FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | MWO |
| Lat/Long: | 39-31-54.3000N 084-23-47.2000W 39-31.905000N 084-23.786667W 39.5317500,-84.3964444 (estimated) |
| Elevation: | 650.6 ft. / 198.3 m (surveyed) |
| Variation: | 04W (1985) |
| From city: | 2 miles N of MIDDLETOWN, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45042 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 01/1946 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | MWO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0700-1900 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT REIL RWY 05 & 23; MIRL RWY 05/23 - CTAF. PAPI RWY 05 & 23 OPR CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.0 |
| WX AWOS-3PT: | 120.025 (513-422-3505) |
| COLUMBUS APPROACH: | 118.85 |
| COLUMBUS DEPARTURE: | 118.85 |
| DANEI STAR: | 134.45 |
| WX AWOS-3PT at I68 (8 nm SE): | 120.55 (513-934-5500) |
| WX ASOS at MGY (9 nm NE): | 118.375 (937-885-2171) |
| WX ASOS at HAO (12 nm SW): | 121.425 (513-863-6137) |
| WX AWOS-3PT at OXD (18 nm W): | 118.625 (513-273-2032) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr287/28.2 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| DQNr181/29.1 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| ONIDA | | 234/4.4 | | 223 | | 04W | | MW | -- .-- |
| SPORTYS | | 347/28.6 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A+ A+:FOR FUEL AFT HRS CALL 513-425-7845. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 5/23
| Dimensions: | 6100 x 100 ft. / 1859 x 30 m |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 66.0 | | Double wheel: | 78.0 | | Double tandem: | 140.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 5 | | RUNWAY 23 |
| Latitude: | 39-31.534472N | | 39-32.187810N |
| Longitude: | 084-24.210283W | | 084-23.224447W |
| Elevation: | 641.8 ft. | | 650.3 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 053 magnetic, 049 true | | 233 magnetic, 229 true |
| Displaced threshold: | no | | 299 ft. |
| Markings: | nonprecision, in fair condition | | nonprecision, in fair condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | LOCALIZER |
| Obstructions: | 30 ft. trees, 771 ft. from runway, 236 ft. left of centerline, 19:1 slope to clear | | 40 ft. tree, 885 ft. from runway, 300 ft. left of centerline, 17:1 slope to clear OBSTN CLNC SLP 33:1 TO DTHR. |
Runway 8/26
| Dimensions: | 3026 x 160 ft. / 922 x 49 m |
| Surface: | turf, in good condition |
| Runway edge markings: | WHITE CONES. |
| RUNWAY 8 | | RUNWAY 26 |
| Latitude: | 39-31.969808N | | 39-32.011942N |
| Longitude: | 084-24.247340W | | 084-23.606045W |
| Elevation: | 643.0 ft. | | 644.4 ft. |
| Traffic pattern: | left | | right |
| Runway heading: | 089 magnetic, 085 true | | 269 magnetic, 265 true |
| Displaced threshold: | 951 ft. | | no |
| Runway end identifier lights: | no | | no |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Obstructions: | 95 ft. trees, 771 ft. from runway, 170 ft. right of centerline, 8:1 slope to clear OBSTN CLNC SLP 18:1 TO DTHR. | | none |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | CITY OF MIDDLETOWN 1 DONHAM PLZ MIDDLETOWN, OH 45042-1932 Phone 513-425-7845 |
| Manager: | NIKOLAS BRUMBACK 1 DONHAM PLZ MIDDLETOWN, OH 45042-1932 Phone 513-705-1777 CELL 513-236-3238. |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC COLUMBUS APCH AT 614-338-8537. |
| - | EXTSV PAJA. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
| - | ULTRALIGHTS ENTER/EXIT RWY 08 TFC PAT FM/TO THE NORTH AT LWR THAN RGLR TPA. ULTRALIGHTS DO NOT FLY SOUTH OF RWY 26. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| DANEI THREE | |
download (158KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| RNAV (GPS) RWY 05 **CHANGED** | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 23 **CHANGED** | |
download (244KB) |
| LOC RWY 23 **CHANGED** | |
download (218KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (144KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (458KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
I68 - Warren County Airport/John Lane Field (8 nm SE)
KMGY - Dayton/Wright Brothers Airport (9 nm NE)
I73 - Moraine Air Park (12 nm NE)
KHAO - Butler County Regional Airport/Hogan Field (12 nm SW)
KOXD - Miami University Airport (18 nm W)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo taken 27-May-2006
from FL190
Do you have a better or more recent aerial photo of Middletown Regional Airport/Hook Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 27-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:44 | | 09:44 |
| Sunrise | | 06:16 | | 10:16 |
| Sunset | | 20:54 | | 00:54 |
| Evening civil twilight | | 21:25 | | 01:25 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 28-May-2026 01:14:01 |
| Local (UTC-4) | 27-May-2026 21:14:01 |
|
| METAR |
| KMWO | 280055Z AUTO 36005KT 10SM CLR 21/20 A2999 RMK AO2
|
KI68 8nm SE | 280055Z AUTO 03006KT 10SM CLR 21/21 A2997 RMK AO2
|
KMGY 9nm NE | 280053Z AUTO 01005KT 10SM CLR 20/19 A2998 RMK AO2 SLP146 T02000189
|
KHAO 11nm SW | 280053Z AUTO 00000KT 9SM CLR 21/20 A2999 RMK AO2 SLP150 T02060200 $
|
|
| TAF |
KDAY 24nm N | 272027Z 2720/2818 VRB05KT P6SM -SHRA OVC060 FM272200 02006KT P6SM SCT050 BKN150 FM280000 VRB03KT P6SM SKC TEMPO 2807/2811 4SM BR FM281500 03010KT P6SM SCT035
|
KFFO 24nm NE | 271900Z 2719/2901 06009KT 9999 BKN020 BKN120 QNH2992INS TEMPO 2719/2722 VRB15G25KT 3200 -TSRA BKN015CB OVC040 BECMG 2723/2724 03009KT 9999 SCT040 BKN070 BKN200 QNH2995INS BECMG 2809/2811 03009KT 3200 BR FEW002 QNH3000INS BECMG 2811/2813 06009KT 9999 NSW SCT060 QNH3006INS TEMPO 2814/2901 03012G18KT TX24/2720Z TN15/2811Z
|
KLUK 26nm S | 271720Z 2718/2818 28007KT P6SM -SHRA BKN025 TEMPO 2719/2723 3SM -TSRA BKN015CB FM272300 VRB03KT P6SM SCT050 BKN150 FM280300 VRB03KT 4SM BR SKC FM280600 00000KT 1SM BR SKC TEMPO 2809/2812 1/2SM FG FM281300 03007KT P6SM SCT035
|
KILN 28nm E | 271933Z 2720/2818 06005KT 5SM -SHRA BKN025 TEMPO 2720/2722 3SM -TSRA BR OVC015CB FM272300 02006KT P6SM SCT050 BKN150 FM280100 VRB03KT P6SM SKC FM280600 00000KT 4SM BR SKC FM281300 04008KT P6SM SCT035
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|