FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 2W5 |
| Lat/Long: | 38-35-49.3750N 077-04-20.8500W 38-35.822917N 077-04.347500W 38.5970486,-77.0724583 (estimated) |
| Elevation: | 175 ft. / 53 m (estimated) |
| Variation: | 09W (1985) |
| From city: | 4 miles E of INDIAN HEAD, MD |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 20646 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | LEESBURG FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | DCA (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SUN 0900-1800 UNATNDD THANKSGIVING, CHRISTMAS AND NEW YEARS DAYS. |
| Pattern altitude: | 1005 ft. MSL |
| Wind indicator: | yes |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 02; PAPI RWY 02; MIRL RWY 02/20 - CTAF. ARPT DEACTIVATES PAPI RWY 02 WHEN WINDS FAVOR RWY 20. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| POTOMAC APPROACH: | 124.7 ;DC SFRA 118.95 ;DC SFRA |
| POTOMAC DEPARTURE: | 124.7 ;DC SFRA 118.95 ;DC SFRA |
| IRONS STAR: | 126.4 |
| TIKEE STAR: | 120.45 |
| WX ASOS at DCA (15 nm N): | 132.65 (276-200-0159) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DCAr195/15.8 | | WASHINGTON VOR/DME | | 111.00 | | 09W |
| ADWr227/15.9 | | ANDREWS VORTAC | | 113.10 | | 10W |
| BRVr049/20.5 | | BROOKE VORTAC | | 114.50 | | 09W |
| AMLr146/27.4 | | ARMEL VOR/DME | | 113.50 | | 08W |
| CSNr100/37.3 | | CASANOVA VORTAC | | 116.30 | | 06W |
| BALr220/39.4 | | BALTIMORE VORTAC | | 115.10 | | 11W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| OXONN | | 203/10.4 | | 332 | | 11W | | VQK | ...- --.- -.- |
| GEORGETOWN | | 182/20.1 | | 323 | | 09W | | GTN | --. - -. |
| SHANNON | | 052/26.6 | | 237 | | 10W | | EZF | . --.. ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 2/20
| Dimensions: | 3740 x 75 ft. / 1140 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 2 | | RUNWAY 20 |
| Latitude: | 38-35.515833N | | 38-36.130000N |
| Longitude: | 077-04.379333W | | 077-04.315667W |
| Elevation: | 156.1 ft. | | 175.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 014 magnetic, 005 true | | 194 magnetic, 185 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | basic, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | |
| Runway end identifier lights: | yes | | |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 85 ft. trees, 2236 ft. from runway, 195 ft. left of centerline, 23:1 slope to clear | | 67 ft. trees, 1712 ft. from runway, 240 ft. left of centerline, 22:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Privately-owned |
| Owner: | PSM AVIATION LLC 3900 LIVINGSTON RD, INDIAN HEAD, MD 20640 Phone 301-283-6202 |
| Manager: | SHEEL PATEL 3900 LIVINGSTON RD INDIAN HEAD, MD 20640 Phone 301-283-6202 |
Additional Remarks
| - | BIRDS & WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | FOR CD CTC POTOMAC APCH AT 866-599-3874. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| TIKEE FOUR (RNAV) **CHANGED** | |
download (220KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 02 | |
download (181KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KDAA - Davison Army Airfield (9 nm NW)
KVKX - Potomac Airfield (11 nm NE)
KNYG - Quantico Marine Corps Air Facility (Turner Field) (12 nm SW)
KDCA - Ronald Reagan Washington National Airport (15 nm N)
KADW - Joint Base Andrews (16 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Matt Beyer
Photo taken 01-Jul-2020
looking south.
Do you have a better or more recent aerial photo of Maryland Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 28-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:18 | | 09:18 |
| Sunrise | | 05:48 | | 09:48 |
| Sunset | | 20:23 | | 00:23 |
| Evening civil twilight | | 20:54 | | 00:54 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 16:51:04 |
| Local (UTC-4) | 28-May-2026 12:51:04 |
|
| METAR |
KDAA 8nm NW | 281555Z AUTO 33008G19KT 10SM CLR 26/10 A2992 RMK AO2 SLP134 T02590101 $
|
KNYG 11nm SW | 281556Z 31015G27KT 7SM CLR 26/09 A2996 RMK AO2 PK WND 31027/1555 RAB36E52 SLP146 P0001 T02610094
|
KDCA 15nm N | 281552Z 33015G20KT 10SM FEW060 FEW100 26/11 A2994 RMK AO2 SLP139 T02560111
|
KADW 16nm NE | 281559Z 36013G23KT 10SM FEW060 27/11 A2993 RMK AO2A WSHFT 46 SLP140 $
|
|
| TAF |
KDAA 8nm NW | 281200Z 2812/2918 32009KT 9999 SCT080 SCT200 QNH2987INS BECMG 2814/2815 33012G22KT 9999 SCT070 QNH2992INS BECMG 2822/2823 34010G15KT 9999 SCT070 QNH2997INS BECMG 2904/2905 34006KT SKC QNH3001INS BECMG 2914/2915 29006KT FEW040 QNH2997INS TX28/2820Z TN12/2910Z
|
KNYG 11nm SW | 281500Z 2815/2915 34009G26KT 9999 FEW100 QNH2988INS FM282230 32009KT 9999 FEW080 QNH2993INS BECMG 2902/2904 36009KT 9999 SKC QNH3003INS TX27/2819Z TN13/2910Z
|
KDCA 15nm N | 281454Z 2815/2918 33015G21KT P6SM FEW050 FM290100 36010KT P6SM SKC FM291400 32006KT P6SM SKC
|
KADW 16nm NE | 280900Z 2809/2915 34006KT 9999 FEW070 SCT100 QNH2984INS BECMG 2814/2815 34012G20KT 9999 SKC QNH2993INS BECMG 2818/2819 34015G25KT 9999 BKN070 QNH2992INS BECMG 2901/2902 34009KT 9999 FEW060 QNH3000INS TX26/2820Z TN13/2909Z
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|