FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | OXD |
| Lat/Long: | 39-30-08.1350N 084-47-03.7730W 39-30.135583N 084-47.062883W 39.5022597,-84.7843814 (estimated) |
| Elevation: | 1040.7 ft. / 317.2 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1995) |
| From city: | 2 miles W of OXFORD, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45056 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 02/1940 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | OXD (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | MON-FRI 0800-1600, ALL SAT-SUN ON CALL FOR SVC WKENDS & AFT HRS CALL 859-767-7777. UNATNDD MAJOR HOLS. |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT OR INCR INTST REIL RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - 122.9. PAPI RWY 05 & 23 OPR CONSLY; MIRL RWY 05/23 PRESET LOW INTST DUSK-2100. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.8 |
| WX AWOS-3PT: | 118.625 (513-273-2032) |
| CINCINNATI APPROACH: | 121.0 |
| CINCINNATI DEPARTURE: | 121.0 |
| WX AWOS-3PT at I67 (15 nm S): | 118.15 (513-569-4964) |
| WX ASOS at HAO (15 nm SE): | 121.425 (513-863-6137) |
| WX AWOS-3 at RID (15 nm N): | 121.225 (765-983-1903) |
| WX AWOS-3PT at MWO (18 nm E): | 120.025 (513-422-3505) |
| WX AWOS-3 at CEV (20 nm NW): | 118.325 (765-827-6649) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| DQNr211/35.7 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| NEW CASTLE | | 139/33.5 | | 385 | | 06W | | UWL | ..- .-- .-.. |
| SPORTYS | | 318/36.7 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ 100LL:100LL AVBL H24 SELF SVC VIA CREDIT CARD. A1+:JET A1+ AVBL FULL SVC ONLY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MINOR |
| Powerplant service: | MINOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 4011 x 70 ft. / 1223 x 21 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 34.0 | | Double wheel: | 50.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 39-29.904370N | | 39-30.366798N |
| Longitude: | 084-47.367397W | | 084-46.758325W |
| Elevation: | 1040.3 ft. | | 1034.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 050 magnetic, 046 true | | 230 magnetic, 226 true |
| Displaced threshold: | 270 ft. | | no |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 2-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 10 ft. road, 201 ft. from runway, 130 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear 5 FT FENCE & 10 FT ROAD, 75-200 FT DIST, 130-250 FT L. | | 12 ft. trees, 361 ft. from runway, 254 ft. left of centerline, 13:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | MIAMI UNIVERSITY MIAMI UNIVERSITY ARPT, 7101 FAIRFIELD RD OXFORD, OH 45056-9776 Phone 513-529-2735 |
| Manager: | DOMINIC METZGER 7101 FAIRFIELD RD OXFORD, OH 45056-9776 Phone 859-739-0424 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CINCINNATI APCH AT 859-372-6440. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 | |
download (248KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 | |
download (249KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (151KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (487KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
I67 - Cincinnati West Airport (15 nm S)
KHAO - Butler County Regional Airport/Hogan Field (15 nm SE)
KRID - Richmond Municipal Airport (15 nm N)
KMWO - Middletown Regional Airport/Hook Field (18 nm E)
KCEV - Mettel Field Airport (20 nm NW)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 23-Sep-2014
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Miami University Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 26-Apr-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:19 | | 10:19 |
| Sunrise | | 06:47 | | 10:47 |
| Sunset | | 20:26 | | 00:26 |
| Evening civil twilight | | 20:55 | | 00:55 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 26-Apr-2026 14:33:10 |
| Local (UTC-4) | 26-Apr-2026 10:33:10 |
|
| METAR |
| KOXD | 261406Z AUTO 04007KT 10SM OVC011 10/08 A3007 RMK AO2
|
KI67 15nm S | 261415Z AUTO 09004KT 10SM OVC016 11/07 A3008 RMK AO1
|
KHAO 15nm SE | 261353Z AUTO 09007KT 10SM OVC014 11/07 A3009 RMK AO2 SLP189 T01060072
|
KRID 15nm N | 261415Z AUTO 04007KT 10SM OVC007 08/07 A3009 RMK AO2
|
KMWO 18nm E | 261415Z AUTO 06007KT 10SM OVC013 11/08 A3010 RMK AO2
|
|
| TAF |
KCVG 28nm S | 261429Z 2614/2718 05008KT P6SM OVC015 FM261600 07009KT P6SM BKN018 FM261700 07009KT P6SM FEW025 FM270300 11008KT P6SM FEW250 FM271400 14010KT P6SM SCT250
|
KLUK 30nm SE | 261120Z 2612/2712 05006KT P6SM OVC015 FM261400 07009KT P6SM BKN021 FM261600 07007KT P6SM SCT023 FM261800 07007KT P6SM FEW025 FM270400 10005KT P6SM FEW250
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|