FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | I67 |
| Lat/Long: | 39-15-33.3670N 084-46-27.5000W 39-15.556117N 084-46.458333W 39.2592686,-84.7743056 (estimated) |
| Elevation: | 584.1 ft. / 178.0 m (surveyed) |
| Variation: | 05W (2010) |
| From city: | 2 miles E of HARRISON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45030 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 09/1945 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | I67 (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-SAT 0830-1800, ALL SUN 0900-1700 UNATNDD ALL MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST MIRL RWY 01/19 - CTAF. MIRL RWY 01/19 PRESET LOW INTST SS-SR. PAPI RWY 01 & 19 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 118.15 (513-569-4964) |
| CINCINNATI APPROACH: | 128.7 |
| CINCINNATI DEPARTURE: | 128.7 |
| WX ASOS at HAO (13 nm NE): | 121.425 (513-863-6137) |
| WX ASOS at CVG (14 nm S): | 134.375 (859-414-0353) |
| WX AWOS-3PT at OXD (15 nm N): | 118.625 (513-273-2032) |
| WX ASOS at LUK (19 nm SE): | PHONE 513-321-6291 |
Nearby radio navigation aids
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SPORTYS | | 297/28.2 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL 100LL:FUEL AVBL H24 SELF SVC. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 1/19
| Dimensions: | 2808 x 60 ft. / 856 x 18 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 1 | | RUNWAY 19 |
| Latitude: | 39-15.324840N | | 39-15.787383N |
| Longitude: | 084-46.459848W | | 084-46.456810W |
| Elevation: | 581.4 ft. | | 580.6 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 005 magnetic, 000 true | | 185 magnetic, 180 true |
| Displaced threshold: | 75 ft. | | 219 ft. |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 7 DEGS RIGHT OF CNTRLN. | | 2-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) PAPI UNUSBL BYD 9 DEGS LEFT OR RIGHT OF CNTRLN. |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 16 ft. road, 257 ft. from runway, 3:1 slope to clear APCH SLP 18:1 TO DTHR OVR +22 FT TREE, 329 DIST, 27 FT L. | | 57 ft. tree, 442 ft. from runway, 49 ft. left of centerline, 4:1 slope to clear +23 FT BLDG, 140 FT DIST, 240 FT R. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CINCINNATI STATE TECH & CMTY COLL 3520 CENTRAL PKWY CINCINNATI, OH 45223-2612 Phone 513-569-4956 |
| Manager: | WILL BERNINGER 10004 WEST RD HARRISON, OH 45030-1955 Phone 513-367-1201 OR 513-367-5070. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CINCINNATI APCH AT 859-372-6440. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 19 | |
download (210KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (424KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHAO - Butler County Regional Airport/Hogan Field (13 nm NE)
KCVG - Cincinnati/Northern Kentucky International Airport (14 nm S)
KOXD - Miami University Airport (15 nm N)
KLUK - Cincinnati Municipal Airport/Lunken Field (19 nm SE)
KMWO - Middletown Regional Airport/Hook Field (24 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of Harrison Social Flites Flying Club
Photo taken 08-Feb-2013
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Cincinnati West Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 23-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:49 | | 09:49 |
| Sunrise | | 06:20 | | 10:20 |
| Sunset | | 20:51 | | 00:51 |
| Evening civil twilight | | 21:22 | | 01:22 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 23-May-2026 20:46:25 |
| Local (UTC-4) | 23-May-2026 16:46:25 |
|
| METAR |
| KI67 | 232035Z AUTO 25004KT 10SM OVC015 20/17 A3001 RMK AO1
|
KCVG 14nm S | 231952Z 25007KT 10SM OVC015 21/17 A3001 RMK AO2 SLP156 T02060172
|
KHAO 14nm NE | 231953Z AUTO VRB03KT 10SM OVC018 22/18 A3002 RMK AO2 SLP161 T02170178
|
KLUK 19nm SE | 231953Z 24005KT 10SM BKN023 OVC032 23/18 A3000 RMK AO2 SLP155 T02280183
|
|
| TAF |
KCVG 14nm S | 231753Z 2318/2424 24010KT P6SM SCT008 BKN015 FM232100 24008KT P6SM SCT025 BKN035 FM240600 00000KT 3SM BR BKN012 FM241300 19005KT P6SM BKN015 FM241400 21006KT P6SM -SHRA OVC015 FM241800 26008KT P6SM -SHRA SCT015 BKN035 PROB30 2418/2423 -TSRA BKN035CB
|
KLUK 19nm SE | 231753Z 2318/2418 22008KT P6SM SCT008 BKN018 FM232100 24008KT P6SM SCT025 BKN035 FM240300 00000KT 3SM BR BKN012 FM240600 00000KT 1SM BR SCT003 BKN012 TEMPO 2407/2411 1/2SM FG BKN003 FM241300 19005KT P6SM BKN015 FM241400 21006KT P6SM -SHRA OVC022
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|