FAA INFORMATION EFFECTIVE 14 MAY 2026
Location
| FAA Identifier: | JNX |
| Lat/Long: | 35-32-27.3770N 078-23-25.1720W 35-32.456283N 078-23.419533W 35.5409381,-78.3903256 (estimated) |
| Elevation: | 164 ft. / 50.0 m (surveyed) |
| Variation: | 09W (2000) |
| From city: | 3 miles NW of SMITHFIELD, NC |
| Time zone: | UTC -4 (UTC -5 during Standard Time) |
| Zip code: | 27577 |
Airport Operations
| Airport use: | Open to the public |
| Activation date: | 06/1978 |
| Control tower: | no |
| ARTCC: | WASHINGTON CENTER |
| FSS: | RALEIGH FLIGHT SERVICE STATION |
| NOTAMs facility: | JNX (NOTAM-D service available) |
| Attendance: | 0800-1800 UNATNDD THANKSGIVING AND CHRISTMAS DAY. |
| Pattern altitude: | 1199 ft. MSL |
| Wind indicator: | lighted |
| Segmented circle: | yes |
| Lights: | ACTVT MALSR RWY 03; REIL RWY 21; MIRL 03/21; TWY LGTS - CTAF. PAPI RWY 03 & 21 OPER CONSLY. |
| Beacon: | white-green (lighted land airport) Operates sunset to sunrise. |
Airport Communications
| CTAF/UNICOM: | 122.725 |
| WX AWOS-3: | 120.225 (919-934-3851) |
| RALEIGH APPROACH: | 125.3 |
| RALEIGH DEPARTURE: | 125.3 |
| WX AWOS-3 at HRJ (19 nm SW): | 119.025 (910-814-3946) |
Nearby radio navigation aids
| VOR radial/distance | | VOR name | | Freq | | Var |
| RDUr145/27.6 | | RALEIGH/DURHAM VORTAC | | 117.20 | | 09W |
| NDB name | | Hdg/Dist | | Freq | | Var | | ID |
| JURLY | | 032/4.3 | | 263 | | 09W | | JN | .--- -. |
| CLINTON | | 007/34.0 | | 412 | | 09W | | CTZ | -.-. - --.. |
Airport Services
| Fuel available: | 100LL JET-A1+ |
| Parking: | tiedowns |
| Airframe service: | MAJOR |
| Powerplant service: | MAJOR |
| Bottled oxygen: | NONE |
| Bulk oxygen: | NONE |
Runway Information
Runway 3/21
| Dimensions: | 5500 x 100 ft. / 1676 x 30 m HAS A 150 FT SWY ON BOTH ENDS. |
| Surface: | asphalt, in good condition |
| Weight bearing capacity: | | Single wheel: | 65.0 | | Double wheel: | 65.0 |
|
| Runway edge lights: | medium intensity |
| RUNWAY 3 | | RUNWAY 21 |
| Latitude: | 35-32.040413N | | 35-32.872132N |
| Longitude: | 078-23.640188W | | 078-23.198850W |
| Elevation: | 146.9 ft. | | 164.0 ft. |
| Traffic pattern: | left | | left |
| Runway heading: | 032 magnetic, 023 true | | 212 magnetic, 203 true |
| Markings: | precision, in good condition | | nonprecision, in good condition |
| Visual slope indicator: | 4-light PAPI on left (3.00 degrees glide path) | | 4-light PAPI on left (4.00 degrees glide path) |
| Approach lights: | MALSR: 1,400 foot medium intensity approach lighting system with runway alignment indicator lights | | |
| Runway end identifier lights: | | | yes |
| Touchdown point: | yes, no lights | | yes, no lights |
| Instrument approach: | ILS/DME | | |
| Obstructions: | 49 ft. trees, 1167 ft. from runway, 304 ft. right of centerline, 19:1 slope to clear 29 FT TREES 0-200 FT FROM THLD OFFSET 425 FT LEFT OF CNTRLN. | | 36 ft. trees, 241 ft. from runway, 435 ft. left of centerline, 1:1 slope to clear 6 FT GROUND 0-200 FT FR THR OFFSET 301 FT LEFT OF CNTRLN, AND 54 FT TRESS 122 FT FR THR OFFSET 442 FT LEFT OF CNTRLN. |
Airport Ownership and Management from official FAA records
| Ownership: | Publicly-owned |
| Owner: | JOHNSTON CO ARPT AUTH 3149 SWIFT CREEK RD SMITHFIELD, NC 27577-9803 Phone 919-934-0992 |
| Manager: | DAVID HARRIS 3149 SWIFT CREEK RD SMITHFIELD, NC 27577-9803 Phone 919-934-0992 |
Additional Remarks
| - | AVOID OVERFLIGHTS OF HOUSING AREA IN TFC PAT FOR NOISE ABATEMENT. FLY WIDER DNWNDS & LONGER DEP LEGS. |
| - | GCO AVBL ON FREQ 135.075 THRU RDU CD & FLT SVCS. |
| - | BE ALERT WHEN TAXING NEAR SOUTH RAMP/CORPORATE HNGR. |
| - | KEY CODE ACES TO PILOT LOUNGE AT PILOT/CREW RAMP. |
| - | HEL FLT T OPS INVOF ARPT. |
| - | GPU AVBL. |
| - | FOR CD IF RALEIGH APCH UNA VIA GCO CTC RALEIGH APCH AT 919-380-3144. |
| - | DEER AND COYOTE ON & INVOF ARPT. |
| - | RWY 21 HAS +65 FT UNMKD PLINE 2000 FT FM THR LEFT AND RIGHT OF CNTRLN. |
| - | 50 FT AGL TWR 200 FT SW OF RWY 03 CNTRLN. |
Instrument Procedures
NOTE: All procedures below are presented as PDF files. If you need a reader for these files, you should download the free Adobe Reader.NOT FOR NAVIGATION. Please procure official charts for flight. FAA instrument procedures published for use from 14 May 2026 at 0901Z to 11 June 2026 at 0900Z.
IAPs - Instrument Approach Procedures |
| ILS Y OR LOC Y RWY 03 | |
download (238KB) |
| ILS Z OR LOC Z RWY 03 | |
download (291KB) |
| RNAV (GPS) RWY 03 | |
download (229KB) |
| RNAV (GPS) RWY 21 | |
download (241KB) |
| NOTE: Special Alternate Minimums apply | |
download |
| NOTE: Special Take-Off Minimums/Departure Procedures apply | |
download |
Other nearby airports with instrument procedures:
KHRJ - Harnett Regional Jetport Airport (19 nm SW)
KGWW - Wayne Executive Jetport Airport (21 nm E)
KGSB - Seymour Johnson Air Force Base (24 nm SE)
W03 - Wilson Industrial Air Center Airport (25 nm NE)
W40 - Mount Olive Municipal Airport (26 nm SE)
|
|

Road maps at:
MapQuest
Bing
Google
| Aerial photo |
WARNING: Photo may not be current or correct
Photo courtesy of SkySite Aerial Photography, Ltd. www.skysiteaerial.com
Photo taken 06-Jun-2006
Do you have a better or more recent aerial photo of Johnston Regional Airport that you would like to share? If so, please send us your photo.
|
| Sectional chart |
|
CAUTION: Diagram may not be current
| Airport distance calculator |
|
|
| Sunrise and sunset |
|
Times for 24-May-2026
| | Local (UTC-4) | | Zulu (UTC) |
| Morning civil twilight | | 05:35 | | 09:35 |
| Sunrise | | 06:04 | | 10:04 |
| Sunset | | 20:17 | | 00:17 |
| Evening civil twilight | | 20:46 | | 00:46 |
|
| Current date and time |
| Zulu (UTC) | 24-May-2026 04:36:54 |
| Local (UTC-4) | 24-May-2026 00:36:54 |
|
| METAR |
| KJNX | 240415Z AUTO 02004KT 5SM BR OVC003 18/17 A3020 RMK AO2
|
KHRJ 19nm SW | 240415Z AUTO 04005KT 5SM BR OVC003 17/17 A3021 RMK AO2 T01730169
|
|
| TAF |
KRDU 27nm NW | 231728Z 2318/2418 06006KT P6SM VCSH OVC006 TEMPO 2320/2324 OVC010 FM240000 05005KT 5SM -SHRA OVC007 FM240500 09003KT 3SM BR OVC004 FM241500 07004KT P6SM BKN010
|
KRWI 30nm NE | 240038Z 2401/2424 02005KT 5SM -RA OVC006 FM240200 05005KT 2SM -DZ BR OVC004 TEMPO 2405/2409 1/2SM FG VV002 FM241200 04005KT 3SM BR OVC007 FM242100 16006KT P6SM OVC035 TEMPO 2421/2424 P6SM -TSRA BKN035CB
|
|
| NOTAMs |
NOTAMs are issued by the DoD/FAA and will open in a separate window not controlled by AirNav.
|
|