimated) |
| Elevation: | 1056 ft. / 321.9 m (surveyed) |
| Variation: | 00E (2000) |
| From city: | 1 mile SE of CHETEK, WI |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 54728 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 10/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | GREEN BAY FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | GRB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | MIRL RWY 17/35 PRESET ON LOW SS-SR; TO INCR INTST & ACTVT REIL RWY 17 & 35; PAPI RWY 17 & 35; MIRL RWY 17/35 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF: | 122.9 |
| WX AWOS-3P: | 119.05 (715-924-1836) |
| WX AWOS-3 at RPD (9 nm NW): | 120.525 (715-458-4481) |
| WX AWOS-3PT at UBE (19 nm NW): | 119.175 (715-822-3452) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 125.3/335.6 (EAU CLAIRE RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| EAUr341/25.4 | | EAU CLAIRE VORTAC | | 113.65 | | 04E |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| WICKR | | 095/7.0 | | 221 | | 01E | | RP | .-. .--. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:24 HR SELF SVC FUEL AVBL WITH CREDIT CARD. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 3401 x 60 ft. / 1037 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 45-18.615215N | | 45-18.057903N |
| Longitude: | 091-38.162717W | | 091-38.089827W |
| Elevation: | 1055.0 ft. | | 1056.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 175 | | 355 |
| Displaced threshold: | 600 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 38 ft. tree, lighted, 540 ft. from runway, 165 ft. left of centerline, 8:1 slope to clear HANGAR 200 FT LEFT. | | 13 ft. road, lighted, 370 ft. from runway, 13:1 slope to clear |
Runway 7/25
| Dimensions: | 1490 x 120 ft. / 454 x 37 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Runway edge markings: | MKD WITH YELLOW CONES. |
| RUNWAY 7 | | RUNWAY 25 |
| Latitude: | 45-18.477560N | | 45-18.541500N |
| Longitude: | 091-38.566833W | | 091-38.231333W |
| Elevation: | 1047.8 ft. | | 1052.9 ft. |
| Traffic pattern: | right | | left |
| Runway heading: | 075 | | 255 |
| Displaced threshold: | 191 ft. | | 200 ft. |
| Markings: | none | | none |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 75 ft. trees, 835 ft. from runway, 175 ft. right of centerline, 11:1 slope to clear APCH RATIO 13:1 TO DSPLCD THR, 75 FT TREES 1026 FT FM DSPLCD THR, 175 FT R; APCH RATIO 13:1 TO DSPLCD THR, 90 FT TREES 1200 FT FM DSPLCD THR, 225 FT L. | | 90 ft. trees, 1000 ft. from runway, 225 ft. left of centerline, 11:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF CHETEK 220 STOUT ST CHETEK, WI 54728 Phone 715-924-4838 |
| Manager: | MATT HUTZLER P O BOX 194 CHETEK, WI 54728 Phone 715-925-1036 EMAIL: AIRPORTMANAGER@CITYOFCHETEKWI.US |
Additional Remarks
| - | RY 17/35 MAY NOT BE PLOWED FOR 24 HRS AFT HVY SNOWFALL OR DRIFTING SNOW. |
| - | RY 07/25 NOT PLOWED FOR SNOW, OPEN TO SKI EQUIPED AIRCRAFT. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (207KB) |
| RNAV (GPS) RWY 35 | |
download (297KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (139KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (489KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KRPD - Rice Lake Regional Airport - Carl's Field (9 nm NW)
KUBE - Cumberland Municipal Airport (19 nm NW)
3T3 - Boyceville Municipal Airport (23 nm SW)
KLUM - Menomonie Municipal Airport-Score Field (27 nm S)
KEAU - Chippewa Valley Regional Airport (27 nm S)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Chetek Municipal/Southworth Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 04:54 | | 09:54 |
| Sunrise | | 05:29 | | 10:29 |
| Sunset | | 20:37 | | 01:37 |
| Evening civil twilight | | 21:13 | | 02:13 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 12:06:28 |
| Local (UTC-5) | 23-May-2026 07:06:28 |
|
| METAR |
| KY23 | 231135Z AUTO 13006KT 10SM RA BKN033 BKN039 OVC046 12/06 A2996 RMK AO2 P0001 T01210059
|
KRPD 10nm N | 231155Z AUTO 13008KT 10SM RA SCT027 BKN037 OVC075 10/07 A2997 RMK AO2 P0002 60006 70006 T00980068 10133 20098
|
KUBE 19nm NW | 231135Z AUTO 13008KT 10SM -RA OVC028 10/07 A2995 RMK AO2
|
|
| TAF |
KEAU 27nm S | 230534Z 2306/2406 13010KT P6SM OVC040 FM231300 14007KT P6SM VCSH BKN028 FM232000 19008KT P6SM BKN035 FM240100 26004KT P6SM SCT070
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|