FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | RQB |
| Lat/Long: | 43-43-22.1200N 085-30-19.1520W 43-43.368667N 085-30.319200W 43.7228111,-85.5053200 (estimated) |
| Elevation: | 994.2 ft. / 303.0 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2030) |
| From city: | 2 miles NW of BIG RAPIDS, MI |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 49307 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 04/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | MINNEAPOLIS CENTER |
| FSS: | LANSING FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | RQB (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | SAT 0800-1500, ALL MON-FRI 0800-1700 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 10 & 28; PAPI RWY 10 & 28; MIRL RWY 10/28 & 14/32 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
| Landing fee: | no, LDG FEE FOR COML ACFT WAIVED WITH MNM FUEL PURCHASE. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3P: | 125.875 (231-796-0884) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY MINNEAPOLIS ARTCC ON FREQS 120.85/322.35 (WHITE CLOUD RCAG).
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MOPr285/33.9 | | MOUNT PLEASANT VOR/DME | | 110.60 | | 05W |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ 100LL:AVBL H24 SELF SVC. A+:SINGLE POINT & OVERWING AVBL. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
Runway Information
Runway 10/28
| Dimensions: | 5003 x 75 ft. / 1525 x 23 m |
| Surface: | asphalt/porous friction courses, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 20 /F/A/Y/T | | Single wheel: | 62.0 | | Double wheel: | 87.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 10 | | RUNWAY 28 |
| Latitude: | 43-43.473270N | | 43-43.468952N |
| Longitude: | 085-31.151600W | | 085-30.016172W |
| Elevation: | 994.2 ft. | | 944.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 096 magnetic, 090 true | | 276 magnetic, 270 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.75 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.08 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Runway 14/32
| Dimensions: | 2699 x 75 ft. / 823 x 23 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | PCN 10 /F/A/Y/T | | Single wheel: | 37.0 | | Double wheel: | 56.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 14 | | RUNWAY 32 |
| Latitude: | 43-43.356037N | | 43-43.001423N |
| Longitude: | 085-30.013117W | | 085-29.644150W |
| Elevation: | 932.4 ft. | | 924.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 149 magnetic, 143 true | | 329 magnetic, 323 true |
| Markings: | basic, in good condition | | basic, in good condition |
| Runway end identifier lights: | | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF BIG RAPIDS CITY HALL, 226 N MICHIGAN AVE BIG RAPIDS, MI 49307-1489 Phone 231-592-4045 |
| Manager: | STEVE SCHROEDER, FIRE CHIEF 21325 18 MILE RD BIG RAPIDS, MI 49307-9721 Phone 231-796-5600 CITY HALL 231-679-1583. |
Additional Remarks
| - | BIRDS & DEER ON & INVOF ARPT. |
| - | ADMIN BLDG ACES: PRESS 5, THEN 3 & 2 SIMUL, THEN 1. |
| - | FOR CD CTC MINNEAPOLIS ARTCC AT 651-463-5588. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 10 **CHANGED** | |
download (223KB) |
| RNAV (GPS) RWY 28 **CHANGED** | |
download (253KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (140KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (354KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
7D3 - Baldwin Municipal Airport (17 nm NW)
13C - Lakeview Airport/Griffith Field (19 nm SE)
KFFX - Fremont Municipal Airport (27 nm SW)
KCAD - Wexford County Airport (33 nm N)
48D - Clare Municipal Airport (34 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 14-Aug-2014
looking east.
Do you have a better or more recent aerial photo of Roben-Hood Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:32 | | 09:32 |
| Sunrise | | 06:07 | | 10:07 |
| Sunset | | 21:11 | | 01:11 |
| Evening civil twilight | | 21:46 | | 01:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 27-May-2026 09:52:41 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 05:52:41 |
|
| METAR |
| KRQB | 270935Z AUTO 26004KT 10SM CLR 12/11 A2997 RMK AO2
|
|
| TAF |
KMBL 46nm NW | 270558Z 2706/2806 VRB03KT P6SM SCT100 BKN250 FM271700 31009KT P6SM FEW250
|
KMKG 46nm SW | 270536Z 2706/2806 00000KT P6SM SKC FM271400 27007KT P6SM SCT090 FM280000 02010G18KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|