FAA INFORMATION EFFECTIVE 19 MARCH 2026
Location
| FAA Identifier: | HEY |
| Lat/Long: | 31-21-20.6430N 085-39-06.7070W 31-21.344050N 085-39.111783W 31.3557342,-85.6518631 (estimated) |
| Elevation: | 317.9 ft. / 96.9 m (surveyed) |
| Variation: | 03W (2010) |
| From city: | 4 miles SE of FORT RUCKER, AL |
| Time zone: | UTC -5 (UTC -6 during Standard Time) |
| Zip code: | 36362 |
Heliport Operations
| Heliport use: | Private use. Permission required prior to landing |
| Control tower: | yes |
| ARTCC: | JACKSONVILLE CENTER |
| FSS: | ANNISTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OZR (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0600-0030, EXCP HOL |
| Pattern altitude: | 900.9 ft. MSL TFC PAT ALT 900' MSL. |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | SS-SR |
| Beacon: | white (unlighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Heliport Communications
| ATIS: | 141.375 |
| HANCHEY GROUND: | 142.55 225.575 [OPR 1130-0545Z++ OR TIL MISSION CMPLT, MON-FRI EXC HOL, OT CTC CAIRNS TWR.] |
| HANCHEY TOWER: | 140.5 387.85 [OPR 1130-0545Z++ OR TIL MISSION CMPLT, MON-FRI EXC HOL, OT CTC CAIRNS TWR.] |
| CAIRNS APPROACH: | 125.4 |
| CAIRNS DEPARTURE: | 125.4 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 142.55 225.575 |
| EMERG: | 121.5 243.0 |
| WX ASOS at DHN (11 nm E): | PHONE 334-983-5999 |
| WX AWOS-3PT at EDN (13 nm W): | 118.9 (334-347-3524) |
| WX AWOS-3PT at HDL (17 nm E): | 119.575 (334-693-0508) |
- APCH/DEP SVC PRVDD BY JACKSONVILLE ARTCC ON FREQS 134.3/322.55 (DOTHAN RCAG) WHEN CAIRNS APCH/DEP CLSD.
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| HEYr181/(1.1) | | HANCHEY VOR | | 110.60 | | 03W |
| OZRr039/6.5 | | CAIRNS VOR/DME | | 111.20 | | 03W |
| RRSr289/12.1 | | WIREGRASS VORTAC | | 111.60 | | 02E |
| EDNr078/(13.3) | | ENTERPRISE VOR | | 116.60 | | 03W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| BOLL WEEVIL | | 090/16.9 | | 352 | | 03W | | BVG | -... ...- --. |
| BLOOD | | 145/36.8 | | 365 | | 04W | | TOI | - --- .. |
Heliport Services
Runway Information
Runway 17/35
| Dimensions: | 476 x 50 ft. / 145 x 15 m |
| Surface: | asphalt, in fair condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 17 | | RUNWAY 35 |
| Latitude: | 31-21.383267N | | 31-21.304817N |
| Longitude: | 085-39.114167W | | 085-39.109383W |
| Elevation: | 317.9 ft. | | 317.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 180 magnetic, 177 true | | 000 magnetic, 357 true |
| Markings: | precision, in fair condition | | precision, in fair condition |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
Heliport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | U.S. Army |
| Owner: | US ARMY HANCHEY ARMY HELIPAD 9325 GUNSTON ROAD FT BELVOIR, VA 22060 |
| Manager: | PAUL MEISSNER Phone 334-255-2680 |
Additional Remarks
| - | FUEL: 100, J8 |
| - | LGT: HI INTS ROT BCN, 60/80 WHITE FLASHES PER MIN. |
| - | OPR 1130-0545Z++OR UNTIL MISSION COMPLETE, MON-FRI EXC HOL, OT CTC CAIRNS TWR. SEE FLIP AP/1, FLT HAZ, FORT RUCKER. |
| - | RSTD: NO TRAN ACFT. |
| - | CAUTION: INTS STU TRNG. |
| - | (RWY LENGTH SOURCE DATE, RWY 17/35) HELICOPTER RWY |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 19 March 2026 at 0901Z to 16 April 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| COPTER RNAV (GPS) RWY 17 | |
download (112KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (526KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
71J - Ozark/Blackwell Field Airport (5 nm N)
KLOR - Lowe Army Heliport (Fort Rucker) (5 nm W)
KOZR - Cairns Army Airfield (Fort Rucker) (6 nm SW)
KDHN - Dothan Regional Airport (11 nm E)
KEDN - Enterprise Municipal Airport (13 nm W)
KHDL - Headland Municipal Airport (17 nm E)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Do you have a better or more recent aerial photo of Hanchey Army Heliport (Fort Rucker) that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 04-Apr-2026
| | Local (UTC-5) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:04 | | 11:04 |
| Sunrise | | 06:29 | | 11:29 |
| Sunset | | 19:03 | | 00:03 |
| Evening civil twilight | | 19:27 | | 00:27 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 04-Apr-2026 20:28:50 |
| Local (UTC-5) | 04-Apr-2026 15:28:50 |
|
| METAR |
| KHEY | 041855Z AUTO 14009KT 9SM SCT039 SCT060 30/20 A3012 RMK AO2 LTG DSNT E-SE AND SW SLP199 T02980198 $
|
KLOR 5nm W | 041955Z AUTO 18007KT 10SM VCTS SCT047 BKN100 30/19 A3009 RMK AO2 SLP171 T02980185 $
|
KOZR 5nm SW | 041855Z AUTO 12005KT 10SM FEW038 30/19 A3012 RMK AO2 LTG DSNT E-W SLP199 T03000187 $
|
KSXS 10nm W | 041855Z AUTO 25005KT 10SM FEW036 30/19 A3013 RMK AO2 LTG DSNT S-SW SLP202 T02960190 $
|
KDHN 11nm E | 042017Z 13012KT 10SM TS SCT042 OVC100 28/19 A3014 RMK AO1 LTG DSNT SE-SW TSB17 T02830194 $
|
KEDN 13nm W | 042015Z AUTO 13005KT 5SM SCT037 BKN055 OVC090 20/17 A3013 RMK AO1 LTG DSNT E AND SE P0005 T01980167
|
|
| TAF |
KDHN 11nm E | 041731Z 0418/0518 16008KT P6SM SCT015 BKN035 FM041900 17009KT P6SM VCTS SCT035 BKN050CB TEMPO 0419/0423 2SM TSRA BR SCT025 BKN035CB FM050100 21004KT P6SM SCT250 FM050900 21003KT 2SM BR BKN004 FM051400 23006KT P6SM VCSH BKN012
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|