FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | C04 |
| Lat/Long: | 43-38-29.8800N 086-19-44.6380W 43-38.498000N 086-19.743967W 43.6416333,-86.3290661 (estimated) |
| Elevation: | 915.8 ft. / 279.1 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2015) |
| From city: | 4 miles SE of central business district of the associated city |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49455 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 11/1950 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | CHICAGO CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | LAN (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | IREG |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT PAPI RWY 09 & 27; MIRL RWY 09/27 - CTAF. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.7 |
| WX AWOS-AV: | 122.7 (231-861-7415) |
| GREAT LAKES APPROACH: | 119.8 |
| GREAT LAKES DEPARTURE: | 119.8 |
| WX AWOS-3P at FFX (19 nm SE): | 118.775 (231-928-0715) |
| WX AWOS-3P at LDM (20 nm N): | 119.925 (231-843-0459) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY CHICAGO ARTCC ON FREQS 125.1/290.475 (MILWAUKEE RCAG) WHEN GREAT LAKES APCH CTL CLSD.
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:AVBL H24 SELF SVC. |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | NONE RPRS ON CALL 231-861-2210 OR 231-730-6644. |
| Powerplant service: | NONE |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 9/27
| Dimensions: | 3500 x 75 ft. / 1067 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 9 | | RUNWAY 27 |
| Latitude: | 43-38.457545N | | 43-38.531418N |
| Longitude: | 086-20.163285W | | 086-19.376657W |
| Elevation: | 915.8 ft. | | 901.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 088 magnetic, 083 true | | 268 magnetic, 263 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 156 ft. trees, 2952 ft. from runway, 605 ft. right of centerline, 17:1 slope to clear | | 88 ft. trees, marked and lighted, 1865 ft. from runway, 496 ft. left of centerline, 18:1 slope to clear |
Runway 15/33
| Dimensions: | 2251 x 100 ft. / 686 x 30 m |
| Surface: | turf, in good condition ROUGH & SOFT WHEN WET. |
| Runway edge markings: | RWY & DTHR MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
| RUNWAY 15 | | RUNWAY 33 |
| Latitude: | 43-38.651447N | | 43-38.355492N |
| Longitude: | 086-19.856808W | | 086-19.550200W |
| Elevation: | 897.3 ft. | | 888.2 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 148 magnetic, 143 true | | 328 magnetic, 323 true |
| Displaced threshold: | 369 ft. | | 557 ft. |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 2 ft. road, 100 ft. left of centerline CTLG OBSTN EXCEEDS A 45 DEG SLP. APCH RATIO 20:1 TO DTHR. | | 5 ft. trees, 5 ft. from runway, 100 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear APCH RATIO 11:1 TO DTHR OVR +99 FT TREE, 1145 FT DIST, 200 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | OCEANA COUNTY COURT HOUSE 100 S STATE ST, PO BOX 14 HART, MI 49420-1188 Phone 231-873-4835 |
| Manager: | CURT LOHMAN 1805 BASELINE RD SHELBY, MI 49455-9630 Phone 231-861-9910 CELL 231-742-0142. |
Additional Remarks
| - | RDO CTL ACFT OPS AT RWY 15 END. |
| - | FOR FICONS CALL 231-861-4272 (AMGR RES) OR 231-742-0142 (CELL). |
| - | ADMIN BLDG ACES: PRESS V, THEN III & II SIMUL, THEN I. |
| - | FOR CD CTC GREAT LAKES APCH AT 269-459-3344, WHEN APCH CLSD CTC CHICAGO ARTCC AT 630-906-8921. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 09 | |
download (200KB) |
| RNAV (GPS) RWY 27 | |
download (232KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (381KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KFFX - Fremont Municipal Airport (19 nm SE)
KLDM - Mason County Airport (20 nm N)
7D3 - Baldwin Municipal Airport (25 nm NE)
KMKG - Muskegon County Airport (29 nm S)
KRQB - Roben-Hood Airport (36 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Oceana County Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 03-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:55 | | 10:55 |
| Sunrise | | 07:24 | | 11:24 |
| Sunset | | 20:13 | | 00:13 |
| Evening civil twilight | | 20:42 | | 00:42 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 03-Apr-2026 05:00:58 |
| Local (UTC-4) | 03-Apr-2026 01:00:58 |
|
| METAR |
KFFX 19nm SE | 030435Z AUTO 22013G21KT 10SM -RA SCT040 BKN048 OVC080 14/13 A2968 RMK AO2
|
KLDM 20nm N | 030435Z AUTO 20019G29KT 10SM SCT100 15/12 A2961 RMK AO2 PK WND 18031/44 PRESRR
|
KMKG 29nm S | 030355Z AUTO 20014KT 8SM -RA FEW055 FEW070 OVC090 11/11 A2969 RMK AO2 PK WND 18036/0307 SLP058 P0005 T01110106 $
|
KRQB 36nm E | 030435Z AUTO 20008KT 170V230 10SM FEW018 SCT075 OVC100 15/14 A2967 RMK AO2 PRESFR
|
KMBL 38nm N | 030422Z AUTO 18007KT 9SM SCT006 SCT085 13/12 A2959 RMK AO2 $
|
|
| TAF |
KMKG 29nm S | 030203Z 0302/0324 19020G30KT P6SM SCT035 BKN080 WS020/21055KT FM030300 20020G27KT P6SM -SHRA VCTS BKN020CB WS020/21055KT FM030600 21019G26KT 3SM BR VCSH BKN008 WS020/23050KT FM030800 25016G28KT 2SM BR BKN013 FM031600 29007KT P6SM BKN023
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|