FAA INFORMATION EFFECTIVE 16 APRIL 2026
Location
| FAA Identifier: | HAO |
| Lat/Long: | 39-21-49.5000N 084-31-19.0000W 39-21.825000N 084-31.316667W 39.3637500,-84.5219444 (estimated) |
| Elevation: | 631.8 ft. / 192.6 m (surveyed) |
| Variation: | 06W (2025) |
| From city: | 3 miles SE of HAMILTON, OH |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 45015 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 12/1937 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | INDIANAPOLIS CENTER |
| FSS: | DAYTON FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | HAO (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | NOV-MAR 0700-2100, APR-OCT 0700-2200 |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | no |
| Lights: | ACTVT MALS RWY 30; REIL RWY 12 & 30; PAPI RWY 12 & 30; MIRL RWY 12/30 - CTAF. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 123.05 |
| WX ASOS: | 121.425 (513-863-6137) |
| CINCINNATI APPROACH: | 121.0 |
| CINCINNATI DEPARTURE: | 121.0 |
| CLEARANCE DELIVERY: | 126.25 |
| WX AWOS-3PT at MWO (12 nm NE): | 120.025 (513-422-3505) |
| WX AWOS-3PT at I67 (13 nm SW): | 118.15 (513-569-4964) |
| WX AWOS-3PT at I68 (14 nm NE): | 120.55 (513-934-5500) |
| WX AWOS-3PT at OXD (15 nm NW): | 118.625 (513-273-2032) |
| WX ASOS at LUK (16 nm S): | PHONE 513-321-6291 |
| WX ASOS at MGY (19 nm NE): | 118.375 (937-885-2171) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| MXQr267/33.6 | | MIDWEST VOR/DME | | 112.90 | | 04W |
| DQNr189/39.6 | | DAYTON VOR/DME | | 114.50 | | 01W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| SPORTYS | | 324/22.4 | | 245 | | 04W | | PWF | .--. .-- ..-. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A JET-A+ A+:JET A+ AVBL ON REQ AT DLVY. |
| Parking: | hangars and tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | LOW |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 12/30
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m |
| Surface: | asphalt/grooved, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 60.0 | | Double wheel: | 75.0 | | Double tandem: | 75.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 12 | | RUNWAY 30 |
| Latitude: | 39-21.983263N | | 39-21.667883N |
| Longitude: | 084-31.863653W | | 084-30.769597W |
| Elevation: | 631.8 ft. | | 618.9 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 116 magnetic, 110 true | | 296 magnetic, 290 true |
| Markings: | nonprecision, in good condition | | precision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.50 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | | | MALS: 1,400 foot medium intensity approach lighting system |
| Runway end identifier lights: | yes | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | | | ILS/DME |
| Obstructions: | 137 ft. trees, lighted, 2520 ft. from runway, 537 ft. right of centerline, 16:1 slope to clear +3-9 FT BRUSH, 0-200 FT DIST, 190-415 FT L. | | 25 ft. trees, 382 ft. from runway, 434 ft. right of centerline, 7:1 slope to clear |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | BUTLER COUNTY BD OF COMMISSIONERS 130 HIGH ST HAMILTON, OH 45011-2750 Phone 513-887-3412 |
| Manager: | JERRY RICHARDSON 7802 E AIRPORT RD HAMILTON, OH 45015 Phone 513-785-5444 |
Additional Remarks
| - | FOR CD CTC CINCINNATI APCH AT 859-372-6440. |
| - | DEER, BIRDS, & OTR WILDLIFE ON & INVOF ARPT. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 16 April 2026 at 0901Z to 14 May 2026 at 0900Z.
STARs - Standard Terminal Arrivals |
| CEGRM EIGHT (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (318KB) |
| CEGRM EIGHT (RNAV), CONT.2 | |
download (215KB) |
| GAVNN EIGHT (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (463KB) |
| HEDEE ONE (RNAV) | |
download (117KB) |
| JAKIE SEVEN (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (299KB) |
| JAKIE SEVEN (RNAV), CONT.2 | |
download (243KB) |
| SARGO FIVE (RNAV) | |
2 pages:
[1] [2] (456KB) |
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS OR LOC RWY 30 | |
download (221KB) |
| RNAV (GPS) RWY 12 | |
download (204KB) |
| RNAV (GPS) RWY 30 | |
download (204KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download (169KB) |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download (479KB) |
Other nearby airports with instrument procedures:
KMWO - Middletown Regional Airport/Hook Field (12 nm NE)
I67 - Cincinnati West Airport (13 nm SW)
I68 - Warren County Airport/John Lane Field (14 nm NE)
KOXD - Miami University Airport (15 nm NW)
KLUK - Cincinnati Municipal Airport/Lunken Field (16 nm S)
KMGY - Dayton/Wright Brothers Airport (19 nm NE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo by Daniel Betts
Photo taken 02-Apr-2012
looking north.
Do you have a better or more recent aerial photo of Butler County Regional Airport/Hogan Field that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 01-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 06:11 | | 10:11 |
| Sunrise | | 06:40 | | 10:40 |
| Sunset | | 20:30 | | 00:30 |
| Evening civil twilight | | 20:59 | | 00:59 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 01-May-2026 18:15:04 |
| Local (UTC-4) | 01-May-2026 14:15:04 |
|
| METAR |
| KHAO | 011753Z AUTO 30012G25KT 10SM BKN038 BKN045 12/04 A2998 RMK AO2 PK WND 35027/1716 SLP155 60001 T01220039 10133 20078 53016
|
KMWO 12nm NE | 011755Z AUTO 31015G24KT 10SM BKN034 OVC041 11/04 A2998 RMK AO2
|
KI67 13nm SW | 011755Z AUTO 31009G21KT 10SM BKN041 BKN047 12/03 A2998 RMK AO1
|
KI68 14nm NE | 011755Z AUTO 31013G23KT 10SM BKN034 BKN043 OVC049 11/06 A2994 RMK AO2
|
KOXD 15nm NW | 011743Z AUTO 31014KT 10SM BKN027 OVC035 10/06 A2997 RMK AO2
|
KLUK 17nm S | 011753Z 26015G23KT 10SM FEW039 SCT046 BKN060 13/03 A2996 RMK AO2 SLP146 60000 T01280033 10139 20083 51011
|
KMGY 19nm NE | 011753Z AUTO 31015G23KT 10SM BKN027 BKN031 BKN039 09/03 A2994 RMK AO2 PK WND 31028/1705 SLP142 60000 T00940033 10111 20078 51014
|
KCVG 20nm S | 011752Z 31015KT 10SM FEW039 SCT070 SCT085 13/03 A2995 RMK AO2 PK WND 31026/1658 SLP142 MDT CU OHD-NE 60000 T01330033 10139 20083 53013
|
|
| TAF |
KLUK 17nm S | 011123Z 0112/0212 23004KT P6SM BKN040 TEMPO 0113/0115 P6SM -RA OVC040 FM011500 28010KT P6SM BKN035 FM011700 32012G19KT P6SM SCT050 FM020000 35005KT P6SM FEW035 FM020600 00000KT P6SM SCT250
|
KCVG 20nm S | 011727Z 0118/0224 32013G23KT P6SM BKN050 FM020000 35007KT P6SM FEW050 FM020600 36003KT P6SM SCT250 FM021300 35008KT P6SM SCT050 FM021600 32010KT P6SM BKN050
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|