FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | 35D |
| Lat/Long: | 42-31-49.5715N 085-49-25.6044W 42-31.826192N 085-49.426740W 42.5304365,-85.8237790 (estimated) |
| Elevation: | 706 ft. / 215.2 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 1 mile E of ALLEGAN, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49010 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | UNATNDD |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 11 & 29; PAPI RWY 11 & 29; MIRL RWY 11/29 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| GREAT LAKES APPROACH: | 128.4 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 128.4 |
| WX ASOS at BIV (18 nm NW): | 119.025 (616-394-0190) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC (ZAU) ON FREQS 128.5/273.525 (PULLMAN RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| PMMr073/13.0 | | PULLMAN VOR/DME | | 112.10 | | 00E |
| VIOr227/21.1 | | VICTORY VOR/DME | | 115.95 | | 04W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:SELF SVC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE |
| Powerplant service: | NONE |
Runway Information
Runway 11/29
| Dimensions: | 4300 x 75 ft. / 1311 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 11 | | RUNWAY 29 |
| Latitude: | 42-31.851855N | | 42-31.757258N |
| Longitude: | 085-49.832170W | | 085-48.883543W |
| Elevation: | 703.6 ft. | | 702.7 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 103 magnetic, 098 true | | 283 magnetic, 278 true |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS LEFT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | none | | 21 ft. tree, 403 ft. from runway, 267 ft. left of centerline, 9:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 1830 x 150 ft. / 558 x 46 m |
| Surface: | turf, in fair condition |
| Operational restrictions: | CLSD NOV 15 THRU MAR & WHEN SNOW COVD. |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 42-31.993555N | | 42-31.760500N |
| Longitude: | 085-49.717692W | | 085-49.459500W |
| Elevation: | 700.0 ft. | | 703.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 146 magnetic, 141 true | | 326 magnetic, 321 true |
| Displaced threshold: | 530 ft. | | no |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 96 ft. tree, 1175 ft. from runway, 10 ft. right of centerline, 12:1 slope to clear | | 6 ft. tree, 125 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF ALLEGAN 231 TROWBRIDGE ST ALLEGAN, MI 49010-1306 Phone 269-673-5511 |
| Manager: | JEFF MORRIE 231 TROWBRIDGE ST ALLEGAN, MI 49010-1306 Phone 269-686-1115 CELL 616-430-0324. |
Additional Remarks
| - | ADMIN BLDG ACCESS, PRESS 5-3-2-1. |
| - | SKYDIVING ACTIVITY THU - SUN. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3344, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
| - | RWY CONDS UNMON CTC AMGR FOR DTLS. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 11 | |
download (224KB) |
| RNAV (GPS) RWY 29 | |
download (229KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (328KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
Z98 - Ottawa Executive Airport (18 nm N)
KBIV - West Michigan Regional Airport (18 nm NW)
KAZO - Kalamazoo/Battle Creek International Airport (21 nm SE)
KLWA - South Haven Area Regional Airport (22 nm SW)
9D9 - Hastings Airport (23 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Gerald Doutt
Photo taken 03-Nov-2013
looking northwest.
Do you have a better or more recent aerial photo of Padgham Field Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 18-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:47 | | 09:47 |
| Sunrise | | 06:19 | | 10:19 |
| Sunset | | 21:00 | | 01:00 |
| Evening civil twilight | | 21:33 | | 01:33 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 18-May-2026 23:14:44 |
| Local (UTC-4) | 18-May-2026 19:14:44 |
|
| METAR |
KBIV 18nm NW | 182253Z AUTO 22019G31KT 10SM CLR 24/17 A2988 RMK AO2 PK WND 23032/2236 SLP113 T02390167
|
KAZO 22nm SE | 182253Z 20016G24KT 10SM CLR 24/18 A2991 RMK AO2 PK WND 20028/2156 SLP123 T02390178
|
KLWA 22nm SW | 182255Z AUTO 22012G21KT 10SM CLR 26/17 A2988 RMK AO2
|
KGRR 25nm NE | 182253Z 22016G23KT 10SM SCT035 BKN250 25/18 A2987 RMK AO2 SLP111 T02500183
|
KBTL 29nm SE | 182253Z 21020G27KT 10SM CLR 24/18 A2992 RMK AO2 PK WND 19030/2207 SLP125 T02390183
|
KBEH 35nm SW | 182253Z AUTO 21016G29KT 10SM CLR 24/17 A2989 RMK AO2 PK WND 22029/2253 SLP118 T02440172
|
KHAI 36nm S | 182255Z AUTO 21015G23KT 10SM BKN120 23/19 A2992 RMK AO2
|
|
| TAF |
KAZO 22nm SE | 181724Z 1818/1918 21015G25KT P6SM VCTS BKN050CB TEMPO 1818/1819 21035G50KT 1SM +TSRA OVC035CB FM182000 20012G23KT P6SM VCSH BKN070 FM190100 19011KT P6SM BKN080 FM191400 21014G28KT P6SM BKN090
|
KGRR 25nm NE | 181724Z 1818/1918 21015G25KT P6SM VCTS BKN050CB TEMPO 1818/1819 21030G45KT 2SM +TSRA OVC030CB FM182000 20014G23KT P6SM BKN070 FM190100 19012KT P6SM BKN080 FM191500 23017G32KT P6SM -SHRA BKN070
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|